Slováci, pozor: Situácia na cestách bude v najbližších týždňoch poriadne komplikovaná

  • Slovenské cesty čaká mnoho opráv a kontrol
  • Vodiči sa preto zdržia, na mnohých úsekoch platia obmedzenia premávky
  • Toto je ich zoznam
Práca na cestách, diaľnica na Slovensku a kolóny a zápchy
Ilustračná fotografia, TASR/Michal Svítok, Ján Krošlák, Erika Ďurčová
  • Slovenské cesty čaká mnoho opráv a kontrol
  • Vodiči sa preto zdržia, na mnohých úsekoch platia obmedzenia premávky
  • Toto je ich zoznam

Vodičov na cestách čakajú počas najbližších dvoch mesiacov viaceré obmedzenia. Samosprávy budú pred zimou opravovať mnoho úsekov ciest. Neobíde to ani diaľnice či diaľničné tunely, ktoré budú počas kontroly uzavreté a vodiči tak budú musieť použiť súbežné komunikácie.

Konkrétne ide o tunely Svrčinovec, Poľana, Sitina a Branisko.

Tunely Svrčinovec a Poľana budú uzavreté od 7. októbra 20.00 do 9. októbra 20.00.

Sitina bude zatvorená viackrát v rôznych časoch, konkrétne:

  • od 14. októbra 22.00 do 15. októbra 10.00
  • 15. októbra 22.00 až 16. októbra 10.00
  • 21. októbra 22.00 až 22. októbra 10.00
  • 22. októbra 22.00 až 23. októbra 10.00

V týchto dňoch nebude fungovať ani tunel Branisko, a to v od 15. októbra 00.00 do 19. októbra 18.00

Diaľnice

V októbri a novembri sa tiež obmedzí premávka na viacerých diaľničných úsekoch.

V okolí Trnavy to platí pre úsek diaľnice D1 Trnava – Horná Streda. Ten je čiastočne uzatvorený pre práce na moste cez potok Dubová, a to od 5. októbra do 16. októbra. Na rovnakom úseku budú opravovať i most cez Krupiansky potok, čo si tak isto vyžiada dopravné obmedzenia od 3. do 10. októbra.

Oprava diaľničného mosta obmedzuje i dopravu na diaľnici D1 pri Ladcoch. Plánované ukončenie prác sa stanovilo na 15. októbra.

Na Liptove je obmedzená doprava pre opravu mosta v úseku D1 Východná – Važec. Plánované ukončenie prác sa stanovilo na 12. októbra.

Na diaľnici D1 je od 17. septembra uzatvorený pravý jazdný pás v úseku nad Kopytovským potokom a cestou III/3421 pri obci Fričovce. Oprava mostu potrvá do 30. októbra.

To isté platí na diaľničnom moste D1 pri Spišskom Štvrtku. Stavebné práce tu tiež trvajú od 17. septembra a skončiť majú 30. októbra.

Na úseku D1 Poprad, východ – Spišský Štvrtok 30. októbra ukončia práce na moste prebiehajúce od 8. augusta.

Odpočívadlá na diaľniciach

Z dôvodu stavebných prác uzatvorili odpočívadlo Zamarovce (D1) v smere do Bratislavy. Otvoriť sa má 12. decembra.

Plánovaná zimná údržba 31. októbra odstaví i odpočívadlo Velínok (D1) v úseku Liptovský Ján – Liptovský Hrádok, v smere zo Žiliny do Prešova. Otvoriť sa má v apríli budúceho roka.

Rýchlostné cesty

Oprava mosta obmedzuje dopravu aj na ceste R1 v úseku Báb – Nitra-Západ, konkrétne v úseku mosta Estakáda Veľké Zálužie. Práce prebiehajú od 1. októbra a ich plánované dokončenie stanovili na 13. november.

30. októbra dokončia práce na moste na rýchlostnej ceste R3 Trstená úseku mosta nad cestou II. triedy. Tie prebiehajú od 24. septembra. To isté platí i pre rýchlostnú cestu R2 Budča v úseku mosta cez potok Bieň.

Na rýchlostnej ceste R1 Nová Baňa dokončia 15. októbra práce na vozovke v blízkosti Novej Bane. Tie prebiehajú od 30. augusta.

Koniec opráv diaľničného mosta dosiahnu 31. októbra i na rýchlostnej ceste R1 Banská Bystrica. Tie prebiehajú od 4. marca.

Pre výstavbu odpočívadla bude od 6. októbra do 10. decembra obmedzená premávka na rýchlostnej ceste R4 Kechnec – Milhosť.

Kompletný zoznam obmedzení ciest I., II. a III. triedy, ako i ciest v obciach nájdete na portáli Stella Centrum.

Zvýšené hliadky zamerané na kontrolu alkoholu

V nedeľu (2.10.) sa na Zochovej ulici v Bratislave na zastávke MHD odohrala tragédia. Opitý vodič vo vysokej rýchlosti zišiel z cesty, pri čom došlo k stretu s viacerými osobami. Pri zrážke zahynulo 5 ľudí. 

V tejto súvislosti sa na slovenských cestách rozbehli (ďalšie) akcie zamerané na kontrolu alkoholu u vodičov. Ako na Facebooku uvádza administrátor skupiny Liptovský dopravný servis, ide o kontroly, ktoré môžu odhaliť vodičov nebezpečných pre seba a ich okolie. Admini sa preto rozhodli „v záujme efektívnosti danej kontroly“ mazať príspevky upozorňujúce na takéto policajné akcie.

„Alkohol za volantom zabíja, ničí ľudské osudy a prináša do rodín tragédie. Polícia dennodenne bojuje proti alkoholu a drogám za volantom preventívne aj represívne a v tejto činnosti bude pokračovať. Budeme pokračovať v preventívnych aktivitách, a taktiež v dopravných akciách zameraných na alkohol,“ uvádza Polícia Slovenskej republiky.
 
„Vodič, ktorý si sadne za volant opitý, nemá totiž v úcte svoj život a ani životy ostatných, ktorí sú častokrát iba v nesprávnom čase na nesprávnom mieste,“ dodáva polícia.
Zdroje: Stella Centrum, Facebook/Liptovský dopravný servis, Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá