Vakcínam neveríme: Razantne stúpa počet vôbec neočkovaných detí

  • Na Slovensku stále rastie počet rodičov, ktorí odmietajú povinné očkovanie
  • Lekári varujú pred nebezpečenstvom
Očkovanie a matka s dieťaťom
Ilustračný obrázok, TASR/Julian Stratenschulte/dpa, TASR/František Iván
  • Na Slovensku stále rastie počet rodičov, ktorí odmietajú povinné očkovanie
  • Lekári varujú pred nebezpečenstvom

Počet rodičov, ktorí odmietajú povinné očkovanie, stále rastie. Odborníci v reakcii na aktuálnu situáciu upozorňujú na návrat ochorení, ktoré dlhé roky „spali“.

Ako informuje portál Pravda, spoločnosť sa presvedčila o nedôvere k vakcínam hlavne počas pandémie koronavírusu. V očkovaní proti covidu sa krajina ocitla na chvoste Európy. Počas pandémie sa o vakcínach totiž šírili tie najrôznejšie dezinformácie.

Osvedčená taktika

„Pred 15 rokmi sme sa v ambulanciách nestretávali s polemikou o očkovaní. Bolo povinné a nikto nepochyboval o tom, že sa má očkovať,“ zdôraznila hlavná odborníčka pre pediatriu Elena Prokopová pre portál Pravda.

Podľa Prokopovej sa začali rodičia v ambulanciách dohadovať a spochybňovať účinky vakcín. „V každom rodičovi je pediater a imunológ. Tvrdia, že poznajú všetko, čo treba na správne rozhodnutie,“ skonštatovala. 

V súčasnosti je na Slovensku už takmer 7 000 detí, ktoré nemajú ani jedno z povinných očkovaní. Ako tvrdia odborníci, môže ich byť aj oveľa viac.

Rodičia týchto detí totiž našli taktiku, ktorá funguje. Vyhľadajú si lekárov, ktorí dieťa nezaočkujú, ale urobia to tak, že si vakcínu z lekárne vyberú a do zdravotnej dokumentácie iba nalepia kontrolný štítok, pričom očkovaciu látku nepoužili.

Odporujúcich rodičov štát pozýva do tzv. očkovacej poradne. Cieľom je zabezpečenie kolektívnej imunity. Ak sa im ich ale nepodarí presvedčiť, nasleduje ďalší krok, ktorým je pokuta do výšky 331 eur. 

Dôležitosť očkovania

To, že k poklesu základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) na Slovensku mohli prispieť obavy z nepriaznivej situácie s pandémiou ochorenia covidu, celosvetovo rastúca váhavosť v očkovaní či obavy z možných vedľajších účinkov povinného očkovania, potvrdil aj hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ján Mikas rečniaci pred mikrofónom
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Deti mohli byť opakovane infikované vírusom SARS-CoV-2, čo mohlo spôsobiť, že sa rodičia s deťmi na očkovanie nedostavili z dôvodu choroby. Zavážiť mohli i obavy zo závažnejších vedľajších účinkov po povinnom očkovaní, ak bolo dieťa ochoreniu vystavené. Počas pandémie covidu klesla zaočkovanosť detí vo viacerých európskych krajinách,“ skonštatoval.

Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti MMR klesla pod hranicu 95 percent. Na úrovni krajov sa nad 95 percentami udržala len v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Na úrovni okresov bola pod hranicou 95 percent v 35 okresoch, pričom v Novom Meste nad Váhom, Levoči, Košiciach III, Malackách, Prievidzi a na Myjave bola pod úrovňou 90 percent.

Očkovanie je podľa odborníkov najúčinnejším spôsobom prevencie. Mikas preto zdôraznil, že treba pokračovať v edukačných aktivitách na zvýšenie povedomia o dôležitosti očkovania. Apeluje tiež na potrebu odvracať neoverené informácie o očkovaní cestou odborných vedeckých stanovísk.

Potrebné je podľa jeho slov aj upozorňovať lekárov na včasnosť očkovania najmä u odložených očkovaní na žiadosť rodiča. Apeluje tiež na úzku komunikáciu regionálnych úradov verejného zdravotníctva s pediatrickými ambulanciami, zástupcami obcí s cieľom koordinácie spolupráce medzi pediatrami a poverenými osobami na obecných úradoch zodpovedajúcich za činnosť asistentov v marginalizovaných komunitách.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Na Slovensku sa od začiatku roka potvrdilo päť prípadov ochorenia.

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá