Slovenský startup získal investíciu 1,5 milióna eur

  • Spoločnosť Finax poskytla Startitup exkluzívnu informáciu o významnej investícií, ktorú získali
  • LRJ Capital cez svoj fond GROWWS SICAV, a.s. podporil inovátora v inteligentnom investovaní, Finax investíciou 1,5 milióna eur
  • Ten využije investíciu na expanziu slovenskej inovácie do sveta a na ďalší technologický rozvoj
IMG-0123
archív Finax
  • Spoločnosť Finax poskytla Startitup exkluzívnu informáciu o významnej investícií, ktorú získali
  • LRJ Capital cez svoj fond GROWWS SICAV, a.s. podporil inovátora v inteligentnom investovaní, Finax investíciou 1,5 milióna eur
  • Ten využije investíciu na expanziu slovenskej inovácie do sveta a na ďalší technologický rozvoj

Finax sa na partnerstve dohodol s GROWWS SICAV, a.s., ktorého významným akcionárom je investičný holding LRJ Capital. GROWWS je profesionálnym venture fondom, ktorého predsedom správnej rady je Peter Irikovský. Peter vybudoval Slevomat Group (nedávno predaný za viac ako €60m) a dnes riadi jeden z najväčších slovenských technologických startupov spoločnosť Exponea.

Fond okrem Petra vlastní Ivan Chrenko, ktorý je majiteľom developerskej skupiny HB Reavis. Ďalším partnerom je Michal Pastier, ktorý spoluzaložil Zaraguzu alebo agentúru BigName. Fond GROWWS vstupuje do Finaxu investíciou 1,5 milióna eur, ktorá predstavuje podľa informácii spoločnosti Finax najväčšiu investíciu do fintech startupu v histórii Slovenska. To Finax pre Startitup zdôvodnil takto:

Súkromné investície nemusia byť nijako verejne ohlasované, môže teda existovať niečo tajné, čo nás predbieha. Avšak na základe verejne dostupných informácií ide naozaj o najväčšiu fintechovú investíciu na Slovensku. Overovali sme si to s niekoľkými nezávislými zdrojmi zo startup komunity,” vyjadril sa tím spoločnosti.

zdroj: archív Finax

Pýtali sme sa aj na to, čomu podľa vedenia Finax môžu vďačiť za to, že investor do nich vložil tak veľký kapitál. Tých dôvodov je niekoľko. Žiadna firma ako my na Slovensku nie je, ponúkame unikátny moderný produkt pre 21. storočie, spojenie financií a technológií v pravom slova zmysle. Myslím si, že rolu hral aj náš proklientský a transparentný prístup k biznisu, ktorý sa vo financiách veľmi nevidí. Naša predstava o sociálne zodpovednom podnikaní sa zhoduje s predstavou investora, čo je kľúčové. Každý správny investor hodnotí najmä rýchlosť rastu firmy, ktorá je u nás viac než uspokojivá, a ešte dôležitejšie, víziu. Máme veľké plány, rozširujeme sa do okolitých krajín V4. Nechceme ale zaspať na vavrínoch a zastať na mieste, dôležitý je pre nás ďalší technologický rozvoj,” vyjadril sa Ján Jursa zo spoločnosti Finax.

Zmluva bola s investorom podpísaná tento týždeň. Aktuálne je podaná žiadosť v Národnej banke Slovenska, ktorá musí vstup investora schváliť. Po jej odsúhlasení môže dôjsť k spečateniu transakcie.

Čo znamená investícia pre Finax?

Expanzia – Finax chce expandovať do krajín Strednej a Východnej Európy. V prvom polroku vstupujeme do Maďarska a Čiech. V druhej polovici roka plánujeme ponúknuť naše služby v Poľsku. Ide o trhy, kde má investor silné zázemie a vie nám s expanziou pomôcť kvalitnými ľuďmi, priestormi, či znalosťou trhu.

Corporate Finance – Skupina HB Reavis je dnes najväčším domácim emitentom firemných dlhopisov. S know-how HB Reavis chceme vybudovať najväčšie oddelenie corporate finance na Slovensku. Jeho cieľom bude prostredníctvom úpisov akcií a dlhopisov konkurovať bankám pri financovaní firiem malého a stredného podnikania.

zdroj: archív Finax

Podpora inovačného prostredia Slovenska – Investor v poslednom čase investoval do rozvoja inovačného prostredia v Strednej Európe. HubHub je stelesnením inovácií. Chceme podporovať významné startupy tým, že im pomôžeme s financovaním a hľadaním investorov.

Technologická expanzia – významná časť investície bude použitá na ďalší technologický rozvoj Finaxu. Chceme byť naďalej lídrom v poskytovaní technologicky dokonalých služieb. Našim plánom je začať využívať nástroje umelej inteligencie na zlepšenie riadenia osobných financií.

Zakladateľ Juraj Hrbatý o partnerstve s GROWWS:

Spomedzi všetkých možností nám práve spojenie s GROWWS fondom dávalo najväčší zmysel v podobe synergických efektov. Osobne ma najviac oslovilo výrazné zvýšenie škálovateľnosti biznisu. Nehrať sa len na Slovenskom piesočku, ale stať sa lídrom v Strednej Európe.

Veľa ľudí nás chváli, že do našej práce dávame srdce a vášeň. Citeľne vnímame, že našimi produktmi otvárame ľuďom oči a ponúkame im konečne priestor lacno a efektívne budovať svoj majetok. Vďaka expanzii môžeme finančne pomôcť ešte väčšej skupine ľudí, ako sme pôvodne očakávali. K srdcu a vášni nám pribudli možnosti a nástroje. Dostali sme nový impulz a motiváciu, ktorá nás bude hnať vpred ďalšie dlhé obdobie.

V blízkej budúcnosti plánuje Finax ukázať ako investujú bohatí ľudia na Slovensku a ponúknuť im špecializované produkty práve pre nich. Už dnes ponúkame investovanie s nulovým zdanením výnosov, čo práve mnohých podnikateľov veľmi nadchlo.

Čo Finax ponúka 

Finax je obchodník s cennými papiermi, licencovaný subjekt Národnou bankou Slovenska. Ako prvý na Slovensko priniesol online robo-advisor platformu (online poradca). Ponúka portfóliá postavené na prístupe pasívneho investovania, tzn. cez indexové fondy ETF. Využíva pri tom dostupné daňové úľavy tak, aby klienti nemuseli zo zisku platiť žiadne dane a odvody.

„Misiou Finaxu je sprístupniť a rozšíriť inteligentné investovanie do každej domácnosti na Slovensku. Chceme zvýšiť finančnú gramotnosť Slovákov, naučiť ich pár základných pravidiel, ako správne investovať, ako zvýšiť príjmy z úspor, finančne plánovať a neplatiť dane tam, kde nemusia. Chceme zmeniť pohľad Slovákov na investície. Chceme im dokázať, že investovanie je jednoduchý proces, že je to cesta, ktorá prináša ovocie a ktorá by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou ich života,“ hovorí tím spoločnosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech