Slováci sa idú o nové bývanie potrhať: Môžeš ho mať aj ty s 0 % úrokom na hypotéke, ušetríš tisíce eur

 • Mať vlastné bývanie je pre Slovákov čoraz ťažšie, úrokové sadzby stúpajú
 • Slovenský developer začal v Nitre ponúkať hypotéku s úrokom 0 %
 • Za prvé 3 roky bývania je možné ušetriť aj tisíce eur
0 % (1)
Púpava Hviezdoslav, Facebook/This Is Slovakia
 • Mať vlastné bývanie je pre Slovákov čoraz ťažšie, úrokové sadzby stúpajú
 • Slovenský developer začal v Nitre ponúkať hypotéku s úrokom 0 %
 • Za prvé 3 roky bývania je možné ušetriť aj tisíce eur

Podmienky na získanie hypotéky, v kombinácii s vysokými cenami nehnuteľností, sú pre mnohých Slovákov veľkou bariérou na ceste k novému bývaniu. Situáciu posledné mesiace zhoršujú ešte aj zvyšujúce sa úrokové sadzby.

Na situáciu reagujú aj developeri – napríklad domáca firma púpava development začala pre svoj rezidenčný projekt v Nitre, Púpavy Hviezdoslav, garantovať 0 % hypotéku na prvé 3 roky – pre väčšinu bytov tak ide prakticky o úsporu vyše 10-tisíc eur, pri niektorých bytoch aj o výrazne viac. 

Púpavy Hviezdoslav vznikajú v rozvíjajúcej sa časti Nitry, v tesnom kontakte s prírodou a komornou atmosférou.

Developer, ktorého poznáme napríklad z projektov Bývanie pod hradom v Nitre, púpavy residence v Trnave, hovorí o novom štýle mestského bývania s vidieckou atmosférou a zároveň dobrou dostupnosťou do centra mesta. Kolaudovať plánuje už v roku 2024.

camera_01
zdroj: púpava development - Slovenský developer buduje v Nitre ambiciózny projekt, kde hypotéky rozdáva s 0 % úrokom.

Hypotéka, ktorá mesačne ušetrí takmer 400 eur 

Realitný expert z púpava development vysvetľuje, že pri kúpe bytu v projekte Púpavy Hviezdoslav sa podpíše rezervačná dohoda a k tomu nový rezident dostáva benefit v podobe garantovanej hypotéky s 0 % úrokom na 3 roky.

„Po kolaudácii projektu v novembri 2024 a odovzdaní bytu môžete hneď začať bývať a až od toho momentu začínate splácať svoju hypotéku. Keďže však máte garantovaný úrok 0 %, využívate túto výhodu celé 3 roky od nasťahovania,“ dodáva obchodný riaditeľ Miloš Hačko z púpava development.

Koľko ušetrím?

Keď na 80 % ceny 3-izbového bytu potrebujem 170-tisíc eur, rozhodnem sa ich splácať napríklad 25 rokov. Koľko budem platiť s bežnou hypotékou a koľko s garantovaným 0 % úrokom na 3 roky?

 • Ak budem mať garantovanú hypotéku s 0 % úrokom, mesačne budem splácať len 567 eur.
 • Ak budem mať bežnú hypotéku s úrokom 4,5 %, mesačne budem splácať až 945 eur.

Pri väčšine bytov môžu Slováci očakávať, že ušetria až desaťtisíc eur počas 3 rokov. Závisí to však od ceny a veľkosti bytu. Viac informácií o hypotéke s 0 % úrokom na 3 roky →

Koniec prenájmom

Pri takej vysokej sume už dáva zmysel začať plánovať – peniaze navyše môžu byť použité na rýchlejšie splatenie hypotéky, na investovanie či vyššiu úroveň bývania v projekte Púpavy Hviezdoslav.

Predovšetkým sa však v prvé roky niekomu môže začať oplácať bývať vo vlastnom a neprenajímať. Mesačná splátka za 3-izbový byt vo výške 567 eur je na Nitru výhodná, prenájmy 3-izbových bytov v Nitre sa na Nehnuteľnosti.sk poväčšine pohybujú aj medzi 650 až 1 000 eurami.

Vlastné bývanie tak vo finále môže byť prvé 3 roky lacnejšie ako prenájom a zároveň už vlastník splatí časť hypotéky. 3-ročné obdobie môže byť navyše zaujímavé aj pre ľudí, ktorí pôvodne chceli v prenájme počkať, kým úrokové sadzby padnú a až potom si vziať hypotéku a ísť do vlastného bývania.

To vo finále znamená, že nové bývanie bude pravdepodobne ešte lacnejšie, ako keby človek niekde v podnájme čakal, kým úrokové sadzby opäť padnú.

Technologicky nadštandardné rezidencie za dostupnú cenu Púpavy Hviezdoslav predstavujú zaujímavú možnosť bývania najmä pre mladých ľudí a mladé rodiny.

S výstavbou projektu Púpavy Hviezdoslav sa začalo na jeseň 2022, kolaudácia prebehne v novembri 2024.
Pozri sa, ako vyzerajú Púpavy Hviezdoslav →

camera_07
zdroj: púpava development - K nadštandardnému vybaveniu projektu patria moderné technológie chladenia a kúrenia, ktoré šetria prírodu aj stovky eur.

Moderné bývanie len 15 minút od centra 

Projekt Púpavy Hviezdoslav sa od začiatku prezentuje ako projekt, ktorý zmení úroveň bývania v Nitre. Cieľom developerov je skĺbiť mestský život s vidieckou atmosférou – projekt sa preto nachádza v blízkosti nitrianskych lesoparkov, centrum Nitry je pešo vzdialené asi 15 minút.

Developer projekt buduje v technologickom nadštandarde, ktorý sa prejavuje napríklad na udržateľných riešeniach – tie sú pri kúpe bytu čoraz dôležitejšie.

K nadštandardnému vybaveniu projektu patria napríklad moderné technológie stropného chladenia a kúrenia, ktoré šetria prírodu aj stovky eur na prevádzke.

„Stropné kúrenie a chladenie je najkomfortnejšie, nehlučné, ekonomicky výhodné, energeticky málo náročné a pre zdravie optimálne zabezpečenie teplotnej pohody v byte, a to v lete aj v zime,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ púpava development Miloš Hačko.

K bytom patria aj prémiové exteriérové priestory strešných terás s výhľadom na Nitru, prízemné byty zase majú záhradky a predzáhradky.
Viac informácií o projekte →

Vyjadri svoj názor v ankete:

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

Čo spôsobuje rast úrokových sadzieb?

Faktorov, ktoré spôsobujú nárast úrokových sadzieb, je mnoho. Najvýznamnejším je určite vyššia inflácia, ďalej sa o to pričinil konflikt na Ukrajine, ale aj zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou.

Vo februári priemerná úroková sadzba v slovenských bankách dosiahla 3,86 %, pritom v prvých mesiacoch predstavovala 3,18 %. Ide o najväčší skok v úrokových sadzbách od začiatku zdražovania hypoték na začiatku minulého roka, vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

NBS navyše predpovedá, že do konca roka 2025 by úrokové sadzby mohli dosahovať 4,5 %. Banky však už teraz nerozdávajú ani zďaleka také množstvo hypoték ako pred dvoma rokmi.

camera_04
zdroj: púpava development - S výstavbou projektu Púpavy Hviezdoslav sa začalo na jeseň 2022, kolaudácia prebehne v novembri 2024.

Hypotéka verzus prenájom

Pre niektorých ľudí môže byť hypotéka lepšou voľbou ako prenájom, zatiaľ čo pre iných môže byť prenájom výhodnejší.

Výhody hypotéky:
 • Vlastníctvo: Keďže hypotéka vedie k nákupu nehnuteľnosti, vlastným bývaním majiteľ získa väčšiu kontrolu nad svojím bývaním.
 • Investícia: Kúpou nehnuteľnosti môže človek získať príležitosť na dlhodobý rast hodnoty nehnuteľnosti.
 • Stabilita: Mesačné splátky hypotéky sú stabilné a predvídateľné, takže si človek môže lepšie plánovať svoj rozpočet.
 • Dĺžka hypotéky: Dĺžka hypotéky ovplyvňuje celkové náklady na úrok. Kratšia doba splácania znamená väčšiu mesačnú splátku, ale menej zaplatených úrokov a celkových nákladov na hypotéku.
 • Úroková sadzba: Úroková sadzba ovplyvňuje celkové náklady na hypotéku. Ideálne je získať čo najnižšiu, ako v prípade projektu Púpava Hviezdoslav, kde ide o 0 % úrokovú sadzbu počas prvých 3 rokoch bývania. Ukázať projekt →
Výhody prenájmu:
 • Flexibilita: Prenájom umožňuje byť flexibilný a presťahovať sa do iného bytu alebo miesta bez nutnosti zdĺhavého predaja nehnuteľnosti.
 • Bez daní a byrokracie: Záleží na dohode s majiteľom bytu, všetky poplatky a dane však zvyčajne vybavuje majiteľ. Pri predaji vlastného bývania treba v niektorých prípadoch rátať aj s daňou z predaja nehnuteľnosti.
 • Menší záväzok: Prenájom nehnuteľnosti je výrazne menší záväzok ako nákup, ktorý je dlhodobý a finančne záväzný a vyžaduje si dopredu vysokú spoluúčasť v banke či ručenie inou nehnuteľnosťou.
Prenájom je čoraz nákladnejší

Podľa zverejneného Rent Indexu spoločnosti Deloitte na Slovensku vyplýva, že najdrahšie prenájmy sú v Bratislave, Trnave či Nitre, najlacnejšie sú v Prešovskom kraji.

Dáta ukazujú, že v poslednom štvrťroku 2022 bolo priemerné nájomné v ponúkaných bytoch 10,2 eura za meter štvorcový. Najvyššiu priemernú ponukovú cenu 12 eur za meter štvorcový dosiahli Bratislava a Nitra.

Najnižšiu priemernú cenu za prenájom zaznamenali v Prešove, a to 8,2 eura za meter štvorcový, informuje agentúra SITA.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá