PREHĽAD: Slovensko sa červená. Až 10 okresov prechádza do prvého stupňa ohrozenia, tieto opatrenia platia oddnes

  • Až 47 okresov bude v oranžovej farbe, vo fáze ostražitosti
  • Opatrenia pre červené okresy sú prísnejšie
Covid automat
Covid automat, Ministerstvo zdravotníctva SR/Covid automat
  • Až 47 okresov bude v oranžovej farbe, vo fáze ostražitosti
  • Opatrenia pre červené okresy sú prísnejšie

Od dnešného dňa, 13. septembra, bude mať Slovensko až 10 červených okresov, teda 10 okresov v prvej fáze ohrozenia. Pribudne k nim 47 okresov, ktoré ostávajú alebo prešli do stupňa ostražitosti, do oranžovej fázy, a ostatných 22 okresov ostáva v zelenej fáze, v stupni monitoringu. 

Okres Rožňava sa do červenej fázy zaradil už minulý týždeň, od 9. septembra, kvôli rýchlo zhoršujúcej sa situácii. V prvom stupni ohrozenia sa nachádzajú okresy Bytča, Košice I-IV., Krupina, Skalica, Rožňava, Poprad a Trenčín. 

„Počet pozitívnych prípadov sa na Slovensku za posledný týždeň viac ako zdvojnásobil. Príjmy do nemocníc predstavujú 77 oproti minulotýždňovým 50 pacientom. Hospitalizovaných je 129, pričom minulý týždeň to bolo 70. Na umelej pľúcnej ventilácii je 13 pacientov, minulý týždeň to boli štyria.

Nárast prípadov sa odrazil aj v počte výjazdov záchrannej služby. Denne prijmú nemocnice asi 11 pacientov, pred týždňom, to bolo sedem denne. Aktuálne je 108 pacientov hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19,  pričom 91 percent z nich je nezaočkovaných alebo nie plne zaočkovaných,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR.

Čo sa mení pre červené okresy

V prípade výučby detí a študentov sa toho, našťastie, veľa nemení. Treba dodržiavať dané opatrenia, akými sú povinné nosenie rúška, dodržiavať čo najväčšiu vzdialenosť od ostatných. Zmena sa môže týkať vysokoškolákov, ktorí by mohli mať prezenčnú výučbu len do 20-40 osôb s OTP alebo 120 plne zaočkovaných.

🚦 POČET NOVÝCH PRÍPADOV RÝCHLO RASTIE, OD PONDELKA 13.9 BUDEME MAŤ 10 ČERVENÝCH OKRESOVEpidemická situácia na…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, September 8, 2021

Reštaurácie sa musia riadiť schváleným protokolom, ktorý je určený na základe statusu zaočkovanosti, OTP alebo základ. Pre základ je v červenej fáze povolený len okienkový predaj alebo rozvoz. Pre OTP platí, že pri jednom stole môžu byť maximálne štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Taktiež treba dodržiavať dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Rovnaké opatrenia sú platné pre plne zaočkovaných ľudí.

Opatrenia v ubytovacích zariadeniach sú prísnejšie najmä pre ľudí so statusom základ. Tí sa ubytovávať v červených okresoch nesmú. Pre OTP platí, že ak sa chcú ubytovať do jednej izby, môžu sa, no nanajvýš dve osoby z jednej domácnosti alebo členovia jednej domácnosti v samostatných izbách. Kompletne zaočkovaní sa ubytovávajú bez obmedzení.

Fitness centrá sú pre netestovaných, nezaočkovaných zakázané, pre OTP prichádza obmedzenie, a to maximálne 10 osôb vo fitness centre alebo dodržanie 15 m2 na jednu osobu. Pre kompletne zaočkovaných je to maximálne 50 osôb v interiéri alebo opäť 15 m2 na osobu.

Wellness a aquaparky sú rovnako ako fitness pre ľudí „základ“ zakázané. Pre OTP platí maximálne 10 osôb len pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Plne zaočkovaní sú bez limitu len pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, no pre ostatné zariadenia maximálne 10 osôb. 

Bazény a plavárne prichádzajú s obmedzením pre každú osobu. Pre základ sú zakázané, pre OTP je to môžné využívať na 25 % kapacity a pri plne zaočkovaných je to 50 % kapacity.

Bohoslužby, svadby, obrady a večierky majú taktiež obmedzenia pre všetkých. Pri bohoslužbách pre základ platí jedna osoba na 15 m2, s povinným zoznamom osôb. Pre OTP je bohoslužba povolená maximálne na 25% kapacity pokiaľ nie je určiteľná kapacita do 150 osôb, taktiež s povinným zoznamom osôb a pre kompletne zaočkovaných je bohoslužba bez limitu, avšak s povinným zoznamom účastníkov.

Oslavy a večierky budú realizovateľné len pre OTP a kompletne zaočkovaných. Pre OTP platí maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, s povinným zoznamom účastníkov a pre plne zaočkovaných je to 50 osôb v interiéri a 80 v exteriéri, taktiež s povinným zoznamom osôb.

Zdroje: Ministerstvo zdravotnícta, automat.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech