Slováci si radi v lietadle vypijú „drink na uvoľnenie“. Kardiológ otvorene popísal, aký dopad to môže mať na ich zdravie

  • Máme pre teba tipy, ako si správne oddýchnuť počas letu
  • Alkohol môže narušiť kvalitný spánok a ohroziť zdravie srdca
letuška, lietadlo
Ilustračný obrázok freepik, SIU
  • Máme pre teba tipy, ako si správne oddýchnuť počas letu
  • Alkohol môže narušiť kvalitný spánok a ohroziť zdravie srdca

Niektorí z nás si zvyknú pred odletom alebo už priamo v lietadle dať drink na odbúranie stresu z lietania alebo na uvoľnenie, aby sme si v lietadle odpočinuli. Podľa najnovšej štúdie to však nie je najlepší nápad. 

Dať si drink a následne si pospať na palube lietadla nie je zdravé a zhoršuje to náš spánok v kvalite aj kvantite. Kabíny lietadiel sú pretlakované, čo znamená, že tlak vzduchu a hladina kyslíka sú nižšie ako na úrovni mora. Ako poukazuje štúdia, konzumácia alkoholu v takomto prostredí môže viesť k ešte väčšiemu poklesu hladiny kyslíka v krvi.

Štúdie, o ktorej informovala Dr. Eva-Maria Elmenhorst, vedúca oddelenia spánku a ľudských faktorov v Nemecku, sa zúčastnilo 48 zdravých účastníkov, ktorí počas dvoch nocí spali v dvoch rôznych prostrediach. Raz bez alkoholu a raz po konzumácii alkoholu v ekvivalentnom množstve dvoch pohárov vína alebo plechoviek piva.

Ukázalo sa, že spánok po alkohole v kabíne lietadla môže spôsobiť nižšie množstvo kyslíka a zvýšenú srdcovú frekvenciu. To môže byť pre zdravie srdca a pľúc veľmi náročné, najmä pre tých, ktorí už trpia týmito ochoreniami.

Kardiológ Dr. Andrew Freeman upozorňuje, že aj keď mnoho ľudí pije alkohol na palube, aby sa uvoľnili a zaspali v nepohodlnej kabíne, toto správanie môže mať negatívny vplyv na ich zdravie. Je dôležité si uvedomiť, že i keď to možno pomôže s momentálnym oddychom, dlhodobé dôsledky môžu byť nežiaduce, uviedol pre portál CNN

Konzumácia alkoholu nezaručuje dobrý spánok 

Štúdia nezabudla ani na kvalitu spánku účastníkov. Zistili, že ľudia, ktorí pili alkohol v kabíne lietadla, mali kratší čas v REM spánku. Toto štádium spánku, ktoré je dôležité pre pamäť a regeneráciu mozgu, mali kratšie ako tí, ktorí alkohol nekonzumovali.

Kombinácia príjmu alkoholu so spánkom v hypobarických podmienkach predstavuje značné zaťaženie srdcového systému a môže viesť k zhoršeniu symptómov u pacientov so srdcovými alebo pľúcnymi chorobami,“ uvádzajú vedci. 

Doktor Freeman tiež povedal, že alkohol síce pomôže človeku zaspať ale kvalita spánku nie je taká dobrá ako za triezva. „Mnohí ľudia bolo svedkami, že keď veľa pijú, ich chrápanie a spánkové apnoe sú oveľa závažnejšie,“ dodal. 

Ako na správny oddych 

Tu je zopár tipov pre správny oddych počas letu:

Dodržiavaj prirodzené cykly tela:

Skús si vybrať let, ktorý zodpovedá tvojim spánkovým vzorcom. To znamená, že buď pristaneš a dospíš, alebo pristaneš a začneš svoj deň.

Obmedz stimulanty:

Nepoužívaj príliš veľa kávy, energetických nápojov a alkoholu, pretože to môže narušiť tvoje spánkové cykly.

Zostaň hydratovaný:

Pi dostatok vody, pretože lietanie môže byť dehydrujúce. Najlepšia vec na pitie je voda.

Jedz ľahšie jedlá:

Vyhni sa slaným, mastným a silne spracovaným jedlám na letiskách a v lietadlách. Zabaľ si vlastné jedlo alebo vyhľadaj ľahšie a prevažne rastlinné možnosti.

Hýb sa:

Cvičenie ti môže pomôcť lepšie spať. Vyhýbaj sa výťahom a pohyblivým chodníkom, urob radšej pár krokov. Na dlhých letoch sa pokús vstať a trochu sa poprechádzať.

Vyhni sa modrému svetlu:

Modré svetlo z obrazoviek môže narušiť spánok. Ak sa snažíš spať v lietadle, použi slúchadlá s potlačením hluku a vyhni sa používaniu obrazoviek, najmä pred odletom.

Dodržiavaním týchto tipov môžeš doraziť do cieľa oddýchnutý a pripravený na nové dobrodružstvá.

Zdroje: thorax.bmj.com, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá