Slováci urobili veľké gesto: Nemocniciam poskytli prístroje, ktoré zachraňujú životy pacientom s COVID-19

  • Slovenský dodávateľ podáva pomocnú ruku nemocniciam po celej krajine
  • Zadarmo im rozdáva prístroje, vďaka ktorým môžu pacienti s COVID-19 dýchať
COVER
TASR, Claudio Furlan/LaPresse via AP, Messer Tatragas
  • Slovenský dodávateľ podáva pomocnú ruku nemocniciam po celej krajine
  • Zadarmo im rozdáva prístroje, vďaka ktorým môžu pacienti s COVID-19 dýchať

Odparovače kyslíka patria v posledných mesiacoch medzi jedny z kľúčových prístrojov, ktoré sa používajú pri záchrane životov pacientov s ochorením COVID-19. Tento prístroj slúži na zmenu kvapalného skupenstva kyslíka na plyn.

Plynný kyslík následne putuje do prístrojov, ktoré pomáhajú pacientom dýchať. Práve zvýšenou spotrebou medicinálneho kyslíka je charakteristická druhá vlna pandémie. Jeden pacient na intenzívnej pľúcnej ventilácii spotrebuje niekedy až 70 litrov kyslíka za minútu. 

Na Slovensku pribudlo viac ako 100 úmrtí na COVID-19. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 652 pacientov

Potrebu týchto odparovačov si dobre uvedomuje aj spoločnosť Messer Tatragas, ktorá sa rozhodla nemocniciam pomôcť. Firma dnes odovzdala na riaditeľstve Univerzitnej nemocnice na Kramároch dar v podobe 30 nových vozíkov na kyslíkové fľaše, to však nie je všetko.

Aby bola dodávka kyslíka pre pacientov dostatočná a plynulá, spoločnosť predstavila aj niekoľko vylepšení odparovačov. Výkonnejšie odparovače následne inštalovala v nemocniciach v rôznych kútoch Slovenska.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Ako sa vyrába kyslík

Koncern Messer, ktorý je mimochodom najväčší slovenský dodávateľ technických a medicinálnych plynov, vyrába špeciálny kyslík pre Slovensko v rakúskej dedinke Gumpoldskirchen. Robí to vďaka tzv. kryogénnej destilácii skvapalneného vzduchu.

Kyslík v tekutej forme sa vyrába skvapalnením vzduchu pri nízkych teplotách okolo  – 194 stupňov Celzia, kedy sa v podchladenom vzduchu skondenzuje na svetlomodrú kvapalinu.

zdroj: Messer

Medicinálny kyslík sa následne plní do fliaš – tlakových nádob určených na prepravu a skladovanie tohto kyslíka. Z nádrží sa môže pomocou redukčného ventila priamo alebo cez zvlhčovač dávkovať pacientovi. Väčšie nemocnice majú inštalovaný aj zásobník na kvapalný kyslík.

Kvapalný kyslík sa najprv odparí v odparovači pripomínajúci hliníkový radiátor a následne sa potrubím v plynnej forme privedie na miesta použitia – čiže na operačné sály, jednotky intenzívnej starostlivosti či nemocničné izby a ambulancie.

zdroj: Messer

Ako fungujú nemocnice bez zásobníka kyslíka

Nemocnice, ktoré nemajú nainštalované zásobníky, musia odoberať kyslík pre svojich pacientov vo fľašiach, väčšinou 10 a 40 litrových. Jedna 10-litrová kyslíková fľaša pritom vydrží pacientovi v priemere len tri hodiny. 

Starší muž zomrel po podaní vakcíny. Podľa predbežných informácii však zlyhanie organizmu nespôsobila vakcína

Nové odparovače, ktoré zjednodušia a urýchlia odber kyslíka zo zásobníkov, dostalo zadarmo hneď niekoľko nemocníc. K dispozícii ich už má nemocnica Kramáre, Bratislava – Ružinov, ale aj nemocnica v Trnave, Nových Zámkoch, Galante, Bardejove či Michalovciach.

Inštalácia nových odparovačov sa v najbližších dňoch pripravuje aj v Trebišove, bratislavskom Cinre a v Trenčíne. Nový, väčší zásobník na medicinálny kyslík bol nainštalovaný v  Topoľčanoch.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Zaujímavosťou je, že technický kyslík sa využíva aj na autogénne zváranie a rezanie kovov. „Najväčšie množstvo kyslíka sa spotrebuje v kyslíkových konvertoroch pri výrobe ocele a v ďalších vysokoteplotných procesoch, kde zlepšuje kvalitu horenia paliva a zároveň zvýšením účinnosti palivo aj šetrí,“ priblížila spoločnosť Messer.

Peter Visolajský z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorý bol aj členom permanentného krízového štábu, už pred časom poukázal na smutnú skutočnosť. Na sociálnej sieti zverejnil fotky zásobníka kyslíka v nemocnici, v ktorej pracuje. Objasňuje, že práve kyslík je základ liečby hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Ľuďom odkazuje, aby si na fotografiách všimli najmä námrazu na zásobníkoch.

„Tá námraza vzniká, keď kyslík odchádza zo zásobníka pacientom. Čím menej kyslíka odchádza, tým je námraza bližšie k bielemu zásobníku.  Mám to pred očami v práci roky.  V tejto dobe býva námraza asi v úrovni prívodovej rúry (tam, kde je šípka).  Keď som to asi pred mesiacom ukazoval pri rozhovore dánskej  televízií, námraza dosahovala polovicu prvej zvislej rúry nerezového chladiča,” konštatuje.

Podľa Visolajského spotreba kyslíka každým dňom rastie, to znamená, že pribúda aj počet dusiacich sa pacientov. Slovensko je podľa jeho slov v závažnej situácii, čo naznačujú aj najnovšie čísla.

V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných spolu 3 652 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 453 ľudí. Na JIS je 281 pacientov, pričom podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje až 316 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 111 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 5 382 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 189.

Zdroj: Messer Tatragas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá