Je odhalené najžiadanejšie povolanie na svete. Slováci snívajú o nezvyčajnej práci

  • Slováci by najradšej pracovali v online priestore
  • Krajiny V4 snívajú o odlišných prácach
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Rayyu Maldives Unsplash/Austin Distel
  • Slováci by najradšej pracovali v online priestore
  • Krajiny V4 snívajú o odlišných prácach

Zrejme každý z nás má nejaké vysnívané povolanie, v ktorom by sa chcel vo svojom živote uplatniť. Niektorí túžia po pilotovaní lietadla, iní byť CEO tej najväčšej spoločnosti, ktorá má veľký dosah, a niektorí sa uspokoja aj s menšími nárokmi na vysnívané povolanie, každý podľa svojho gusta. Často sa naše súčasné povolanie nezhoduje s našimi predstavami, no snívanie ešte nikomu neuškodilo.

Portál Daily Mail informoval o mape sveta, ktorá zobrazuje najobľúbenejšie pracovné povolania na celom svete. Z nej vyplýva, že práve práca pilota je tou najvysnívanejšou a číslom jeden na celom svete. Tento verejný celosvetový prehľad a analýzu zrealizovala americká online služba Remitly

Aby takáto mapa mohla vôbec vzniknúť, služba Remitly sa musela pozrieť na globálne údaje z vyhľadávania ľudí, aby zistila, po akých povolaniach ľudia túžia. Zamerala sa na otázku, v ktorej ľudia vyhľadávali výrazy „ako sa stať (napríklad) policajtom“.

Podľa analýzy Remitly z údajov vyplýva, že minimálne 930-tisíc ľudí, medzi ktorých sa pokojne môžu radiť aj deti, by sa chcelo stať pilotmi. Toto povolanie obsadilo prvé miesto v zozname vysnívaných pracovných miest. Pilotom sa chcú stať ľudia až v 25 krajinách po celom svete.

Prekvapivo, na druhej priečke sa objavilo povolanie spisovateľa, čo je dlhodobo uctievaná práca. Do tejto kategórie sa nemusí radiť len spisovateľ beletrie či básní, ale aj scenáristi, novinári, copywriteri a povolania tomu podobné. Ľudia túto prácu obľubujú zrejme aj pre jej flexibilitu, keďže sa dá vykonávať odkiaľkoľvek a istým spôsobom aj kedykoľvek.

Tretie miesto obsadilo povolanie tanečník/tanečníčka, pričom si toto povolanie okrem dobrej fyzickej zručnosti vyžaduje aj pomerne veľa času a odhodlania. Kultúrna oblasť nezapadne prachom a je to pochopiteľné aj z analýzy vysnívaných prác.

Na štvrté miesto sa dostal youtuber, čo mnohí starší ani za povolanie nepovažujú. Na počudovanie vyhralo toto povolanie aj u nás na Slovensku. Slováci si prajú byť youtubermi a rovnako obišla aj bratská Česká republika.

Ďalším z radu doposiaľ neexistujúcich povolaní je aj influencer či bloger, ako vyplýva z analýzy Remitly.

Remitly, vysnívaná práca
zdroj: REPROFOTO: Remitly/Dream job

Krajiny V4

Krajiny Vyšehradskej štvorky zrejme po tejto analýze prekvapili samých seba. Slováci a Česi by si priali byť youtubermi, Maďari zas bažia po spisovateľoch a Poliaci by sa radi venovali developerstvu. 

Ďalší susedia, Rakúšania by sa najradšej videli ako herci, no Nemci vsadzujú na učiteľov, budúcnosť našich detí.

Za „veľkou mlákou“ by sa chceli ľudia pustiť do oblakov a „panovať“ nad hlavami Američanov. Vysnívaným povolaním Ameriky a Kanady je totiž pilot.

Medzi najpopulárnejšie povolania v oblasti verejného sektoru patrí učiteľ, ktorý je na čele celého zoznamu, ďalej lekár, hasič a medzi populárne sa radia aj orgány činné v trestnom konaní, policajti.

Zdroje: Daily Mail , Remitly

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá