Slováci si za základné suroviny poriadne priplatia: Vianočná večera ťa tento rok môže stáť majland

  • Za suroviny zo zemiakového šalátu si priplatíme
  • Niektoré potraviny však postupne lacnejú
vianoce stôl nákup štedrý deň
Ilustračný obrázok, TASR/Jonhap, Radovan Stoklasa
  • Za suroviny zo zemiakového šalátu si priplatíme
  • Niektoré potraviny však postupne lacnejú

Supermarkety sa pomaly začínajú zapĺňať a Slováci už nakupujú s cieľom zaplniť svoje štedrovečerné stoly tými najväčšími pochutinami, ktoré im vydržia počas celých sviatkov. Nejde pritom len o potraviny, ale aj o samotné darčeky či sviatočnú výzdobu. 

Októbrové ceny potravín sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili o 9 percent. Niektoré však začínajú postupne lacnieť. Napríklad cena surového cukru od začiatku októbra vyrástla o vyše 45 percent na približne 51 centov za kilogram. Priplatíme si však za suroviny, ktoré sú v obľúbenom zemiakovom šaláte.

Za cukor si priplatíme, no situácia sa zlepšuje

Rapídny nárast ceny cukru je spôsobený nepriaznivým počasím v Ázii. Sucho spôsobené fenoménom El Niño ovplyvňuje produkciu v Indii, ktorá sa rozhodla zaviesť reštrikcie na export cukru a zásobovať sa, informuje Marek Nemky zo spoločnosti XTB.

Podobný vývoj je podľa neho viditeľný aj v Thajsku, kde sa odhaduje o 18 % nižšia produkcia v porovnaní s minulým rokom. Výrobcovia tak často zasahujú do svojich zásob, ktoré sú už na rekordne nízkych úrovniach, ako sme ich videli v roku 2010. Svet má tak v súčasnosti zásobu na približne 68 dní, oproti 106 v roku 2020.

Za cukor si však v obchodoch priplatíme iba o približne 10 % viac, situácia na svetovom trhu sa postupne začína zlepšovať.

Ázia bojovala so suchom, no v strednej oblasti Afriky mali naopak problémy s častými dažďami. V krajinách, ako sú Pobrežie Slonoviny, Nigéria alebo Kamerun, sa vypestuje až 70 % svetovej produkcie kakaa. Časté dažde a vysoká vlhkosť v tejto oblasti tak spôsobujú hnitie plodov a navyše aj nedostatočný prísun slnečného žiarenia.

Trh s kakaom sa dostane do deficitu aj tento rok. V ohrození sú aj zásoby kakaa v EÚ, s príchodom nového zákona o zákaze predaja komodít, ktoré boli vyprodukované v odlesnených oblastiach. Cena kakaa na burze tak adekvátne reaguje a od októbra minulého roku si tak pripísala už vyše 80 %, a nachádza sa na úrovni, v prepočte, približne 3,88 €/kg.

Vianoce, stromček, udeniny
zdroj: TASR/Milan Kapusta, František Iván

Okrem kakaa si priplatíme aj za upečený chlieb

Ceny pšenice sa vyvíjali na burze o čosi pozitívnejšie ako zvyšok ingrediencií, keďže postupne opadali obavy o nedostatok pšenice na trhu z dôvodu vojny na Ukrajine sa postupne vytratili. Rusko ako najväčší exportér spolu s Ukrajinou zohrávajú na trhu s pšenicou dôležitú úlohu a akýkoľvek zásah je tak trhom ostro sledovaný.

Napriek odstúpení Ruska od iniciatívy zŕn Čierneho mora, vďaka ktorej bol zabezpečený bezpečný export ukrajinského obilia, tak Ukrajina naďalej vyváža svoje obilie prostredníctvom koridoru vytvoreného ukrajinským námorníctvom.

Cena obilia na burze sa tak oproti minulému októbru pohybuje o vyše 30 % nižšie, okolo 254 €/t. Vďaka tomu nám taktiež zlacnela pšeničná múka taktiež aj v obchodoch o takmer 10 % na cenu 0,78 €/kg. Cena práce však výrazne rástla a tak si za upečený chlieb priplatíme v okolí 15 %.

Olej lacnie, no cena olivového je na rekordnej úrovni

Ceny jedlých olejov mali podobný vývoj ako cena pšenice, keďže vysoký nárast v minulom roku mal spoločného menovateľa, ktorým bol rusko-ukrajinský konflikt. Slnečnicový olej bol v minulom roku v ohrození, keďže Ukrajina je najväčším svetovým exportérom tohto produktu.

Export však bol zachovaný a tak nám ceny jedlých olejov postupne klesajú od svojich vrcholov na hodnote 3,6 €/l. Cena v supermarketoch oproti minulému roku je nižšia o 20 % a pohybuje sa na úrovni 2,9 €/l. Cena alternatívy, teda margarínu však je v porovnaní s minulým rokom o takmer 10 % vyššie a v obchodoch ho môžeme vidieť za cenu 1,48 €/250g.

Živočíšna alternatíva, teda maslo však už pokleslo o takmer 10 % na cenovku 1,66 €/125g. Najviac však reaguje cena olivového oleja, ktorá sa na burze pohybuje na rekordných úrovniach a je od začiatku októbra o 90 % vyššie.

Takýto nárast ceny bol spôsobený najmä slabou úrodou v Jaéne, španielskej oblasti, ktorá je najväčším svetovým producentom olivového oleja. Extrémne suchá v tejto oblasti tak znížili celosvetovú produkciu až o 20 % na čo teda adekvátne reagovala aj cena. Cena olivového oleja sa na burze pohybuje na úrovni približne 7,69 € za liter.

Vianočná atmosféra
zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Po nákupe zemiakov či vajíčok budú peňaženky Slovákov smútiť

Mierne si priplatíme aj za suroviny, ktoré dávame do hlavného jedla. Úroda zemiakov v EÚ k nám podľa Nemkyho nebola najštedrejšia, a tak si za zemiaky priplatíme v obchodoch približne 15 %, s cenovkou 1,17 € za kilogram.

Cena vajíčok na Slovensku taktiež nebola veľmi prívetivá, keďže sa nachádza o 25 % vyššie a tento nárast predstavuje najväčšiu vajíčkovú infláciu v eurozóne. Vajíčka sú tak u nás jedny z najdrahších v EÚ a v súčasnosti sa v supermarketoch pohybujú na úrovni 2,78 € za 10 kusov.

V prípade že máš na večeru bravčové rezne, tak za tie si priplatíš už iba mierne, a to o približne 6 % a za kilogram zaplatíš 6,65 €.

Zdroj: TS/XTB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá