Slováci vyvinuli pokrokové riešenie, vďaka ktorému v obchode namiesto kreditky priložíš telefón a máš zaplatené

  • Slovenskú firmu Starbug tvorí mladý dynamický tím, ktorý sa predovšetkým zaoberá vývojom softvéru na objednávku. Posledný rok bol pre šikovných Slovákov veľmi úspešným, keďže sa so svojimi produktmi dostali aj na zahraničné trhy. Momentálne úzko spolupracujú s partnermi z Nemecka aj Japonska.
star
facebook.com/StarbugSoftware/
  • Slovenskú firmu Starbug tvorí mladý dynamický tím, ktorý sa predovšetkým zaoberá vývojom softvéru na objednávku. Posledný rok bol pre šikovných Slovákov veľmi úspešným, keďže sa so svojimi produktmi dostali aj na zahraničné trhy. Momentálne úzko spolupracujú s partnermi z Nemecka aj Japonska.

Práve v spolupráci s japonskym partnerom sa im podarilo vyvinúť LGM riešenie bezkontaktných mobilných platieb, ktoré využíva platobný čip, ktorý je zároveň platobnou kartou, umiestnenou na pamäťovej karte (MicroSD karta – LGM Card).

Čo to znamená pre bežného smrteľníka? Jednoducho to, že na svoju kreditku môžeš celkom zabudnúť, pretože na platbu v termináloch ti postačí len tvoj mobil. Nemusí to pritom byť ani smartfón. Stačí, ak bude mať  v sebe LMGCard z dielne slovensko-japonskej firmy SMK-Logomotion, kde Starbug je vývojovým partnerom pre komunikačný protokol LMG API.

“LGM API je vývojárska knižnica pre obsluhu microSD LGMCard. LGM API, ktoré Starbug vyvíja je bezpečnostný komunikačný protokol medzi zariadením, ktoré kartu používa a samotným programom, v ktorom je API integrované. Zatiaľ sa nám podarilo vyvinúť API pre mobilné zariadenia: Android, WindowsPhone, NokiaOS a pre desktopové počítače s operačným systémom Windows, macOS, Linux a Solaris,” píše sa na stránke firmy Starbug.

Bezkontaktná platba cez offline zariadenia

Neobyčajná karta funguje tak, že  prostredníctvom LMG API komunikuje s terminálom a povolí vykonať bezhotovostnú platbu. Nespornou výhodou tohto riešenia je, že platba sa dá vykonávať aj z offline zariadenia, prípadne zariadenia, ktoré vôbec nepodporuje NFC komunikáciu. To nebolo v minulosti pri takýchto riešeniach ani zďaleka samozrejmosťou a človek potreboval špeciálny typ zariadení.

LGM API je tak mobilné a desktopové riešenie, ktoré sa dá ľahko integrovať do aplikácií a povoliť im bezpečnostné operácie, prípadne priamo NFC komunikáciu. Ak sa tejto technológie v najbližšej dobe uchytia, čoskoro sa môžeme vzdať svojich platobných kariet alebo ich zabúdať doma.

Na LGM Card, na ktorej je aj platobný čip, sú umiestnené citlivé dáta o karte a užívateľovi – teda je zachovaná rovnaká úroveň bezpečnosti ako pri bežnej plastovej platobnej karte dnes. To platí aj pri platbe s LGM Card na bezkontaktných termináloch v obchodoch – pri tvojej platbe jednoducho zadáš PIN, rovnako ako dnes s kartou od banky. Okrem toho je vo výskumoch dokázané, že stratu telefónu si človek uvedomí oveľa skôr ako stratu platobnej karty v peňaženke. LGM Card tak môžeš zablokovať v banke oveľa skôr a ušetriť si nervy.

Pre lepšiu predstavu Stabug natočil aj prezentačné video, v ktorom je vidieť, ako prebieha platba prostredníctvom špeciálnej karty a LGM API.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá