Slováci pri kúpe ojazdeného auta zabúdajú na zásadnú vec. Malá chyba ťa môže stáť majland

  • Mnohí z nás uprednostňujú kúpu vozidla z druhej ruky, než platiť extrémne sumy za nové
  • Vždy si však musíme skontrolovať, či nás nechce predajca oklamať
auto, tachometer
Vyvaruj sa chybám pri kúpe ojazdeného vozidla, Unsplash/Martin Katler, Patrik Storm
  • Mnohí z nás uprednostňujú kúpu vozidla z druhej ruky, než platiť extrémne sumy za nové
  • Vždy si však musíme skontrolovať, či nás nechce predajca oklamať

Keď sa rozhodneš, že nastal čas do rodiny privítať nového štvorkolesového kamaráta, ale nechceš zaň zaplatiť „majland“, často ako aj ostatní Slováci, hľadáš alternatívne možnosti na rôznych bazároch. Tu si však treba dať obrovský pozor na to, aby si nekúpil „mačku vo vreci“.

Či už hľadáš auto s lepšou výbavou, silnejším motorom alebo dokonca model, ktorý by v novom stave prevýšil tvoj rozpočet, ojazdené vozidlá ponúkajú množstvo lákavých možností. Tie ale môžu mať rôzne skryté chyby a prekvapenia, ktoré ťa vedia vyjsť pekne draho.

Existuje niekoľko základných vecí, ktoré by si mal každý, kto sa chystá zakúpiť vozidlo z druhej ruky, najskôr starostlivo skontrolovať. Poďme sa spoločne pozrieť, na čo nesmieš pri obhliadke nového „tátoša“ zabudnúť.

Pri kúpe vozidla je dôležité vedieť, čím už si stihlo prejsť

V prvom rade, dôkladne prever históriu vozidla. To, že auto vyzerá dobre na fotkách alebo v autobazári, neznamená, že je bez problémov.

Pomocou VIN čísla môžeš zistiť, či auto nemá za sebou búrku, či nebolo kradnuté alebo či na ňom nevisia nejaké právne záväzky, ako napríklad exekúcia, ako upozorňujú Hospodárske noviny.

Exekúcia na vozidle alebo na majiteľovi auta môže byť skrytým problémom, na ktorý mnohí kupujúci zabúdajú, no jeho dôsledky sú veľmi reálne a môžu viesť až k stratám financií, ba dokonca aj samotného vozidla.

Exekúcia na vozidle znamená, že vozidlo môže byť predmetom súdneho alebo iného vymáhania dlhu. Ak je na majiteľovi vozidla exekúcia, môže to znamenať, že majetok, teda aj auto, je, alebo bude zablokované alebo zabavený exekútorom na účely uspokojenia veriteľov.

To pre teba ako potenciálneho kupujúceho predstavuje významné riziko, pretože aj keď auto kúpiš, môžeš oň prísť v rámci exekučného konania.

Ako sa chrániť?

Pred kúpou sa vždy uisti, že si overíš právny stav vozidla. Existujú služby, kde za pomoci VIN čísla alebo evidenčného čísla vozidla môžeš zistiť, či na vozidle alebo majiteľovi neváži exekúcia alebo iná právna záťaž, ako sme už spomínali.

Neboj sa položiť predajcovi priame otázky týkajúce sa právneho stavu vozidla. Seriózny predajca by mal mať prehľad o akýchkoľvek právnych záležitostiach týkajúcich sa vozidla. Mal by ti tiež ochotne poskytnúť všetky potrebné informácie a doklady potvrdzujúce, že vozidlo nie je predmetom exekúcie alebo iných právnych obmedzení.

História vozidla je len prvý krok

Nechaj si tiež poradiť pri osobnej obhliadke auta. Ak nie si odborník, vezmi so sebou niekoho, kto sa na autá skutočne rozumie. Spoločne skontrolujte karosériu, koróziu, stav podvozku a brzdového systému, ako sme ti už odporúčali v našom článku o jazdenkách.

Nezabudni ani na motorový priestor a prevádzkové kvapaliny. Akékoľvek nezrovnalosti alebo známky opotrebenia môžu signalizovať drahé opravy v budúcnosti.

spoľahlivé auto
zdroj: Unsplash/Michał Robak

Interiér auta môže veľa napovedať o jeho minulosti a o tom, ako bol udržiavaný. Opotrebované sedadlá, volant či pedále môžu naznačovať vyšší počet najazdených kilometrov, než je deklarované. Dôkladná kontrola ti môže pomôcť odhaliť pravdivý stav vozidla.

Nekupuj auto na slepo. Investícia do predbežnej kontroly a dôkladného preverenia môže znamenať rozdiel medzi kúpou vysnívaného auta a finančnou nočnou morou. Pamätaj, že aj keď to môže znieť ako ďalšie výdavky, v skutočnosti ide o ochranu tvojej investície. Ty si ten, kto bude s autom žiť, tak nech sa tvoja voľba stane dôvodom radosti, nie zdrojom problémov.

Zdroje: HN, AI, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá