Slováci sa pridávajú ku Svetovému štrajku za budúcnosť klímy, ďalší bude už o týždeň

  • Prvý protest sa uskutočnil 15. marca
  • Na celom Slovensku sa ho zúčastnilo viac ako 2 000 ľudí
  • Ďalší bude už 26. apríla
Fridays for Future Bratislava
Fridays for Future Bratislava
  • Prvý protest sa uskutočnil 15. marca
  • Na celom Slovensku sa ho zúčastnilo viac ako 2 000 ľudí
  • Ďalší bude už 26. apríla

Fridays for Future je ekologické hnutie, ktoré poukazuje na nutnosť ochrany prírody a životného prostredia v čase, keď stojíme nad priepasťou definitívneho zničenia našej planéty. Nevyhnutné kroky na záchranu Zeme musíme podniknúť teraz alebo nikdy. Ak totiž zostaneme ľahostajní a nečinní, môže sa stať, že budeme čeliť ďalekosiahlym a nezvratným následkom.

„Deti majú chodiť do škôl, ale so zhorošujúcou sa klimatickou situáciou, sa tento cieľ stáva bezvýznamným. Prečo by mali študovať pre budúcnosť, ktorá možno ani nebude? Prečo sa snažiť vzdelávať, keď naše vlády nepočúvajú vzdelaných?“ píše sa na oficiálnej stránke Fridays for Future.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Fridays for Future Bratislava

Zakladateľkou hnutia je iba 16-ročná Greta Thunberg zo Švédska. V auguste 2018 sa posadila pred švédsky parlament, kde sedávala každý školský deň po dobu troch týždňov, aby tak poukázala na problém klimatických zmien. 8. septembra uskutočnila Greta prvý štrajk v piatok, vďaka sociálnym sieťam sa jej protesty stali virálne a čoskoro sa k nej pridali aj ďalší ľudia. Práve piatky ustanovilo hnutie za dni, kedy budú prebiehať oficiálne štrajky.

K celosvetovému hnutiu Fridays for Future sa 15. marca 2019 pridali aj Slováci. Ako genrácia, ktorá je určitým spôsobom len na začiatku nášho života, si uvedomujeme hrozbu, akú klimatická kríza predstavuje pre našu budúcnosť. Už teraz miznú stovky živočišnych druhov, vymierajú celé ekosystémy, zemská atmosféra sa konštantne zahrieva. Všetko je dôsledkom činností našej spoločnosti. K štrajku sme sa pripojili, pretože nám záleží na prežití planéty. Závisí na ňom totiž budúcnosť nášho prežitia,“ vyjadril sa organizátor protestov Jakub Hrbáň. 

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Fridays for Future Bratislava

Protest sa uskutočnil takmer po celom Slovensku od západu až po východ. V Bratislave prišlo viac ako 1 000 ľudí,v Košiciach bola účasť približne 500 ľudí, v Liptovskom Mikuláši asi 250, v Žiline možno 100. Dokopy na Slovensku v ten deň štrajkovalo za klímu cez 2000 mladých ľudí, študentov, študentiek, či detí. Celé Slovensko sa tak postupne zobúdza a ľuďom skutočne záleží na tom, aby došlo k zmenám.

Fridays for Future má v našej krajine svoje zastúpenie v Bratislave, v Košiciach, v Žiline aj vo Zvolene a stále viac sa rozmáha.

Naše aktivity sú rôzne. V Košiciach sme napríklad organizovali pravidelné zbery odpadu v priebehu víkendov. Ponúkame prednášky a workshopy stredným a základným školám, kde chceme so študentami aktívne diskutovať o vážnosti problému klimatickej zmeny. Chceme im pomôcť pochopiť, aký vážny problém predstavuje klimatická kríza pre našu budúcnosť, no rozprávať aj o riešeniach a o tom, čo každý z nás môže a musí zmeniť,“ ozrejmil Jakub.

Aj napriek tomu, že študenti začínali od seba a snažila sa limitovať vlastné znečistenie prírody, snaha jednotlivca nestačí. Preto chcú vyvinúť tlak na vládu a očakávajú, že začne konať.

Kimatická kríza je dôsledkom najmä masívnej produkcie emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobili desaťročia ťažby a spaľovania fosílnych palív. Toto je niečo, čo sa musí rýchlo zmeniť. A je to niečo, čo vyžaduje zmenu systému, ľudia len musia pochopiť, prečo je zmena tak potrebná,“ hovorí. 

Fridays for Future BratislavaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: Fridays for Future Bratislava

Ďalší protest za budúcnosť klímy sa už uskutoční budúci týždeň 26. apríla, v Bratislave to bude na Námestí SNP o 10:00. Podujatie sa uskutoční v rámci Akčného dňa 2019, ktorý podporujú aj mnohé organizácie zaoberajúce sa environmentálnymi otázkami.

Zdroj: Fridays for Future, Fridays for Future Slovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech