Slováci posielajú politickým stranám centové dary s komentármi. Toto sú tie najvtipnejšie

  • Na predvolebnú kampaň môžu politické subjekty minúť maximálne 3 milióny eur
  • Podmienkou je založenie transparentného účtu
  • Okrem klasických príspevkov sa však na účtoch začínajú objavovať aj viaceré vtipné situácie
BeFunky-collage-2
TASR
  • Na predvolebnú kampaň môžu politické subjekty minúť maximálne 3 milióny eur
  • Podmienkou je založenie transparentného účtu
  • Okrem klasických príspevkov sa však na účtoch začínajú objavovať aj viaceré vtipné situácie

Voliči posielajú politickým stranám centové dary, aby im zároveň odkázali, čo si o nich myslia. Najmä transparentné účty vládnych strán sa plnia takýmito odkazmi, informuje SITA.

Na predvolebnú kampaň môžu politické subjekty minúť maximálne 3 milióny eur, pričom hlavnou podmienkou je založenie transparentného účtu. Ten predstavuje klasický bankový účet, vďaka ktorému má verejnosť možnosť nahliadnuť do príspevkov a financií jednotlivých politických strán. Okrem klasických príspevkov sa však začínajú objavovať aj viaceré vtipné situácie.

Terčom je najmä politická strana Smer-SD

Táto strana pritom do volebnej kampane za mesiac naliala 2 milióny eur, teda viac než všetky politické strany dokopy. Najnovšie príspevky pri ich, ale aj iných transparentých účtoch však pochádzajú od nespokojných voličov a vyzerajú napríklad takto.

zdroj: transparentneucty.sk/printscreen

„Za skvelú prácu s fašistami,“ poslal Juraj Smeru-SD dar symbolicky 88 centov. Jeden cent zase dostala strana od Patrika s komentárom, že prispieva na odstupné pre Martina Glváča (Smer-SD). Ten prišiel o funkciu podpredsedu Národnej rady SR v súvislosti s jeho komunikáciou s Marianom K., ktorý je obžalovaný z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Rovnakú sumu, jeden cent, poslal na transparentný účet najsilnejšej vládnej strane aj Marek s upresnením, že ide o príspevok „pánovi poslancovi Ficovi na operáciu chrbtovej kosti“.

„Pre ktp. plg. Andreja Danka, Ctrl+C. Ctrl+V. Za prínos slovenskej politickej satire,“ okomentoval svoj centový príspevok pre Slovenskú národnú stranu Peter. Rovnakú čiastku daroval Filip strane Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). V popise uviedol, že je určený pre vodcu strany na dlažobné kocky. Na transparentný účet mimoparlamentnej strany Vlasť Štefana Harabina poslali po jednom cente Matúš „na-no-vý-šla-bi-kár“ a Filip „na boj pro-ti džen-dže-ru“.

zdroj: transparentneucty.sk/printscreen

Jedno euro dostala na účet aj strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. „Zavrite konečne toho Fica a nezabudnite ani na Kaliho (Roberta Kaliňáka, poznámka SITA)!“ dopísal darca.

Cez transparentné účty 14 politických strán do Vianoc pretieklo 8,8 milióna eur a z nich strany minuli 5,7 milióna eur. Prostriedky na ne posielali samotné strany, jej členovia, podporovatelia a drobnými centmi prispievali aj recesisti. Vyplýva to z dát na transparentných účtoch, ktoré analyzovala agentúra SITA.

Zdroje: SITA, transparentneucty.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK