Slováci odišli do Nórska, kde natočili dychberúce video. Do techniky museli investovať tisíce eur

  • Nórsko je fascinujúcou krajinou, ktorá rok čo rok láka čoraz viac dobrodruhov
  • Vybrala sa sem aj skupina mladých talentovaných Slovákov, ktorí krásu tohto unikátneho kusu zeme zachytili na videu
saw
Dominik Belica
  • Nórsko je fascinujúcou krajinou, ktorá rok čo rok láka čoraz viac dobrodruhov
  • Vybrala sa sem aj skupina mladých talentovaných Slovákov, ktorí krásu tohto unikátneho kusu zeme zachytili na videu

Talentovaný fotograf a kameraman Dominik Belica, ktorého tvorbu nájdeš aj na Instagrame, predstavil svoje nové video. Spolu s tímom ho natočil v Lofotoch – súostroví pri nórskom pobreží, ktoré je tvorené asi 80 ostrovmi.

Toto fascinujúce miesto navštívil ešte v marci 2019. Dominikovi tu učarovali najmä obrovské skalné masívy vyčnievajúce rovno z mora, šanca vidieť a nafotiť polárnu žiaru či atmosférou naplnené malé rybárske dedinky. Konštatuje, že naňho zapôsobili aj miestni ľudia, ktorí podľa jeho slov pôsobili naozaj pokojne, vyrovnane a bolo jasne vidieť, že sú na svoju krajinu veľmi hrdí.

Samotný výlet na sever Nórska stál nadšencov približne 500 eur na osobu, tak ako si to aj dopredu naplánovali. „Samozrejme, vždy sa nájdu aj nejaké neočakávané výdavky, ktoré však neboli nejak extra vysoké,“ povedal pre Startitup Dominik Belica, ktorý sa živí fotografovaním rôznych akcií.

Všetky miesta, ktoré s kamerami navštívili, si dopredu vyhliadli na internete. Ich pracovný režim museli vždy prispôsobiť aktuálnemu počasiu. To im, našťastie, vyšlo na jednotku, a tak natočili všetko, čo potrebovali.

Po krajine cestovali prenajatým autom strednej triedy, za ktoré zaplatili 50 eur na deň aj s kompletným poistením. Na cestách museli riešiť aj pár problémov, kedy ich napríklad nórsky autobus celkom vytlačil z cesty a následne poriadne zapadli.

„Bola to naša chyba, príliš sme zacúvali a neuvedomili sme si, že hneď vedľa cesty bol hlbší kanál, kde sme na pár hodín s autom skončili. Zachránili nás, ako už niekoľkokrát predtým, Poliaci, ktorí nás vytiahli a nič sa nestalo nám ani autu.“

V hlavnej úlohe dron

Ich najnovšie video je zostrihané čisto z dronových záberov. Dominik prezradil, že používali väčšinou model DJI Mavic 2 Pro, ktorého cena sa v tom čase pohybovala okolo 1 700 eur. Okrem tohto videa však natočili aj nasledujúci kúsok nesúci aj hlbšiu myšlienku. Aby video spĺňalo kvalitu, akú si zaumienili, museli do techniky investovať približne 5 až 6 000 eur.

Island

Videá z Nórska však ani zďaleka nie sú jedinými dielami z Dominikovej dielne. Na svedomí má aj video z Islandu, ktoré je však celkom iné ako väčšina cestovateľských snímok, ktoré si už zrejme z tejto krajiny videl.

Island je podľa Dominika úžasný v tom, že tu človek nájde na pár kilometroch absolútne rôznorodé druhy krajiny – ľadovce, sopečné polia, čierne pláže, vodopády, hory a divoké zvieratá. 

Niet pochýb, že Island je aj krajinou, ktorá dokonale preverí človeka a jeho komfortnú zónu. Mladých cestovateľov však na tejto výprave paradoxne najviac prekvapili naozaj zlé cesty. Aj keď vedeli, že začiatkom zimy tu bolo veľmi veľa snehu, a že niektoré cesty boli vyfrézované do tvaru tunela, po príchode neverili vlastným očiam.

„Island nám dal zacítiť to, prečo je taký drsný. Pri neskutočne silnom nárazovom vetre sa zrazu stala dobrodružnou misiou aj bežná činnosť, akou je natankovať auto, kedy sme sa ledva udržali na nohách. Boli sme radi, že nás počas cestovania nesfúklo z cesty ako niekoľko áut. Viacerým vodičom, ktorí zapadli alebo sa zošmykli z cesty, sme pomáhali dostať sa späť na cestu,“ hovorí.

Island im však ponúkol aj nespočetné množstvo veľmi silných zážitkov, na ktoré človek len tak ľahko nezabudne. Za zmienku stojí napríklad návšteva ľadových jaskýň, ktoré sa neustále menia, a tým sú celkom jedinečné. Fascinujúce bolo aj točenie a fotografovanie sobov a tuleňov či polárna žiara, ktorá sa zjavila hneď za ikonickým kopcom Kirkjufell.

To všetko tím Slovákov zažíval s pokorou pred silou prírody, s ktorou sa tu denne stretávali. Island však neprekvapuje len svojimi prírodnými scenériami. Dominika napríklad zaujalo, že na Islande majú všetci ľudia pripojenie k internetu. Divoké kone, ktoré je možné stretnúť na každom kroku, sú zase svetovým unikátom, dokážu cválať piatimi spôsobmi, kým ostatné kone len štyrmi.

Tím cestovateľov má v pláne pokračovať v podobnej tvorbe. Prezradili, že ešte predtým, ako sa vrhnú do zachytávania krás ďalších zahraničných krajín, by radi skúsili zviditeľniť aj tú našu. „Myslíme si, že častokrát zabúdame na bohatstvo, ktoré máme tu doma,“ dodáva Dominik.

Zdroj: Dominik Belica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK