Slováci sú zúfalí: Nečakaným krokom zo strany štátu im stúpli platby o stovky eur. Je nádej, vraví analytik

  • Z regulovaného podniku bez ich vedomia prešli na neregulovaný
  • Pomoc od štátu sa netýka všetkých malých podnikateľov
  • Teraz mnohí zisťujú, čo s vysokými faktúrami robiť
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Jakub Kotian Unsplash/Ibrahim Boran TASR/Jaroslav Novák
  • Z regulovaného podniku bez ich vedomia prešli na neregulovaný
  • Pomoc od štátu sa netýka všetkých malých podnikateľov
  • Teraz mnohí zisťujú, čo s vysokými faktúrami robiť

Mnohým malým podnikateľom prišli vysoké zálohové (preddavkové) faktúry, ktoré mali uhradiť za spotrebu energií, teda plynu či elektriny. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera ešte 16. januára 2023 informovala o „zastropovaní“ ceny elektriny a plynu pre odberateľov z radov malých podnikov a firiem, ktoré majú ročnú spotrebu do 30 MWh elektriky a 100 MWh plynu.

V tomto článku sa zameriame len na vládou zastropovanú cenu elektriny a jej prevedenie do praxe.

Ako bolo už niekoľkokrát povedané, zákazníci z podnikateľského segmentu sa delia na zraniteľných zákazníkov s regulovanou cenou a neregulovaných zákazníkov s trhovými cenami, uvádza sa to aj na stránke Stredoslovenskej energetiky (SSE).

V minulosti bola táto skupina zraniteľných zákazníkov s takzvanou regulovanou cenou nazývaná aj skupina malých podnikov, keďže za rok nespotrebujú viac ako 30 MWh v elektrine. No zabúda sa na niekoľko okolností, ktoré musia k tomu, aby sa podnik stal regulovaným, splniť. Často sa na tieto „malé“ podmienky zabúda a dochádza k chaosu a zbytočným nedorozumeniam medzi podnikateľským segmentom a energetikou. 

Druhú kategóriu odberateľov nazývame aj neregulovanými, pretože majú neregulované ceny, ktoré sa odvíjajú od cien trhu.

Pomoc regulovaným podnikom

Cena dodávky je od 1. januára 2023 pre zraniteľných odberateľov, teda pre regulovaných, zastropená na úrovni 199 eur/MWh pre elektrinu.

„Urobili sme zmenu pri podnikateľoch a budú mať kompenzáciu sto percent z rozdielu a nie 80 percent,“ povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger po mimoriadnom rokovaní vlády (16.1.).

Keď s touto informáciou Heger a Karel Hirman, dočasne poverený minister hospodárstva, prišli, ubezpečovali podnikateľov, že zálohové (preddavkové) faktúry, ktoré boli podnikateľom doručené s extrémnymi sumami, nemajú hradiť, pretože im prídu nové.

„Čo musia uhradiť, sú faktúry za december,“ zdôraznil po mimoriadnom rokovaní vlády (16.1.) na tlačovej konferencii Hirman, ktorý zároveň dodal, že sa žiadna finančná katastrofa pre malých podnikateľov v januári nekoná a ani sa konať nebude.

Hirman možno úplne neklamal, ale neplatí to pre všetkých malých podnikateľov. Na jednu zásadnú legislatívnu vec niektoré malé podniky (regulované) zabudli, čím „stratili nárok“ medzi regulované podniky vôbec patriť. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SSE, Slov-lex, Zákony pre ľudí, SSE, SSE, Facebook/Reštaurácia Gól

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá