Slováci poslali za dva dni 1,2 milióna eur na muníciu pre Ukrajinu. Zbierku podporuje aj partizán z SNP

  • Nová iniciatíva na podporu Ukrajiny sa vyhraňuje voči vládnej politike k Ukrajine
  • Za dva dni sa podarilo vyzbierať viac ako 700-tisíc eur
halo
TASR/AP, Natacha Pisarenko / Youtube/Mier Na Ukrajine
  • Nová iniciatíva na podporu Ukrajiny sa vyhraňuje voči vládnej politike k Ukrajine
  • Za dva dni sa podarilo vyzbierať viac ako 700-tisíc eur

Na Slovensku získala kampaň na získavanie prostriedkov od občanov s názvom „Munícia pre Ukrajinu – keď nie vláda, pošleme my“ rýchlo podporu verejnosti. Ide o iniciatívu týkajúcu sa delostreleckej munície pod českým vedením.

Len za dva dni slovenskí darcovia prispeli sumou viac ako 1,2 milióna eur, pričom príspevky rýchlo pribúdajú. V čase písania článku prispelo už viac ako 18 800 darcov. Cieľom organizátorov je vyzbierať jeden milión eur na podporu obranného úsilia Ukrajiny.

Iniciatíva prichádza s nápadom potom, ako pred necelým mesiacom slovenská vláda prostredníctvom ministra zahraničných vecí Juraja Blanára zo strany Smer oficiálne oznámila, že sa nepripojí k českej iniciatíve na pomoc Ukrajine pri získavaní delostreleckej munície, informuje Denník N.

„Buďme odvážni“

„Pripojme sa k iniciatíve českej vlády. Ukážme touto občianskou zbierkou, že Slovensko nie je zbabelé a stojí na správnej strane dejín. Napriek našej proruskej vláde môžeme Ukrajine pomôcť. Buďme spoločne odvážni,“ vyzývajú organizátori na svojej webovej stránke.

Ďalej vysvetľujú, že Ukrajina nebojuje len za seba, ale bráni aj práva širšieho regiónu na suverenitu a sebaobranu, pričom zdôrazňujú naliehavú potrebu munície.

Finančná zbierka na webovej stránke municiapreukrajinu.sk odštartovala v utorok a už na druhý deň sa do nej zapojilo viac ako osemtisíc darcov.

Organizátorov z občianskej iniciatívy Mier pre Ukrajinu rýchly nárast darov zaskočil. Už za trinásť hodín prekonali pôvodný míľnik 250 000 eur, informuje denník Pravda.

Delostrelecká munícia patrí v súvislosti s prebiehajúcou vojnou proti Ukrajine k najvyhľadávanejším položkám. Ruský postup na mnohých frontových líniách v posledných mesiacoch uľahčil nedostatok ukrajinských delostreleckých nábojov, ktorý im bránil v zastavení okupantov.

Iniciatívu podporili aj viaceré osobnosti a organizácie

V rámci novej iniciatívy spojili svoje sily viaceré organizácie a aktivisti, ktorí majú bohaté skúsenosti s podporou Ukrajiny. Medzi nimi sú Zuzana Izsáková (Mier pre Ukrajinu), Dodo Dobrík (Dar pre Putina), Zuzana Suchová (Donio) a Sergej Savčenko (All4Ukraine).

Kampaň podporili aj mnohé osobnosti verejného života vrátane takmer storočného Otta Šimka, bývalého partizána, ktorý sa zúčastnil na Slovenskom národnom povstaní a neskôr bol väznený nemeckými okupantmi, píšu Denník N a Pravda.

Vo videu sa Šimko delí o to, že jeho vlastné skúsenosti z odboja počas povstania ho viedli k rozhodnutiu podporiť zbierku. „Vyjednávanie s agresormi neprichádzalo do úvahy, bolo ich treba poraziť. Táto lekcia z druhej svetovej vojny platí aj pre Ukrajinu,“ uviedol.

Vyjadrili sa aj súčasní ministri

Reakcia ministrov na túto iniciatívu na seba nenechala čakať, po rokovaní vlády minister Taraba výslovne odmietol podporiť iniciatívu na získanie finančných prostriedkov na muníciu pre Ukrajinu.

Keď novinári po zasadnutí vlády naliehali na jeho dôvody, Taraba reagoval nahnevane a spochybnil morálny postoj médií. „Choďte na Ukrajinu, vezmite si samopal a potom mi hovorte o morálke,“ vyhlásil Taraba.

Viktor Serebrjakov z Markízy reagoval poznámkou, že novinári skutočne pokrývali vojnu z Ukrajiny, na čo Taraba ostro reagoval: „Boli ste v zákopoch? Za akých hrdinov sa vydávate? Zbraň v ruke nedržíte, tak čo vám dáva právo moralizovať?“ Potom navrhol, aby novinári predali svoje byty a majetok a prispeli do fondu, píše Denník N.

Minister práce Erik Tomáš naopak pôsobil vyhýbavo, keď bol konfrontovaný s otázkou, či prispeje na kampaň na získanie finančných prostriedkov na muníciu na Ukrajine, uviedol: „My si všetci si želáme čo najrýchlejší mier.“ Tomáš ďalej doplnil, že posielanie munície na Ukrajinu nemusí urýchliť mier.

Minister školstva Tomáš Drucker na otázku, či prispeje na kampaň, jednoznačne neodpovedal. Drucker poznamenal, že jeho názory na vojnu na Ukrajine sú známe, ale zdôraznil, že ako minister reprezentuje postoj vlády, pokračuje Denník N.

Zdroje: Munícia pre Ukrajinu, Denník N, Denník N, Denník N, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá