Slováci si z Chorvátska nosia okrem magnetiek aj koronavírus. Drvivá väčšina nakazených má príznaky

  • Mnoho pozitívnych vzoriek počas leta pochádzalo zo zahraničia
  • Najviac prípadov hygienici odhalili v Bratislavskom kraji
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Matthias Mullie, TASR/AP/Robert Michael
  • Mnoho pozitívnych vzoriek počas leta pochádzalo zo zahraničia
  • Najviac prípadov hygienici odhalili v Bratislavskom kraji

V posledných týždňoch sa počet infikovaných osôb mierne zvýšil a všetci s napätím očakávajú, ako sa situácia vyvinie po odchode pápeža.

Najviac prípadov odhalili v Bratislavskom kraji

Počas letných mesiacov Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) zaznamenal celkovo 4 162 potvrdených prípadov koronavírusu. Úlohu vo vývoji situácie zohrávala do istej miery aj dovolenková sezóna. Z vyššie uvedeného čísla 4 162 bolo 27% importovaných nákaz zo zahraničia.

ÚVZ ďalej vysvetľuje, že v porovnaní s júnom 2021, kedy bolo 3 201 pozitívnych prípadov, ide o 23-percentný nárast. Tento kraj je vďaka pomerne vysokej zaočkovanosti na mape COVID automatu zelený, čo znamená, že sa tu neuplatňujú zvláštne obmedzenia.

Najviac pozitívnych prípadov za mesiace júl a august bolo zaznamenaných vo vekovej skupine 15 až 19 rokov a 20 až 24 rokov. Počet prípadov v rizikovej skupine starších osôb bol pomerne nízky a vyskytlo sa 354 nakazených seniorov.

zdroj: UVZSR

Z hľadiska regionálneho rozdelenia hygienici odhalili najviac prípadov v Bratislavskom kraji. Šlo o 962 prípadov, teda 23 % zo všetkých prípadov na Slovensku. Na druhom mieste sa ocitol Košický kraj, ktorý zaznamenal 811 prípadov pozitívne testovaných.

Zaujímavé tiež je, že iba 22 % infikovaných malo úplne bezpríznakový priebeh. Väčšina pociťovala respiračné príznaky, až 62 % z nich uviedlo ťažkosti s dýchaním a kašeľ. 

Z Grécka aj Španielska

Pozitívne osoby na Slovensko prišli z 25 krajín. Chorvátsko sa stalo krajinou, z ktorej si Slovenskí turisti odniesli koronavírus najčastejšie. Z obľúbenej dovolenkovej destinácie pochádzalo až 214 pozitívne testovaných, pričom 72 z nich bolo nakazených delta variantom.

Zo Španielska zas pochádzalo 73 pozitívnych vzoriek, zo susedného Česka 65. Z Grécka donieslo pozitívny test 56 Slovákov, pričom v 16 prípadoch sa jednalo o delta variant.

Pomerne vysoké číslo sa ušlo aj Spojenému kráľovstvu, odkiaľ pochádzalo 45 pozitívnych vzoriek, z Cyprusu zas 27 nakazených. V prípade ostatných krajín sa jednalo o 1 až 3 prípady.

Dovolenka
zdroj: unsplash/Matthias Mullie
Zdroj: www.uvzsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK