Slováci sa idú o nové bývanie potrhať. Rekordne stúpol záujem a ukázalo sa, čo chceme aj napriek kríze najviac

  • Slováci aj napriek kríze vo veľkom zháňajú nové bývanie
  • V januári rekordne stúpol záujem o nehnuteľnosti, absolútne najviac o rodinné domy v Bratislave
sky park, twin city
TASR/Jaroslav Novák
  • Slováci aj napriek kríze vo veľkom zháňajú nové bývanie
  • V januári rekordne stúpol záujem o nehnuteľnosti, absolútne najviac o rodinné domy v Bratislave

Začiatok roka 2021 mnohých realitných odborníkov prekvapil. Napriek stúpajúcej krivke nových prípadov nakazených prudko vyletela aj návštevnosť realitných portálov. Na konci januára presiahla 923 000 za týždeň.

„Nárast návštevníkov po sviatkoch je každoročne bežným javom, v tomto roku však dosiahol rekordné čísla aj v absolútnych hodnotách a aj v porovnaní s obdobím pred koronakrízou. Oproti decembru 2020 vzrástla návštevnosť realitných portálov o 72 % a prekročila aj počet návštev spred roka o 42 %,“ vysvetľujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

Bratislava dostane nový most cez Dunaj, na tejto unikátnej promenáde nenájdeš ani jedno auto

Slováci si realitné weby nielen prezerali, ale oveľa častejšie aj kontaktovali realitné kancelárie. V poslednom januárovom týždni vzrástol počet kontaktovaní oproti decembru o 172 %. Počet kontaktov prevýšil aj rovnaké obdobie pred pandémiou takmer o 20 %. 

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

„Podľa všetkých ukazovateľov dopyt po nehnuteľnostiach stále rastie aj napriek zlej pandemickej situácii. Je to spôsobené pravdepodobne tým, že mnoho záujemcov o nové bývanie svoje potreby kvôli koronakríze dlho odkladalo, a hoci je termín zlepšenia situácie na Slovensku neistý, potrebujú svoju situáciu čo najskôr operatívne riešiť,“ konštatujú analytici.

Čo chcem kupovať? 

V januári Slováci najviac vyhľadávali bývanie v Bratislavskom kraji. Do top 5 vyhľadávaných nehnuteľností sa dostali rodinné domy v Bratislavskom (13 %), Trnavskom (4,7 %) a Nitrianskom kraji (3,5 %), ale aj 3-izbové (5 %) a 2-izbové byty (4,6 %) z Bratislavského kraja. 

Mint Investments Metropolis byty reality domy bývanie architektúra
zdroj: Mint Investments

Priemerné cena rodinného domu v Bratislavskom kraji sa za január pohybovala na úrovni 1 606 eur za meter štvorcový, v prípade 3-izbového bytu to bolo 2 166 eur. V prípade Trnavského kraja sa priemerné cena rodinného domu drží na úrovni 1 099 eur za meter štvorcový, ak ide o 3-izbový byt, je to 1 311 eur za meter štvorcový.

V roku 2021 bude podľa odborníkov aj naďalej pretrvávať trend vyššieho dopytu po nehnuteľnostiach na bývanie v porovnaní s ich ponukou. Výrazne na to vplýva fakt, že sa v roku 2020 pribrzdila výstavba nových nehnuteľností.

Podľa NBS sa v druhom kvartáli 2020 podarilo dokončiť približne o 6 % menej bytov ako v rovnakom období 2019. Čo je však ešte dôležitejšie, že klesol aj počet začatých bytov, a to medziročne až o 19 %. Výstavba bytových budov klesla v júli o 16,6 %, v auguste dokonca až o 21 %.

Zo sídliska v Bratislave sa stane funkčné mesto. Okrem bytov pribudne námestie a služby pre celú štvrť

Expert na reality Martin Haring pre Startitup konštatuje, že pokles cien sa očakáva skôr v prípade drahších nehnuteľností.

„Nikto z nás nemá krištáľovú guľu, ale skôr si myslíme, na základe toho, že trh sa hýbe, aj keď možno pomalšie aj v dnešných dňoch, ľudia sú rozhodnutí kúpiť. Ceny nehnuteľností sa skôr stabilizujú, v niektorých regiónoch môže byť prepad, skôr pri drahších nehnuteľnostiach, ale do budúcna by sme sa mali vrátiť na ceny, ktoré sme mali pred pandémiou a určite ceny budú ďalej rásť.“

A čo by odborník na reality poradil ľuďom, ktorí momentálne uvažujú nad predajom a naopak tým, ktorí si chcú nehnuteľnosť zaobstarať?

„Tým, že sa trh nezastavil, nevidím dôvod, prečo by ľudia nemali svoju nehnuteľnosť predávať, resp. tí, ktorí sú rozhodnutí kupovať, kúpiť. Nehnuteľnosti vnímam ako komoditu, ktorá z dlhodobého hľadiska bude určite rásť. Do budúcna si myslíme, že bude menšia skupina ľudí vlastniť vyššie percento nehnuteľností a tie budú prenajímať, čím sa viac priblížime západu,“ dodáva  Martin Haring z realitnej kancelárie ALL 4 LIFE.

Zdroje: Nehnutelnosti.sk, ALL 4 LIFE, NBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá