Slováci nechali deti v rozhorúčenom aute a odišli na prehliadku hradu

  • Čo spasí nepoučiteľných ľudí? Polícia, technológie alebo tresty?
deti
pexels.com/facebook.com/Brekovský-hrad-Castle-Brekov
  • Čo spasí nepoučiteľných ľudí? Polícia, technológie alebo tresty?

Rok, čo rok počúvame, ako ďalší rodičia nechali „na chvíľku“ svoje dieťa v aute.  Ani zďaleka pritom nejde len o skratové prípady, kedy rodičia jednoducho na dieťa zabudli. Často sa stáva, že v domnení, chvíľkového odskočenia si pre nákup rodičia vedome nechajú deti v aute s ospravedlnením, že nechali otvorené okno. Pootvorené okienko však ani zďaleka pri horúčavách nad 30 stupňov Celzia nepomôže. Auto sa na slnku do pár minút stáva doslovne rozpálenou saunou.

Našťastie takéto situácie nekončia vždy tragicky. Potenciálnemu veľkému nešťastiu sa nedávno podarilo predísť slovenským policajtom. Tí dostali telefonicky echo o tom, že na parkovisku pod hradom v obci Brekov (okres Humenné) sa nachádzajú v zavretom aute dve deti.

„Auto bolo na priamom slnku. Deti plakali a boli spotené. Podľa oznamovateľky táto situácia trvala najmenej tridsať minút,“ uviedla Polícia Slovenskej republiky na svojej Facebookovej stránke.

Policajti sa najprv presvedčili, či sa dvere nedajú normálne otvoriť . Keď zistili, že nie, použili vybitú služobnú zbraň na rozbitie pravého predného okna. Policajti sa o deti postarali, zobrali ich do tieňa a dali im napiť vody. Operačné stredisko medzitým kontaktovalo rodičov, ktorí prišli k autu. Podľa svojich vyjadrení si mysleli, že výstup na hrad im zaberie iba 10 minút, a preto nechali deti v aute.

Hovorí sa, že tými najlepšími produktami sú tie, ktoré riešia určitý problém. Zabudnuté deti v aute sa pritom javia ako problém, ktorý je jednoducho potrebné riešiť čím skôr a čo možno najefektívnejšie.

S riešením, ktoré má potenciál zachrániť život dieťaťa v podobnej životunebezpečnej chvíli, prišla aj 19-ročná maturantka Nikoleta Mičová. Hoci ešte len nedávno ukončila Strednú priemyselnú dopravnú školu vo Zvolene, dokázala sama vyvinúť účinné a jednoduché riešenie, ktoré dokonca zaujalo aj známe automobilky.

foto:archív:Nikoleta Mičová

Systém, ktorý mladá Slovenka vynašla, funguje na báze niekoľkostupňového zabezpečenia a hlavnou súčasťou systému je detská autosedačka. Keď rodič dieťa do sedačky uloží, pomocou spínača sa celý systém spustí a je aktívny. Je nastavený na niekoľko režimov a dokáže vyhodnotiť rôzne situácie, napríklad podľa času, ktorý rodič strávi mimo auta. Ak si tak napríklad len pôjde natankovať benzín a neprekročí určitú dobu, alarm sa nespustí.

Ďalším zabezpečením je aktivácia GPS lokalizátora, ktorý pošle sms s údajmi o polohe auta na tri stanovené čísla. Tretím zabezpečením je automatická regulácia teploty v aute pomocou klimatizácie v prípade, že teplota presiahne hranicu 32 stupňov Celzia.

Riešenie je teda na svete, už nám zostáva len čakať, kedy ho uvidíme v praxi. Prvý krok by však mal prísť od všade prítomných autombiliek, ktorých máme aj na Slovensku ako maku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech