Fico prehovoril o dôchodkoch: Vieme, či rodičovský dôchodok ostane v budúcom roku zachovaný

  • Avizoval, že bližšie informácie poskytnú po pondelkovom zasadnutí vlády
  • Nebude sa meniť ani systém poukazovania 2 % z daní
Ilustračné foto
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Avizoval, že bližšie informácie poskytnú po pondelkovom zasadnutí vlády
  • Nebude sa meniť ani systém poukazovania 2 % z daní

V budúcom roku by sa mal vyplatiť 13. dôchodok v plnej výške a zároveň zachovať rodičovský dôchodok v rovnakej podobe, ako doteraz. Nebude sa meniť ani systém poukazovania 2 % z daní. Dohodla sa na tom koalícia, potvrdili to v sobotu premiér Robert Fico (Smer-SD) aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

„Môžem potvrdiť, že v roku 2024 bude vyplatený ľuďom plný 13. dôchodok v tej kategórii, v ktorej sa nachádza daný dôchodca. Rovnako môžem povedať, že zostáva zachovaný aj tzv. rodičovský dôchodok,“ uviedol predseda vlády v Sobotných dialógoch RTVS.

Rodičovský dôchodok zostáva podľa neho v takej podobe, ako je v súčasnosti upravený v zákonodarstve. „Môžem potvrdiť, že sme sa pri zostavovaní rozpočtu správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie tohto plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ doplnil Fico. Nikto z ministrov mu zároveň neavizoval, že by mal záujem meniť legislatívu týkajúcu sa poukazovania 2 % dane z príjmu.

„Môžem potvrdiť, že na koaličnej rade sme našli riešenie. Na budúci rok sa vyplatí nový 13. dôchodok, zachová sa rodičovský dôchodok v pôvodnom rozsahu a nevstúpime do mechanizmu 2 % daní, ktoré môžu ľudia venovať,“ uviedol vo svojej reakcii Tomáš. Avizoval, že bližšie informácie poskytnú po pondelkovom (4.12.) zasadnutí vlády, na ktorom sa majú schváliť príslušné legislatívne zmeny.

Návrh štátneho rozpočtu by sa mal schváliť už čoskoro

Vláda by mala schváliť návrh štátneho rozpočtu (ŠR) v stredu 6. decembra. Deficit ŠR v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023, zachované budú však sociálne štandardy. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). O podrobnostiach návrhu ŠR nechcel hovoriť, podľa jeho slov bude o nich koalícia informovať až v pondelok (4. 12.) po rokovaní vlády.

„Koaliční partneri sa dohodli na štátnom rozpočte, dohodli sme sa aj na sprievodných zákonoch. Návrhy, ktoré sa týkajú rozpočtu, pôjdu do vlády teraz v pondelok a potom pravdepodobne v stredu schválime vo vláde samotný rozpočet. Národná rada (NR) SR sa začína 6. decembra. Ja preto verím, že medzi 6. decembrom a 22. decembrom, čo je piatok – posledný rokovací deň v NR SR-, budeme mať za sebou nielen štátny rozpočet, ale aj množstvo iných zákonov, ktoré sme avizovali v predvolenej kampani,“ spresnil premiér.

„Tento rozpočet bude spĺňať všetky ciele, ktoré sme dohodli s Európskou komisiou (EK). Spĺňame všetko to, čo je dohodnuté. Môžem povedať, že tento rozpočet aj konsoliduje, má aj určité prvky šetrenia. Napĺňa cieľ výšky deficitu, ktorý je dohodnutý s EK. Môžem tiež potvrdiť, že deficit ŠR v roku 2024 bude nižší, ako je deficit v roku 2023. Rovnako však platí, že nebudeme siahať na dosiahnutý sociálny štandard. So všetkým, čo sme avizovali, počnúc vianočnými dôchodkami, rodičovskými dôchodkami a 13. dôchodkom v plnej výške, rátame v roku 2024,“ zdôraznil Fico s tým, že pri konsolidácii sa nepôjde vyšším tempom, ako je 0,5 % HDP.

Vláda podľa premiéra urobí všetko preto, aby sa nezvyšovali ceny plynu. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však na regulačnom úrade rozhodol o takom zvýšení cien plynu pre domácnosti, aké tu nikdy v histórii nebolo. „Ja trvám na tom, že predseda ÚRSO musí odísť (z funkcie),“ podčiarkol premiér tým, že koalícia má právomoci na jeho odvolanie, ak sa nerozhodne odísť sám z postu. Predsedom ÚRSO navrhované zvýšenie ceny plynu podľa Fica znamená „mínus 900 miliónov eur v štátnom rozpočte“.

Prvé zákony, ktoré schváli parlament, sa podľa slov predsedu vlády budú týkať bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach. „Máme tri kategórie ľudí, ktorým ideme pomôcť. Ideme pomôcť ľuďom, ktorým v roku 2023 banky oznámili, že im menia (zvyšujú) úrok. Druhá kategória sú ľudia, ktorých čaká po 1. januári 2024 refixácia. Tretia kategória sú ľudia – noví hypotekárni dlžníci,“ dodal Fico. Pomoc štátu pri hypotéke sa však podľa neho poskytne len na jeden byt, pričom dlžník musí v ňom bývať.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá