Slováci stoja hlava na hlave a netušia, či na nich vôbec vyjde vakcína. Záujem o očkovanie rastie

  • V piatok bolo podaných 7 310 prvých dávok očkovania
  • Je to najviac za posledné štyri mesiace
  • Ľudia sú ochotní na vakcínu čakať aj v hodinových radoch
Ilustračný obrázkok
Ilustračný obrázok, facebook/Zuzana Zahumenska Uhliarikova, facebook/Jan Torac
  • V piatok bolo podaných 7 310 prvých dávok očkovania
  • Je to najviac za posledné štyri mesiace
  • Ľudia sú ochotní na vakcínu čakať aj v hodinových radoch

V uplynulých dňoch záujem o očkovanie narástol. Jedna skupina tvrdí, že motiváciou mohlo byť sprísňovanie opatrení, druhá zas, že ľudí vakcinácii dohnala kritická situácia. Ministerstvo zdravotníctva aj lekári totiž pravidelne pripomínali, že na umelej pľúcnej ventilácii pravidelne končili najmä nezaočkovaní pacienti.

Termíny sú obsadené

Očkovanie je aktuálne omnoho jednoduchšie, pretože vo vybraných miestach je sprístupnená aj možnosť podania vakcíny bez registrácie. Tú podľa aktuálnych fotografií využíva čoraz viac ľudí.

O tom, že záujem o očkovanie skutočne stúpa, svedčia aj reálne čísla. Ministerstvo zdravotníctva totiž informovalo o tom, že za posledné tri dni (konkrétne piatok, sobota, nedeľa) sa dalo prvou dávkou zaočkovať viac ako 26 000 ľudí, čo je najviac za posledné mesiace.

Konkrétne piatok sa tešil mimoriadne pozitívnemu číslu. Za tento deň sa dalo prvou dávkou vakcíny zaočkovať 7 310 ľudí – najviac za posledné štyri mesiace.

Situáciu potvrdzuje aj niekoľko zdravotníkov. Všeobecná lekárka Jana Bendová z ambulancie Veľký Biel pred štyrmi dňami uviedla: „Všetky naše termíny na očkovanie sú obsadené do posledného miesta na najbližšie dva týždne. Záujem o očkovanie je zrazu obrovský. Čím to asi bude?“

Obec Veľký Biel v okrese Senec však nie je jedinou lokalitou, ktorá pociťuje zvýšený záujem o vakcínu. Záujmu sa tešilo aj očkovacie centrum v Nitre, kde ľudia na vakcínu v radoch čakali približne 4 hodiny.

Zahanbiť sa však nenechali ani ďalšie mestá. Počas soboty 20.11. sa zástup ľudí vytváral aj v priestoroch nákupného centra v Trenčíne. Aj dnešný očkovací deň v obchodnom centre Laugaricio bol úspešný, náš šikovný vakcinačný tím podal spolu 558 vakcín. Ďakujeme všetkým disciplinovaným účastníkom,“ uviedla na sociálnej sieti Fakultná nemocnica Trenčín.

Ľady sa pohli aj v Košiciach

Inak to nebolo ani v nákupnom centre v našom hlavnom meste. Jeho priestory doslova praskali vo švíkoch. Dôvodom však neboli iba predvianočné nákupy.

Na vakcínu ľudia stáli v radoch niekoľko hodín. „Niekoľkohodinový rad v Auparku, kde ľudia stoja hlava na hlave a ani netušia, či na nich vôbec očkovacia látka vyjde,“ píše na Facebooku Zuzana, ktorá chcela dať zaočkovať syna.

V dôsledku dlhej rady sa rozhodla šťastie skúsiť na Národnom futbalovom štadióne, kde očkujú tiež. Tam bola podľa jej slov situácia porovnateľne lepšia a davu ľudí sa obávať nemusela.

Ľady sa konečne pohli aj v druhom najväčšom meste Slovenska – v Košiciach. Oficiálna stránka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach uvádza, že v očkovacom centre zaznamenali stúpajúce počty záujemcov o vakcináciu aj oni.

„Denne naši zdravotníci zaočkujú aj takmer 700 ľudí. Snažia sa robiť maximum, aby to išlo rýchlo a bezbolestne,“ napísali počas nedele. Ľuďmi sa to hemžilo aj v Piešťanoch. Tam ľudia na vakcínu čakali v niekoľkometrovej rade.

Video zo sobotného dňa zverejnila aj lokálna spravodajská stránka Piešťanský denník. „Celkovo až 387 záujemcov dnes zaočkovali v piešťanskom nákupnom centre jednodávkovou vakcínou Jenssen,“ uviedli na sociálnej sieti.

Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vzrástol aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji. TASR informovala o tom, že kraj chce z tohto dôvodu rozšíriť možnosti a kapacity očkovacích centier, ktoré zriaďuje. Problémom však je nedostatok zdravotníckeho personálu.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Facebook/MUDr. Jana Bendová, PhD., Facebook/fntrencin, Facebook/Zuzana Zahumenska Uhliarikov, Facebook/Piešťanský týždeň, Facebook/Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie