Slováci sa doslova vrhli na predčasné dôchodky. Teraz získajú aj stovky eur mesačne navyše

  • Suma priemerného predčasného dôchodku sa zvýšila o 187 eur
  • Je vyššia než priemerný riadny dôchodok
Dôchodcovia na lavičke a peniaze v obálke
Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Markus Spiske
  • Suma priemerného predčasného dôchodku sa zvýšila o 187 eur
  • Je vyššia než priemerný riadny dôchodok

Čoraz viac Slovákov má záujem o predčasné dôchodky. Suma priemerného predčasného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla na konci októbra tohto roka 692 eur. Medziročne sa zvýšila o 187 eur.

Popri náraste sumy predčasnej starobnej penzie medziročne stúpol aj počet jej poberateľov. Kým na konci októbra minulého roka dostávalo predčasný dôchodok 11,8 tisíca penzistov, na konci októbra tohto roka bolo na Slovensku takmer 15,1 tisíca starobných dôchodcov, informuje SITA. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerná predčasná penzia je o desiatky eur vyššia než riadny dôchodok

Priemerná predčasná penzia je pritom o desiatky eur vyššia ako priemerný starobný dôchodok. V októbri rozdiel medzi predčasným a riadnym dôchodkom dosahoval viac ako 44 eur v prospech predčasných penzií. Riadny starobný dôchodok totiž v októbri predstavoval v priemere takmer 648 eur.

Nárok na rodičovský dôchodok bude mať ďalšia skupina Slovákov
zdroj: Archív Canva

 

Ešte vo februári tohto roka bol priemerný riadny starobný dôchodok o dve eurá vyšší ako priemerná suma predčasnej penzie. Od marca tohto roka však výška priemernej predčasnej penzie čoraz viac presahuje sumu priemerného riadneho starobného dôchodku.

Predčasné dôchodky vysávajú ľudí z trhu

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozornil na to, že aj odchody do predčasného dôchodku začali v novembri významne ovplyvňovať počty disponibilných zamestnancov v pekárňach po celom Slovensku. Ak tento rok dorazí mimoriadne silná chrípková epidémia, môže to obmedziť produkciu i vyrábaný sortiment v predvianočnom i novoročnom období.

„Situácia v pekárňach po celom Slovensku je napätá, v identickú chvíľu pôsobia totiž dva zásadné faktory ovplyvňujúce dostupnosť pracovníkov. Zaznamenávame vysoký počet zamestnancov, ktorí požiadali o predčasný odchod do dôchodku ku koncu tohto roka. K tomu sa pridala mimoriadne vysoká práceneschopnosť, predovšetkým z dôvodu ochorení horných dýchacích ciest,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

V niektorých väčších a stredných pekárňach aktuálne chýba pre chorobu až tretina zamestnancov. „Absencia ľudí spôsobuje značné komplikácie v zabezpečovaní produkcie pekárskych a cukrárskych výrobkov,“ tvrdí.

Od začiatku tohto roka je možné získať predčasnú penziu aj vtedy, ak osoba odpracovala 40 rokov. Túto novinku v rámci dôchodkovej reformy presadil bývalý minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Ak žiadateľ o dávku získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nevzťahuje sa na neho podmienka chýbajúcich najviac dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Aj v tomto prípade však suma priznanej predčasnej penzie musí byť vyššia ako 1,6-násobok životného minima, čo je aktuálne 430,30 eura.

Aké sú nové pravidlá pre predčasné dôchodky

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SITA, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá