Slováci šíria virálne video, v ktorom prší len na jedno auto. Odborník vysvetľuje, prečo je to obyčajný hoax

  • Na ostrove Jáva malo pršať na jedno jediné auto
  • Meteorológovia to však označujú za hoax
  • Uviedli, že video, ktoré poukazuje na tento jav, je len veľmi dobre postrihané
Auto, dážď, mraky
Na snímke auto na parkovisko, na ktoré prší. Oblaky, Instagram/Uryanriana Unsplash/ Daoudi Aissa
  • Na ostrove Jáva malo pršať na jedno jediné auto
  • Meteorológovia to však označujú za hoax
  • Uviedli, že video, ktoré poukazuje na tento jav, je len veľmi dobre postrihané

Internetom sa šírilo video, na ktorom vyzeralo, že počasie a príroda si s nami naozaj robí, čo len chce. Niektoré zahraničné či slovenské médiá začali písať o senzácii, že na indonézskom ostrove Jáva prší na celom parkovisku len na jedno jediné zaparkované auto, informuje portál iMeteo.

„Oblasť na indonézskom ostrove Jáva zasiahol superlokálny dážď. Aj takto opisovali udalosť médiá po celom svete v uplynulých hodinách,“ píše v článku iMeteto.

Ako portál ďalej uvádza, na tomto parkovisku mal superlokálny dážď zasiahnuť len jedno z mnohých áut. Na videu to zachytil jeden zo svedkov.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Uryan Riana (@uryanriana)

„Celé video je len hoax. Ide o veľmi dobre postrihané video, ktorého cieľom je priniesť senzáciu. Z fyzikálneho hľadiska jednoducho nie je možné, aby pršalo len na jedno auto na celom parkovisku,“ uviedol portál iMeteo.

Atmosférické javy, ako prehánky či búrky, sa dejú v rozpätí niekoľkých stoviek metrov po desiatky či stovky kilometrov a okrem iného, sú pohyblivé.

Niektorí by si mohli pokojne myslieť, že ide o stacionárnu búrku, avšak tá nepokrýva oblasť v rozlohe niekoľkých metroch štvorcových, ale v niekoľkých kilometroch.

„Navyše sa pri nich mení intenzita zrážok, vyskytuje sa tam vietor, ktorý zrážky odfukuje a oblačnosť je ťažká a tmavá. Na predmetnom videu pritom vidieť oblačnosť kilometre vysokú a nevidieť tam základňu oblačnosti. Taktiež zrážky stoja na mieste a nehýbu sa,“ uviedli meteorológovia na portáli iMeteo.

Veľmi podobné stanovisko k hoaxovému videu uviedla na mediálnom portáli Coconuts aj Agentúra pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku (BMKG).

„Možnosť, že sa to stane, je veľmi malá. Je to preto, že priemer oblaku cumulonimbus, ktorý produkuje dážď, sa vo všeobecnosti tiahne na desiatky alebo stovky kilometrov,“ povedala pre portál hovorkyňa BMKG Dwi Rini Endra Sari.

Zdroje: iMeteo, Instagram/Uryanriana, Youtube, Coconuts Media

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá