Slováci si nedokážu ušetriť peniaze z výplaty, aj keď vedia, že ide o nutnosť

  • Z pohľadu prístupu k financiám a ich zhodnocovaniu, patria Slováci dlhodobo k tým konzervatívnejším, čo neradi riskujú
  • Zároveň však nemyslia na horšie časy
  • V priemere jeden zo šiestich Slovákov nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu
  • Vyplýva to zo štúdie LifeStyle 2018 spoločnosti Kantar Slovakia, o ktorej informovala TASR
buton
unsplash.com, pixabay.com
  • Z pohľadu prístupu k financiám a ich zhodnocovaniu, patria Slováci dlhodobo k tým konzervatívnejším, čo neradi riskujú
  • Zároveň však nemyslia na horšie časy
  • V priemere jeden zo šiestich Slovákov nemá vytvorenú žiadnu finančnú rezervu
  • Vyplýva to zo štúdie LifeStyle 2018 spoločnosti Kantar Slovakia, o ktorej informovala TASR

Z prieskumu vyplynulo, že 16 % Slovákov nedisponuje žiadnou finančnou rezervou. Ak rezervu majú, najčastejšie (37 %) do výšky troch priemerných mesačných platov, zatiaľ čo 14 % by vedelo bez príjmu vykryť obdobie maximálne od štyroch do deviatich mesiacov. Rezervu v podobe príjmu za jeden rok uviedlo 7 % opýtaných.

Najvyšší podiel ľudí fungujúcich bez akejkoľvek rezervy je v Banskobystrickom kraji (25 %), zatiaľ čo na opačnom konci rebríčka je Nitriansky kraj, kde funguje bez akejkoľvek rezervy zhruba desatina oslovených. 

zdroj: unsplash.com

„Dôležitosť mať finančnú rezervu si však Slováci veľmi dobre uvedomujú. Len jedno percento opýtaných totiž uviedlo, že žiadnu rezervu nepotrebuje,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová pre TASR.

Pravidelne na mesačnej báze si určitú pevnú čiastku odkladá 58 % opýtaných Slovákov, pričom najnižšie zastúpenie mali mladí od 16 do 24 rokov. Spomedzi nich si nesporí takmer každý druhý (48 %). V tejto skupine sú zahrnutí aj respondenti, ktorí ešte nemajú vlastný príjem, pretože ide o študentov.

zdroj: unsplash.com

„Na strane druhej, s vytváraním rezervy a šetrením odporúčame začať čím skôr, napríklad aj vďaka príjmom z brigád. Ak sa pozrieme na štatistiky, mladí žiadajú o svoju prvú hypotéku v priemere vo veku 29 rokov a ak si chcú zabezpečiť svoje bývanie, musia mať na to našetrené aj vlastné zdroje. Práve toto obdobie by preto mali využiť na tvorbu úspor, hoci aj v minimálnych čiastkach. Vytvoria si tak nielen nevyhnutnú rezervu, ale aj dôležitý návyk odkladať si každý mesiac časť príjmu,“ zdôrazňuje Jamborová.

Mladí ľudia a ich život na dlh 

Slováci si požičiavajú na bývanie vo veľkom a v pomerne mladom veku. Máme však aj inú možnosť? Môže si v dnešnej dobe mladý človek na Slovensku zaobstarať napríklad bývanie bez toho, aby sa zadĺžil na desiatky rokov? Startitup sa pýtal Radoslava Kasíka, ktorý 9 rokov pôsobil v Across Wealth Mangement a spolu s Jurajom Hrbatým stoja za slovenským startupom Finax, ktorý nedávno získal investíciu 1,5 milióna eur.

zdroj: unsplash.com

Môže nastať taký prípad, ale odpovedal by som nie, pokiaľ nemá silnejšie zázemie, prípadne pokiaľ rodičia dostatočne dopredu nemysleli na jeho budúcnosť, alebo nie je enormne šikovný, čo je skôr extrémna výnimka. Našetriť si niekoľko desiatok tisíc, v prípade väčších miest viac ako 100 tisíc eur pri súčasných mzdách do 10 rokov, nie je veľmi reálne. Nikto nechce čakať s bývaním do 40-ky alebo 50-ky. Preto sa musíme zadĺžiť, ak chceme bývať. No aj s hypotékou sa dá pracovať. Osobne sa na ňu nepozerám tragicky. Ide o najlacnejší dlh. Čas pomáha aj dlžníkom vďaka inflácii, ktorá reálnu hodnotu dlhu znižuje. Príjmy dlžníka rastú a rovnako cena nehnuteľnosti. Ak ste disciplinovaný a popri hypotéke odkladáte peniaze a investujete, viete sa jej zbaviť podstatne rýchlejšie,” konštatuje Kasík.

Odkladať si peniaze bokom by malo byť rutinou ako platenie si paušálu

Ak si odhodlaný našetriť si na to vysnívané auto, dovolenku či byť, určite by ti výrazne pomohlo systematické šetrenie peňazí. Automaticky by si si tak odložil určitú čiastku z výplaty, nech už je to 100 eur – 1200 eur ročne či 400 eur mesačne, čo je 4 800 eur ročne. S takýmto prístupom zaplatíš vždy najprv sebe a vyhneš sa tomu, že na konci mesiaca ti na šetrenie neostane, lebo si to minul na kino, kávičky, a drinky v meste. 

Mesačné výdavky sa budú musieť prispôsobiť

Čiastka, ktorú sa rozhodneš mesačne ušetriť sa stane jedným z tvojichpravidelných „výdavkov“ a budeš ju musieť zaplatiť rovnako ako platíš účet za telefón, internet alebo splátku za televízor. Systematické šetrenie ti pomôže vyhnúť sa pokušeniu peniaze minúť aj na na v podstate nepotrebné veci. 

Každodenného obedu za 10 eur (mesačne cca 200 eur) či cappuccina za 2,50 (cca 50 eur mesačne) by si sa zrejme kvôli „väčšej vízii” dokázal vzdať. Zobrať si obed z domu a kávu do Keep Cupu vie mať totižto taktiež svoje čaro, ktoré sa prejaví najmä na sume, ktorú si na konci dňa – mesiaca dokážeš dať bokom a dobre investovať.

zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK