Slováci prispievajú 5 eur, lebo ich to nezabije. Do úžasnej výzvy sa zapojili aj slávne osobnosti

  • Aktivity slovenskej nadácie Integra pomáhajú zmierňovať dôsledky klimatických zmien v Afrike
  • Prispievaš 5 eur, ktoré by si inak minul ani nevieš ako
rastliny
Integra, TASR/Martin Palkovič
  • Aktivity slovenskej nadácie Integra pomáhajú zmierňovať dôsledky klimatických zmien v Afrike
  • Prispievaš 5 eur, ktoré by si inak minul ani nevieš ako

Nadácia Integra spustila novú výzvu s názvom 5 EUR ťa nezabije. Ak si pamätáš na známu Ice Bucket Challenge, ktorá sa v roku 2014 vďaka sociálnym sieťam stala virálnou po celom svete, toto je niečo podobné.

Tentokrát je cieľom podporiť výsadbu úžitkových stromov v Afrike. Spoločnosť Integra sa takýmto aktivitám venuje 15 rokov. 

Sucho, povodne a kobylky

Projekt má významný ekologický aj sociálny rozmer. Pomáha zmierňovať následky klimatickej zmeny v krajinách, kde teplotné a zrážkové extrémy, sucho, povodne či premnožené kobylky ničiace celú úrodu v súčasnosti vo veľkej miere prehlbujú chudobu a nútia ľudí opúšťať svoje domovy.

Len v Afrike pochopíš, ako vyzerá klimatická kríza, hovoria Slováci, ktorí tam pôsobia viac ako 10 rokov

Vyzývame ľudí, aby darom v hodnote 5 EUR prispeli na projekt výsadby makadámiových a kešu stromov v Etiópii a v Keni. Princíp výzvy je veľmi jednoduchý: Dnes si odpustíte niečo za 5 EUR ,napríklad zmrzlinový pohár a ušetrené peniaze venujete Nadácii Integra na výsadbu stromov. Potom sa odfotíte s hashtagom #5eurtanezabije a nominujete svojich troch priateľov na Facebooku alebo Instagrame, aby urobili to isté. Za každých 5 EUR vysadíme 1 strom,“ vysvetľuje Ivana Čorbová, projektová koordinátorka Nadácie Integra.

V Etiópii a v Keni aktuálne Nadácia Integra spolupracuje s 15 000 farmármi na výsadbe milióna makadámiových a kešu stromov. Stromy dokážu absorbovať nadbytočné emisie uhlíka, sú prevenciou erózie pôdy, poskytujú veľmi vítaný tieň, prispievajú k udržiavaniu vlahy v období sucha a zlepšujú biodiverzitu. Zároveň sú prínosom pre afrických farmárov, ktorí sa môžu vďaka nim postaviť na vlastné nohy a vymaniť sa zo začarovaného kruhu chudoby.

zdroj: Nadácia Integra

Tento spôsob udržateľného agrolesníctva pomáha klíme a je tiež prevenciou hladomoru a migrácie.

Päť eur minieš na pivo kedykoľvek

Keď máš v peňaženke päť eur a máš ísť do mesta, dvakrát si rozmyslíš, či tak spravíš. Zdá sa ti, že nemáš peniaze. Niekomu paradoxne aj takáto na prvý pohľad malá suma dokáže pomôcť. 

zdroj: Nadácia Integra

5 EUR minieme hocikedy na hocičo a ani si to nevšimneme. 5 EUR je ale zároveň najjednoduchší spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu. 5 EUR nás proste nezabije, ale niekomu môže zachrániť život,“ dodáva Ivana Čorbová z Nadácie Integra.

Do výzvy sa cez svoje osobné profily na sociálnych sieťach zapojili už v prvých dňoch viaceré známe osobnosti, napríklad hudobníci Ozo Guttler z Korben Dallas, Bene a Lyrik H z Modré hory, Erik Šulc z Medial Banana; komik Jakub Gulík zo Silné reči, televízna moderátorka a zakladateľka Climate Conference Slovakia Daniela Piršelová, bratislavský župan Juraj Droba či pedagóg a politik Martin Poliačik.

Zdroje: integra.sk, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech