Slováci si vybrali „troch kráľov“ polarizácie spoločnosti. Prvú priečku obsadil Matovič (PRIESKUM)

  • Politik, ktorý na Slovensku najviac polarizuje spoločnosť, je Igor Matovič
  • Prezidentka Zuzana Čaputová najviac polarizuje spoločnosť podľa 5,2 % opýtaných
Igor Matovič tlieska
TASR/Jakub Kotian
  • Politik, ktorý na Slovensku najviac polarizuje spoločnosť, je Igor Matovič
  • Prezidentka Zuzana Čaputová najviac polarizuje spoločnosť podľa 5,2 % opýtaných

Politik, ktorý na Slovensku najviac polarizuje spoločnosť, je šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič. Ako vyplýva z prieskumu Agentúry AKO, ktorý zverejnila televízia JOJ v diskusnej relácii Na hrane, myslí si to o ňom 66,7 % opýtaných.

Respondenti v rámci prieskumu, ktorý agentúra robila na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov v období od 10. do 16. januára, odpovedali na otázku: „Uveďte, prosím, mená troch politikov, ktorí podľa vás najviac polarizujú (rozdeľujú) spoločnosť na Slovensku.“ Na otázku nevedelo odpovedať 13,7 % opýtaných.

Na druhom mieste sa podľa prieskumu umiestnil predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorého za najpolarizujúcejšieho politika označuje 44,1 % respondentov. Tretím politikom, ktorý najviac rozdeľuje spoločnosť, je šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, ktorého tak označilo 35,3 % opýtaných.

V rebríčku sa ďalej umiestnil poverený predseda vlády Eduard Heger, ktorý rozdeľuje spoločnosť podľa 17 % respondentov, nasledujú šéf strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba (12,4 %), predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini (11,2 %), šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová (7,6 %) a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (7,2 %). Prezidentka Zuzana Čaputová najviac polarizuje spoločnosť podľa 5,2 % opýtaných.

Igor Matovič dominuje ako najpolarizujúcejší politik medzi voličmi väčšiny politických strán, pričom najviac ho tak označujú voliči strán Hlas-SD a SaS (rovnako po 84 %). Výnimkou sú len voliči jeho hnutia OĽANO, z ktorých ho za najpolarizujúcejšieho politika označuje len 29 % opýtaných. Spoločnosť podľa voličov OĽANO najviac rozdeľuje Robert Fico, vyjadrilo sa tak 73 % z nich.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Homofób roka

V júli 2022 sa stal Igor Matovič víťazom ankety Homofób roka. Informovali sme o tom v tomto článku s tým, že jeho citát „Pellegriniho kamarát – buzerant posratý – má zlaté tehly…” o jediné percento predbehol expremiéra Roberta Fica, ktorý získal 32 % hlasov. Ten bol do hlasovania zaradený na základe výroku: „Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy a budú mať medzi nohami 20 cm pinďúra.”

Ďalším nominovaným bol hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, profesionálny tenista Martin Kližan a katolícky biskup Jozef Haľko. Zaujímavosťou je, že Anton Chromík už v tejto ankete raz zvíťazil.

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky,“ hovorí riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE.

Dodáva, že namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútavaniu vášní a rozdeľovaniu spoločnosti.

„Počínanie ministra Matoviča v oblasti práv LGBT menšiny ťažko interpretovať inak ako vykonávanie putinovskej, prokremeľskej politiky. Zbytočne budeme posielať tanky a stíhačky na Ukrajinu, ak nedokážeme uchrániť hodnoty ako rovnosť pred zákonom či ochrana menšín ani vo vlastnej krajine,“ uzavrel Weisenbacher s tým, že existuje mnoho dôvodov, prečo by mal Matovič prísť o ministerské kreslo a toto je ďalší. Premiér Heger by teda nemal dlhšie váhať. 

Zároveň informoval, že Matovičovi ocenenie doručia iba poštou, pretože sa s ním nechcú stretávať.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii.

Zdroje: SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá