Slováci sú nerozhodní. Množstvo ľudí predpokladá, že zvíťazí Rusko (PRIESKUM)

  • RTVS zverejnila prieskum týkajúci sa vojny na Ukrajine
  • Slovákov a Čechov sa pýtali, či veria vo víťazstvo Ukrajiny
Slováci zhromaždenie, Ukrjaina vojna
Ilustračné foto: TASR/Peter Zimen, TASR/AP
  • RTVS zverejnila prieskum týkajúci sa vojny na Ukrajine
  • Slovákov a Čechov sa pýtali, či veria vo víťazstvo Ukrajiny

Verejnoprávna rádiotelevízia dnes odvysielala špeciálnu epizódu diskusnej šou O 5 minút 12, a to v súvislosti s 30. výročím založenia Slovenskej republiky. Na spoločné obdobie Československa, ale aj aktuálne témy reagoval český premiér Petr Fila a jeho slovenský protajšok Eduard Heger. Časť relácie sa dotkla aj súčasného diania u nášho východného suseda. 

Čerstvé čísla

RTVS prišla tematicky aj so zaujímavým prieskumom, ktorý zmonitoroval názory Slovákov a Čechov na prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Prieskum vypracovala agentúra Median, vzorky ľudí sa počas decembra pýtala na to, ako asi skončí vojna na Ukrajine.

 Na Slovensku si tak 28 % opýtaných myslí, že konflikt skončí víťazstvom pre Rusko a 32 % percent vidí víťazstvo práve na strane Ukrajincov. Zaujímavosťou je, že až 40 % opýtaných Slovákov nevedelo, alebo sa nechcelo k téme vyjadriť. 

Kurióznym tiež je, že nás v rámci prieskumu zatienili práve naši západní susedia. Podľa nich si z opýtaných myslí len 12 %, že zvíťazia Rusi a až 73 % je presvedčených o víťazstve Ukrajiny. Pri Čechoch nechcelo odpovedať alebo nevedelo 15 %.

Prieskum o Ukrajine
zdroj: TASR/Peter Zimen, reprofoto RTVS/O 5 minút 12

Starší prieskum

Podobný prieskum sa uskutočnil aj pred niekoľkými mesiacmi. Organizácia Globsec v spolupráci s agentúrou Focus uskutočnili prieskum, ktorý meria preferencie k víťazstvu Ruska alebo Ukrajiny v prebiehajúcej vojne. Uskutočnil sa v období 21.9. – 27.9 na reprezentatívnej vzorke 1 009 respondentov nad 18 rokov, ktorým položili otázku „Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila?“ prostredníctvom osobných rozhovorov.

Na preskúmanie preferencií obyvateľov sa organizácia rozhodla využiť päťstupňovú škálu so slovnými kotvami, čiže jednotlivé stupne škály boli slovne popísané. Na uvedenej škále si víťazstvo Ukrajiny vo vojne želalo celkovo takmer polovica respondentov (47 %).

Relatívne najviac odpovedí získala možnosť „Určite víťazstvom Ukrajiny“ (27 %). Len približne pätina obyvateľov (19 %) si želalo víťazstvo Ruska a približne tretine to bolo jedno, prípadne nemalo názor alebo nechcela na otázku odpovedať.

Heger o Putinovi

No späť ešte k dnešnej relácii O 5 minút 12. V nej bola veľkou témou diskusie aj vojna na Ukrajine vyvolaná Ruskom. K problematike, ale aj k osobe Vladimira Putina sa otvorene vyjadril aj samotný Heger.

Dočasne poverený predseda vlády na úvod témy upozornil, že Slovensko si musí uvedomiť, že je priamy sused Ukrajiny. „Máme tu skúsenosť toho, že vo vedľajšej krajine prebieha brutálna agresívna vojna,“ okomentoval Heger konflikt.

Heger si v diskusii poriadne rypol aj do ruského prezidenta, ktorý stojí za samotnou inváziou. „Vladimir Putin nerozdeľuje ľudí a krajiny na priateľov a nepriateľov, on rozdeľuje na krajiny na tie, ktoré okupuje a ktoré okupovať chce, a tie na ktoré si netrúfne. Nemôžme sa spoľahnúť na sentiment, že buďme s ním priatelia a on nás nenapadne. V žiadnom prípade,“ skritizoval dočasne poverený premiér. 

Podľa Hegera môže byť Slovensko rado, že sme súčasťou Severoatlantickej aliancie. „Keď vypukla vojna, tak sme mali jediné, a to štítok, na ktorom bolo napísané NATO. To bola naša jediná  ochrana, pretože sme tu nemali žiadne zbrane. Na stíhačky sme čakali, naša ťažká technika je v takom stave, že potrebuje byť modernizovaná, a preto investujeme toľko do nákupu novej techniky. Nielen my, ale aj všetky krajiny pochopili a zdvíhajú percento HDP do ochrany a bezpečnosti,“ myslí si Heger.

Zdroje: RTVS, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá