Očkovanie proti drogám: Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá blokuje populárnu a smrtiacu drogu

  • Vedci vynašli prelomovú vakcínu
  • Týka sa závislosti od známeho opioidu, ktorý sa používa na zmiernenie bolesti
očkovanie, Pfizer, Covid
Ilustračný obrázok, TASR/Radovan Stoklasa
  • Vedci vynašli prelomovú vakcínu
  • Týka sa závislosti od známeho opioidu, ktorý sa používa na zmiernenie bolesti

Výskumníci vynašli prelomovú vakcínu proti závislosti od fentanylu, ktorá by zabránila jeho prieniku do mozgu, čím by došlo k eliminácii vysokému účinku drogy.

Tento objav by mohol mať pozitívne dopady najmä pre tých, ktorí sa opiáty snažia prestať užívať. Zatiaľ čo výskum odhalil, že závislosť od užívania opioidov sa dá liečiť, až 80 percent závislých trpí recidívou, teda sa k nej vrátia. 

Podľa SciTechDaily zomiera na predávkovanie syntetickými opioidmi, vrátane fentanylu, až 150 ľudí. Liek, používaný tiež ako opioidné analgetikum, je 50-krát silnejší ako heroín a až 100-krát silnejší ako morfín.

Vakcínu vyvinul výskumný tím pod vedením univerzity v americkom Houstone, ktorý štúdiu aj s výsledkami uverejnil vo vedeckom časopise Pharmaceutics

Do týždňa recidivuje až 59 percent ľudí

Závislosť od fentanylu je stále mimoriadne vážnym problémom na celom svete. V závislosti od veľkosti a stavby danej osoby môžu byť smrteľné aj dva miligramy fentanylu, čo predstavuje veľkosť dvoch ryžových zŕn. CDC uvádza, že tento opioid výrazne prispieva k smrteľným a mimoriadne nebezpečným predávkovaniam v Spojených štátoch. 

Americký portál DrugAbuse prišiel s ešte šokujúcejšími zisteniami. Podľa jeho údajov je pravdepodobnosť obnovenia závislosti pri opiátoch vyššia ako pri akejkoľvek inej drogovej závislosti, pričom jedna štúdia uvádza, že sa po zotavení k opioidom vráti až 91 % ľudí.

Štúdia tiež zistila, že až 59 % z nich tak urobí už do týždňa od zotavenia a celkovo 80 % by recidivovalo do mesiaca po ukončení detoxikačného programu.

Vakcína, o ktorú sa postarali vedci z univerzity v Houstone, by tak mohla pre mnohých „topiacich sa závislých“ predstavovať pomyselné záchranné koleso.

Veríme, že by tieto zistenia mohli mať významný vplyv na veľmi vážny problém závislosti na opiátoch, ktorý roky sužuje spoločnosť,“ uviedol výskumník a hlavný autor štúdie Colin Haile. 

Na snímke zdravotníčky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad.
zdroj: TASR/Michal Svítok

Skúšky na ľuďoch začnú už tento rok

Podľa výskumníkov neboli na potkanoch zaznamenané žiadne vedľajšie účinky vakcíny. Skúšky na ľuďoch sú už v štádiu plánovania a predpokladá sa, že sa s výrobou klinickej verzie vakcíny začne už v priebehu najbližších mesiacov. Blokovanie mozgu od fentanylu by však mohlo priniesť aj iné nečakané dôsledky. 

Fentanyl je totiž stále používaným liekom v nemocniciach, kde ho anestéziológovia injekčne podávajú na zmiernenie bolesti a na lepšiu účinnosť anestetík počas operácie. Vďaka svojim krátkodobým účinkom je mimoriadne užitočný a umožňuje rýchlejšie zotavenie počas menších chirurgických zákrokov

Táto fascinujúca novinka a potenciálne prelomový vývoj môže mať pozitívne dôsledky pre tých, ktorí so závislosťou bojujú neúspešne. Situácia však kvôli jeho používanosti v nemocničných zariadeniach a ťažkostiach so sprístupňovaním liečebných plánov pre širokú verejnosť nie je jednoduchá.

Zdroje: Pharmaceutics, SciTechDaily, CDC, DrugAbuse

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá