MUDr. Tatiana Speváková, Unsplash/Annie Spratt

Slováci sú rozmaznaní a nemajú zodpovednosť za vlastné zdravie, zvykli si na dostupnosť doktorov, hovorí lekárka (ROZHOVOR)

  • Kapacity testovania sa napĺňajú, odborníci odporúčajú ľuďom domáce testy
  • Konzultácia u doktora je určite nutná v prípade komplikovanejšieho priebehu, hovorí detská lekárka Tatiana Speváková
  • Nemali by sme však zabúdať na určitú spoločenskú zodpovednosť
  • Kapacity testovania sa napĺňajú, odborníci odporúčajú ľuďom domáce testy
  • Konzultácia u doktora je určite nutná v prípade komplikovanejšieho priebehu, hovorí detská lekárka Tatiana Speváková
  • Nemali by sme však zabúdať na určitú spoločenskú zodpovednosť

Omikron berie Slovensko útokom. 20-tisíc nakazených ľudí denne je bežný stav, domáce antigénové testy naberajú na popularite. Na to, aby bol človek považovaný za pozitívneho, sa už podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva stačí otestovať doma. Zdravotný stav by mal posúdiť tvoj všeobecný lekár. Nie je však nutné, aby zhodnocoval stav pacienta, pokiaľ ide o ľahký priebeh. 

„Konzultácia lekára je určite nutná v prípade komplikovanejšieho priebehu, aby pacient vedel, ako sa má liečiť a aké varovné príznaky si všímať. Viem si predstaviť, že posudok lekára je nutný v rámci ukončovania karantény, keď si pacient nie je istý, pretože má alebo mal mierne príznaky,“ hovorí doktorka Speváková. 

zdroj: Tatiana Speváková

Počas pandémie pôsobila najmä v očkovacom centre v Malackách, kde poskytovali očkovanie aj pre najmladších z nás.

„Tie najmenšie deti zväčša nechce nikto očkovať, lebo k tomu má väčšina morálny rešpekt. Je to aj vďaka spoločenskej diskusii, do ktorej sa už hádam zapojil každý, a zanikajú v nej slová odborníkov. Lekári sú tým ovplyvnení a mala som pocit, že do očkovania vekovej skupiny 5 – 11 rokov a neskôr aj mladších detí sa nikomu nebude chcieť. Aj práve preto sme to zobrali ako morálnu zodpovednosť, poskytnúť ľuďom v Malackách možnosť očkovania aj detí,“ opisuje pediatrička Tatiana Speváková.

  • Kedy je vhodné volať lekárovi
  • Ako to aktuálne vyzerá v ambulanciách všeobecných lekárov 
  • Čo si myslí o aktuálnej nálade v spoločnosti
  • Koľko rodičov denne zavolá do ambulancie

Spravím si doma antigénový test, vyjde mi pozitívny výsledok. Volám svojmu všeobecnému lekárovi?

Môžete ale nemusíte. Tá vyhláška je verejná a je záväzná pre všetkých občanov Slovenskej republiky. Nepodlieha tomu, že pozitivitu musí schváliť ešte obvodný lekár alebo pediater. Na základe toho domáceho testu máte byť v karanténe 5 dní, pokiaľ ste bez príznakov. Iná situácia je, keď je človek chorý.

Vyhláška hovorí, že keď ste 24 hodín bez príznakov, tak ten 5. deň môžete ukončiť karanténu, pretože sa predpokladá, že sa vírusová nálož už nebude šíriť ďalej, lebo je minimálna. Samozrejme je potrebné nosiť ochranné pomôcky. Môžete ukončiť karanténu, ale nie je nutné kontaktovať lekára.

Takže po domácom pozitívnom teste mi potvrdenie o prekonaní ochorenia obvodný lekár neposkytne?

Nie. Niektorí lekári vydávajú tzv. papierové. Deťom dávame po novom papierové potvrdenie do školy s pečiatkou, že prekonal ochorenie, aby mohol byť v rámci školských aktivít považovaný za prekonaného. Ale ten oficiálny papier z NCZI, ktorý sa uznáva v reštauráciách, podnikoch, na hraniciach a podobne, tak ten pacient nezíska.

Viacerí ľudia, ktorí sa nakazia, chcú najmä to oficiálne potvrdenie o prekonaní, kvôli už spomínaným výhodám. Aký má teda táto vyhláška zmysel?

Antigénový test sa nemôže oficiálne uznať na účely prekonania.

Situácia je teraz taká, že ľudia sa nedostávajú na PCR testy. Keďže ja som pediatrička, tak u detí je to tak, že keď ho dnes otestujem a bude antigénovo pozitívne, tak to dieťa dostane termín na PCR test o 5, 6 dní. Vtedy už bude dieťa s veľkou pravdepodobnosťou negatívne.

Takže to nemá veľmi zmysel a potvrdenie o prekonaní by aj tak nezískalo, pretože by bolo PCR negatívne. Nemá zmysel, aby lekár zaťažoval laboratória iba preto, že chce potvrdenie o prekonaní.

Máme sa zmieriť s tým, že PCR testy sú momentálne vyhradené pre ľudí, ktorí potrebujú vykonanie kvôli nejakej zdravotnej indikácii alebo ide o pracovníka kritickej infraštruktúry, ktorého potrebujeme čo najskôr vrátiť do pracovného procesu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá