Slováci veria doktorovi Google, obľúbená je aj sestrička Wikipedia. Diagnózy na internete hľadá viac ako polovica ľudí

  • Minulý rok vyhľadávalo informácie o zdraví na internete až 56 % ľudí
  • Podľa Eurostatu za desať rokov vzrástol záujem o informácie o liekoch, chorobách, lekároch či rôznych typoch liečby na internete až o 60 %
  • Nevinné zisťovanie diagnózy na internete môže viesť až ku kyberchondrii
google
Unplash/Duncan Meyer, Isabella and Louisa Fischer
  • Minulý rok vyhľadávalo informácie o zdraví na internete až 56 % ľudí
  • Podľa Eurostatu za desať rokov vzrástol záujem o informácie o liekoch, chorobách, lekároch či rôznych typoch liečby na internete až o 60 %
  • Nevinné zisťovanie diagnózy na internete môže viesť až ku kyberchondrii

Pandémia koronavírusu nás „vyhnala“ do online priestoru. Trávime viac času doma, čo sa podpisuje aj na tom, že sme na internete častejšie ako pred „dobou korony“. Nielenže viac nakupujeme online, ale vyhľadávame aj viac informácií o našom zdraví.

Doktor Google a sestrička Wikipedia sú obľúbenými pomocníkmi pri zisťovaní diagnóz. Ľudia totiž veľmi radi riešia zdravotné problémy pomocou googlenia. Nevinné zisťovanie diagnózy na internete môže viesť až ku kyberchondrii, čo je nový druh hypochondrie. Človek si namýšľa choroby, ktoré nemá. Na rozdiel od bežnej hypochondrie si vyhľadáva informácie na internete a na základe svojich zistení si myslí, že má vážnu chorobu. Nie raz to vedie až k strachu o svoj život.

Podľa portálu Ladbible si ľudia po celom svete samodiagnostikujú ochorenia v súčasnej dobe viac ako kedykoľvek predtým. Je to spôsobené pandémiou koronavírusu. „Čím osoba hľadá viac informácií, tým sa viac u nej môže prejaviť úzkosť,“ povedal Daniel Atkinson, vedúci lekár farmaceutického webu Treated.

zdroj: unplash/Nathana Rebouças

Informácie o zdraví vyhľadávalo až 56 % Slovákov

To, že Slováci radi využívajú doktora Googleukazujú aj nedávne údaje, ktoré zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat. V roku 2020 vyhľadávalo informácie o zdraví na internete až 56 % Slovákov. Podľa Eurostatu za desať rokov vzrástol záujem o informácie o chorobách, liekoch, lekároch či rôznych typoch liečby až o 60 %.

Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO vraví, že minulý rok v rámci 27 krajín Európskej únie vo vekovej kategórii od 16 do 74 rokov vyhľadával informácie o zdraví na internete každý druhý Európan.

Využil si už niekedy „doktora Google“?

„Išlo primárne o informácie týkajúce sa ochorenia COVID-19, úrazov, rôznych druhov chorôb, zdravej výživy či zlepšenia zdravia. Zhruba 20 % Európanov uviedlo, že začalo využívať online konzultácie s praktickým lekárom.“ Dodáva, že menej ako 13 % ľudí malo prístup k iným zdravotníckym službám prostredníctvom webovej stránky či aplikácie, a to namiesto osobnej návštevy nemocnice. Len 11 % občanov malo prístup k svojim osobným zdravotným záznamom, ktoré sú online.

Portál Zdravie dopĺňa, že najvyšší podiel vyhľadávania informácií o zdraví prostredníctvom internetu bol zaznamenaný vo Fínsku, a to až 77 % vo veku od 16 do 74 rokov. V tesnom závese skončilo Holandsko, kde doktora Google využilo len o percento menej ľudí. Tretie skončilo Dánsko so 72 %. Najmenej ľudí tieto služby využilo v Rumunsku, a to len 28 %.

Online priestor

Podľa TASR v minulom roku využívalo internet viac ako 90 % Slovákov. Môže za to aj pandémia nového koronavírusu, ktorá v niektorých prípadoch spôsobila aj niekoľkomesačnú prácu z domu. Využívanie internetu Slovákmi sa vlani medziročne zvýšilo o šesť percent.

„Novým trendom sa stáva, že oblasti, ktoré sme si nevedeli predstaviť riešiť prostredníctvom internetu, sa čoraz viac presúvajú do online priestoru,“ dodala pre TASR Lenka Buchláková. Zatvorené obchody nás prinútili viac nakupovať online a zároveň Slováci riešili online aj svoju finančnú otázku. „Do popredia sa dostali aj rôzne aplikácie, ktoré pomáhajú so šetrením a investovaním.“

Zdroje: Ladbible, Treated, Eurostat, FinGO, Zdravie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá