Slováci využívajú služby ako Airbnb stále viac. Zdieľaná ekonomika je u nás však iba v plienkach

  • V roku 2018 využilo systém zdieľanej ekonomiky 19 % Európanov
  • 18 % Slovákov využili zdieľané ubytovanie doma alebo v zahraničí
  • Podľa analytikov zdieľaná ekonomika celosvetovo zvýši svoje tržby do roku 2025  na úroveň 335 miliárd dolárov
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
  • V roku 2018 využilo systém zdieľanej ekonomiky 19 % Európanov
  • 18 % Slovákov využili zdieľané ubytovanie doma alebo v zahraničí
  • Podľa analytikov zdieľaná ekonomika celosvetovo zvýši svoje tržby do roku 2025  na úroveň 335 miliárd dolárov

Systém zdieľanej ekonomiky sa stáva čoraz populárnejší a ľudia po celom svete sa snažia využívať jeho výhody. Ide o fenomén dnešnej doby, ktorý sa dostal na vrchol, vďaka internetovým technológiám. Do tejto skupiny patria napríklad služby Airbnb, tie umožňujú prenajať a prenajímať byty či domy. Aj systém spoločného nájomníctva patrí do kategórie zdieľanej ekonomiky, rovnako ako zdieľaná doprava, takú poznáme napríklad v podobe BlaBlaCar.

Podľa štatistík využilo tento systém v roku 2018 až 19 % Európanov a ich počet stále narastá. Najviac pritom využívajú služby zdieľaného ubytovania, ktoré si rezervujú online prostredníctvom aplikácií. Najčastejšie využívajú zdieľanú ekonomiku Luxemburčania (44 %), Íri aj Malťania (26 %).

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

„Slováci sa postupne doťahujú na priemer únie. Vlani až 18 % Slovákov využilo zdieľané ubytovanie doma či v zahraničí. Predbehli sme napríklad aj Českú republiku, kde iba 5 % ľudí využíva túto formu ubytovania,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Česi patria spolu s Litovčanmi, Grékmi či Bulharmi medzi skupiny, ktoré zdieľanú ekonomiku využívajú iba minimálne.

Airbnb ponúka v rámci Európy najviac možností ubytovania v Londýne (77 096 miest), v Paríži (59 881) a v Ríme (29 436). Spoločnosť sa momentálne nachádza v 191 krajinách po celom svete a má približne 150 miliónov užívateľov. Vďaka nej sa hotelierom môže stať naozaj každý. V roku 2016 vzrástol na Slovensku počet ubytovaní mimo hlavné mesto o 99 % a celkový hospodársky vplyv na Airbnb v našej krajine dosiahol 31 miliónov eur. V roku 2017 prišlo vďaka tejto platforme na Slovensku 106-tisíc ľudí.

V prípade Slovenska ide tento rok o mierny medziročný rast záujmu o takéto formy zdieľanej ekonomiky. Najčastejšie sa u nás využíva ubytovanie a doprava.

„Príkladom by nám mohli ísť škandinávskej krajiny, kde zhruba štvrtina ľudí funguje takýmto spôsobom. Výrazne si vďaka tomu šetria náklady. U nás je tento systém zatiaľ v plienkach. Slováci majú väčšinou obavy, či je ubytovanie, ktoré je ponúkané u niekoho doma, dostatočné chránené pred možnými komplikáciami. A to v podobe zrušenia ubytovania zo strany majiteľa na poslednú chvíľu, nižšieho štandardu ubytovania a podobne,“ doplnila Buchláková.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Analytička ďalej hovorí, že Slováci by sa o kvalitu služieb nemali obávať, pretože stránky majú svoj systém, kde môžu návštevníci služby hodnotiť, či komentovať. Napríklad platforma RelayRiders, kde ľudia môžu požičať svoje auto alebo si prenajať cudzie vozidlo, ponúkajú poistenie škody pre ich jazdcov.

Podľa analytikov zdieľaná ekonomika celosvetovo zvýši svoje tržby do roku 2025  na úroveň 335 miliárd dolárov. Zo štatistík Európskej komisie vyplýva, že sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali v roku 2016 na takmer 122 miliónov eur.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Od januára minulého roka platí, že sa zdaňujú firmy podnikajúce v segmente zdieľanej ekonomiky. Napríklad ubytovacia služba Airbnb musí zdaňovať svoje príjmy, a to z poplatku, ktorý podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy. Je mu zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby. Na Slovensku sa pritom zdieľaná ekonomika využíva ako zdroj zárobku len minimálne. Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiku pri ministerstve financií podiel zdieľanej ekonomiky je na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu.

Zdroj: TS, Statista.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK