Slováci povedali, čo si naozaj myslia o povinnom očkovaní. Sme polarizovaní, mnohí neveria, že štát tento krok zvládne

  • Mnohí odborníci považujú povinné očkovanie za nutnosť
  • Je totiž jediným východiskom z aktuálnej situácie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Gabriella Clare Marino, TASR/Ján Krošlák
  • Mnohí odborníci považujú povinné očkovanie za nutnosť
  • Je totiž jediným východiskom z aktuálnej situácie

Nemocnice sa plnia, s hrôzou pozorujeme navyšujúci sa počet úmrtí a svet pozná ďalší variant koronavírusu. Záujem o očkovanie síce v uplynulých týždňoch stúpol, no stále nie dostačujúco. Slovensko sa môže „pochváliť“ len 48,56 percentnou zaočkovanosťou.

Súlad s ústavou?

K situácii sa vyjadril aj premiér Eduard Heger, ktorého prezidentka počas minulého týždňa vyzvala, aby prevzal plnú zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou. Podľa Hegera už téma povinného očkovania nie je vecou politického názoru, ale faktov a skúseností.

Zastáva totiž názor, že cestou von z pandémie je povinné očkovanie ľudí nad 60 rokov. Téma povinného očkovania sa stáva čoraz skloňovanejšou. Spoločnosť je však polarizovaná a absolútne jednotné názory u ľudí nepanujú.

Občianske združenie VIA IURIS, ktoré sa dlhodobo venuje presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, hovorí, že naša ústava ani zákony nebránia zavedeniu povinného očkovania proti ochoreniu Covid-19.

„Zákon a vyhlášku, ktoré ho upravujú, v minulosti preskúmal ústavný súd a ten potvrdil ich súlad s ústavou. V súčasnosti tak máme zavedené napr. povinné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určitý vek, alebo ľudí vystavených nebezpečenstvu ochorenia vo svojom zamestnaní,“ uvádzajú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: viaiuris.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie