Slováci, povedzme vode v plastových obaloch zbohom!

  • Nejakým spôsobom sa dostala voda z vodovodných kohútikov do nepriazne ľudí, pozerajú sa na ňu ako na niečo horšie, niečo čo je nedostatočné, čo má nejaký defekt. Ale prečo? Má to vôbec opodstatnenie? Prečo by mala byť voda v plastových fľašiach lepšia ako tá, ktorá je dostupná všetkým?
BeFunky Collage (1)
  • Nejakým spôsobom sa dostala voda z vodovodných kohútikov do nepriazne ľudí, pozerajú sa na ňu ako na niečo horšie, niečo čo je nedostatočné, čo má nejaký defekt. Ale prečo? Má to vôbec opodstatnenie? Prečo by mala byť voda v plastových fľašiach lepšia ako tá, ktorá je dostupná všetkým?

Voda je niečo, čo potrebujeme k životu všetci, a to bez rozdielu. Podstatné je vybrať si príjem tekutín, ktorý je pre naše telo prínosný. Dnes je toho v ponuke naozaj veľa. Minerálne vody, pramenité vody, sladené vody a samozrejme voda, ktorá nám všetkým tečie doma z vodovodu.

Rozhodujúcim parametrom, ktorý klasifikuje vodu ako pramenitú, minerálnu alebo obyčajnú je podiel minerálnych  látok, ktoré sú v nej obsiahnuté.  Túto skutočnosť upravuje legislatíva. Okrem toho je podstatné, aby voda nebola chemicky upravovaná a neobsahovala mikroorganizmy.

Pri výbere tekutín sa minimum spotrebiteľov pozerá na zloženie produktu, pri nákupe sa riadia skôr značkou, obalom alebo reklamou. Kto by sa aj čudoval, žijeme v konzumnej spoločnosti, obal predáva. Avšak je fajn, pozrieť sa aj na inú stránku veci.

maxresdefault

foto: youtube.com

Voda z kohútika nie je v ničom horšia. Odlišuje sa, respektíve ju podriaďuje pár mg/l, na základe ktorých už v očiach verejnosti stráca na svojej hodnote. To ale nie je jediný rozdiel. Plastové fľaše majú dopad na životné prostredie. Z celkového množstva plastových fliaš sa recykluje iba 40%, čo nie je ani polovica. To sme skutočne takí ľahostajní a leniví? Stále nerecykluje dostatočný počet ľudí, preto nie je až také relevantné ospravedlňovať plasty recykláciou.

Jednou z možností je vypustenie plastových fliaš z nákupných košíkov. Jednoducho budeš piť vodu z vodovodu. Rovnako ako generácie pred tebou. Ušetríš tým prírodu a aj peniaze. Veď keď kupuješ niečo v obchode, platíš nie je len za obsah, ale aj za obal toho produktu, distribúciu a tak ďalej. Z tohto pohľadu voda z vodovodu vyhráva.

flase

foto: scoopwhoop.com

Ak sa ti nepáči takáto zmena, môžeš si ešte kúpiť fľašu vyrobenú z PDP alebo HDPE plastu, ktorému sa hovorí aj „dobrý plast“. Ale nemám na mysli jednorazové fľaše, ale také, ktoré si budeš napĺňať sám, čiže ich budeš používať opakovane a postačí ti jedna, prípadne dve.

Ak sa stále pozeráš na vodu z kohútika so zamračeným obočím, môžeš použiť aj filtre na vodu.

Patríme ku krajinám, ktoré netrpia núdzou o vodu. Máme čo piť, v čom sa kúpať, čím polievať záhrady, … Napriek tomu si to nevážime a prírode to vraciame v podobe plastov, a pritom máme množstvo príležitostí ako chrániť životné prostredie a v zásade aj vlastné zdravie. Zbavme sa plastov, veď ak ti nevyhovuje žiadna z týchto alternatív, stále si môžeš vybrať tekutinu v sklenej fľaši.

zdroj titulnej fotografie: igd.com, gbtimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK