Slováci sa ľahko enormne zadĺžia: Odborníčka radí, na čo si určite nepožičať peniaze

  • Ako hlavný dôvod problémov so splácaním dlhu uviedlo 45,4 % respondentov nezodpovedné finančné správanie
  • Doba splácania by nemala prekročiť životnosť kúpenej veci
Na snímke peňaženka plná peňazí.
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Ako hlavný dôvod problémov so splácaním dlhu uviedlo 45,4 % respondentov nezodpovedné finančné správanie
  • Doba splácania by nemala prekročiť životnosť kúpenej veci

Zlý odhad svojej platobnej schopnosti pri vzniku nezvládnutých dlhov má 54,6 % obyvateľstva Slovenska. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu agentúry AKO pre spoločnosť EOS KSI Slovensko, ktorý sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.

„V snahe pripraviť rodine bohatú nádielku pod stromček nie je ťažké podľahnúť pokušeniu nakúpiť darčeky na dlh. A tak nie je v dnešnej dobe ťažké vyrobiť si problematické dlhy neuváženým požičiavaním si na veci, bez ktorých sa v živote dokážeme zaobísť,“ upozornila Andrea Slezáková zo spoločnosti.

Ako hlavný dôvod problémov so splácaním dlhu uviedlo 45,4 % respondentov nezodpovedné finančné správanie. Možnosť nesprávneho zostavenia priorít v prieskume zvolilo 44,2 % opýtaných, zatiaľ čo 43 % nízku finančnú gramotnosť. Zlý odhad platobnej schopnosti pri vzniku nezvládnutých dlhov častejšie v prieskume uviedli muži, vysokoškolsky vzdelaní ľudia či obyvatelia s príjmom nad 1 001 eur.

„Ak ide o dlhodobú investíciu do bývania, napríklad na nákup kuchynskej linky či fotovoltaických panelov, alebo do nákupu spotrebiča, ktorý naozaj v domácnosti potrebujete. Ak ide o investíciu do zdravia alebo vzdelávania, napríklad v podobe nákupu notebooku, či o nákup užitočnej veci s dlhou životnosťou, v takýchto prípadoch má zmysel požičať si,“ skonštatovala Slezáková.

Vianočné darčeky
zdroj: Unsplash/Євгенія Височина

Riaditeľ spoločnosti Peter Dvornák dodal, že doba splácania by nemala prekročiť životnosť kúpenej veci. Pri kúpe na dlh je podľa spoločnosti správne si prepočítať, či rodinný rozpočet bude stačiť na splátky počas celej doby splácania, aj aké budú celkové náklady na úver.

„Ak by zmenou životnej situácie prišlo v priebehu splácania k problémom s dodržaním termínov, je dôležité o dlhu komunikovať s kompetentným úradom, inštitúciou, jednotlivcom a dohodnúť si prijateľnú zmenu splátkového kalendára alebo pravidiel,“ uzavrela spoločnosť.

Slováci sú zavalení pôžičkami

Pre tohtoročný nárast cien tovarov a služieb sa obyvatelia Slovenska museli uskromniť. Jednou z možností, ako ušetriť peniaze, je konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Pre takýto krok sa rozhodlo 19 % respondentov. Pôžičku v rôznej forme spláca 45 % obyvateľov Slovenska, najčastejšie jednu. Viac ako päť pôžičiek má 29 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit.

Najviac ľudí (62 %) má neúčelovú hotovostnú pôžičku, 17 % spláca kreditnú kartu, nasledujú splátky auta, nákupy na splátky, kontokorentné úvery a krátkodobé pôžičky.

Zúfalé eurá
zdroj: Unsplash/Mathieu Stern

„Spojenie akýchkoľvek pôžičiek do jednej, čiže ich konsolidácia, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako ušetriť. Nie je potrebné potom uhrádzať viaceré mesačné splátky ani poplatky za vedenie účtov vo viacerých finančných domoch. Splácať sa bude len jedna, čím sa dá spravidla dostať aj k nižšej úrokovej sadzbe, a tým aj k nižšej mesačnej splátke,“ priblížil ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Slováci pre infláciu museli obmedziť financie na viaceré položky. Najviac šetrili v prípade investícií do kúpy auta, drahšej kozmetiky či dovolenky. Najmenej sa obmedzovali pri jedle a stravovaní. V tomto roku zvažovalo 50 % Slovákov zmenu zamestnania, aby si finančne prilepšilo.

Približne každý desiaty obyvateľ Slovenska zmenil zamestnanie pre vyšší zárobok a 14 % si z tohto dôvodu našlo ďalšiu prácu. Peniaze navyše získalo 11 % respondentov predaním hodnotnejšej veci. Najčastejšie predávali elektroniku a domáce spotrebiče, nasledovali auto, motorka, šperky, hodinky, oblečenie a obuv. Svoju nehnuteľnosť predalo 8 % opýtaných.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá