Slováci radi vlastnia autá, no desiatky tisíc vodičov kašle na ich povinné poistenie

  • Tisícky vodičov na Slovensku nemajú zákonnú poistku na svoje vozidlo
  • Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov je približne 60 až 80 tisíc áut trvalo nepoistených
  • Takýmto odvážlivcom hrozí niekoľko tisícová pokuta
hemm
TASR - Pavol Zachar
  • Tisícky vodičov na Slovensku nemajú zákonnú poistku na svoje vozidlo
  • Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov je približne 60 až 80 tisíc áut trvalo nepoistených
  • Takýmto odvážlivcom hrozí niekoľko tisícová pokuta

Za posledných 20 rokov narástol počet áut na slovenských cestách o 46 %, infomovala SITA. Podľa štatistík policajného zboru bolo na Slovensku evidovaných ku koncu septembra tohto roka 3,27 milióna motorových vozidiel. Len v hlavnom meste je pritom evidovaných viac ako 300-tisíc áut.

V roku 2017 bol podľa Eurostatu najvyšší počet registrovaných osobných automobilov v Nemecku (46 miliónov), Taliansku (37 miliónov) a Francúzsku (32 miliónov).

Všetky by mali byť podľa zákona povinne poistené, no podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov je približne 60 až 80 tisíc z nich trvalo nepoistených. Vodičovi, ktorý jazdí na aute bez povinného zmluvného poistenia, hrozí pritom pokuta až do výšky 3 320 eur.

zdroj: TASR - Michal Svítok

„Podľa platnej legislatívy musí byť na Slovensku každé motorové vozidlo poistené pre prípad škody spôsobenej jeho prevádzkou tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku,“ vysvetľuje riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne Dušan Zemánek. 

Ak nehodu spôsobí auto bez povinného zmluvného poistenia (PZP), škodu uhradí poškodenej strane poistný garančný fond. Následne si od vinníka vymáha celú výšku plnenia súdnou cestou, respektíve prostredníctvom exekútora.

zdroj: TASR - Dezider Kukoľ

Poistný garančný fond spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá evidovala v minulom roku viac ako 2 700 škodových udalostí, ktoré spôsobili prevádzkovatelia vozidiel bez poistenia a z garančného fondu vyplatila poškodeným sumu vo výške 6,7 milióna eur.

V medziročnom porovnaní ide o 221-percentný nárast. Najvyššie vyplatené plnenie z jednej škodovej udalosti spôsobenej nepoisteným vozidlom dosiahlo v tomto roku výšku 4 mil. eur.

zdroj: TASR - Pavol Zachar

Práve prudký nárast škôd viedol viaceré poisťovne k zmenám v PZP. „Aj v našej poisťovni sme pristúpili k úprave cenotvorby PZP. Výšku poistného teraz stanovujeme na základe skupiny motorového vozidla, účelu využívania, výkonu motora, regiónu trvalého bydliska držiteľa motorového vozidla a jeho veku. Výsledkom kombinácie týchto parametrov je individuálna výška poistného, pričom výsledná cena poistného je výhodnejšia pre skúsených vodičov s predchádzajúcim bezškodovým priebehom,“ povedal Zemánek.

Podľa prieskumu spoločnosti PROSIGHT Slovensko, a.s., v roku 2018 Slovenská kancelária poisťovateľov vybavila 2 706 škodových udalostí, ktoré spôsobili vodiči bez poistenia. Z Poistného garančného fondu bola vyplatená obetiam dopravných nehôd, ktoré boli spôsobené prevádzkou vozidiel bez poistenia, suma 6,7 mililiónov eur.

Oproti roku 2017 ide o nárast o 221 %. Najvyššie vyplatené plnenie z jednej nehody spôsobenej vozidlom bez poistenia dosiahlo hodnotu až  2,8 milióna eur.

zdroj: SITA, skp.sk, minv.sk, prosight.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech