Slováci z nej milujú sirup aj džem. Toxíny v tejto liečivej rastline vedia spôsobiť vracanie a slabosti

  • Baza čierna je známa svojimi liečivými účinkami
  • V niektorých prípadoch však môže spôsobiť zvracanie a slabosť
Baza čierna
Pexels/Tifani Nagy, Unsplash/Dieter K
  • Baza čierna je známa svojimi liečivými účinkami
  • V niektorých prípadoch však môže spôsobiť zvracanie a slabosť

Baza má v ľudovom liečiteľstve nezastupiteľné miesto. Oddávna je spájaná s rôznymi pohanskými tradíciami, pričom v minulosti bola považovaná za rastlinu s magickými vlastnosťami. Ak ju chceš vyskúšať na vlastnej koži, v tomto článku sa dozvieš, aké sú jej účinky na ľudské telo a prečo by si ju nikdy nemal konzumovať surovú.

Liečivé účinky

Baza kvitne od mája do júla. V ľudovom liečiteľstve sa tradične používajú sušené kvety, ktoré slúžia na prevenciu a liečbu rôznych ochorení spojených s prechladnutím, nádchou a chrípkou. Ako uvádza portál Lekár, na tento účel sa pripravuje zápar zo sušených kvetov, ktorý sa pije mierne teplý dvakrát denne po dobu dvoch týždňov.

Čaj zo sušených kvetov bazy čiernej má vďaka obsahu draselných solí aj močopudný účinok. Tento účinok napomáha lepšiemu prečisteniu organizmu a podporuje vylučovanie toxínov. Prípravky alebo výluhy z bazy čiernej sú účinné aj pri liečbe chorôb dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané kašľom, zahlienením a horúčkou.

Keďže má baza expektoračné vlastnosti, čo znamená, že pomáha uvoľňovať a odstraňovať hlieny z dýchacích ciest, môže byť vhodná aj na inhaláciu. Z čerstvých kvetov bazy sa obvykle pripravujú sirupy a obklady. Vysmážané bazové kvety v palacinkovom cestíčku sú zas považované za kulinársku delikatesu.

Menej známy, ale veľmi užitočný je hydrolát, ktorý sa dá pripraviť z čerstvých aj sušených kvetov bazy. Tento hydrolát môže byť súčasťou rôznych kozmetických prípravkov, ako sú krémy, emulzie a čistiace vody. Okrem toho je výborný na umývanie citlivej pokožky, ktorú jemne, ale dôkladne čistí a ošetruje.

Pre problematickú pleť je vhodná aj bylinná pleťová maska, ktorá obsahuje nielen kvety bazy, ale aj sušené kvety lipy a rumančeka. Táto kombinácia liečivých rastlín pomáha jemne liečiť a zlepšovať stav problematickej pleti, poskytujúc jej potrebnú starostlivosť a hydratáciu.

Pozor na plody

Ako uvádza Zdravý Svet, zbierajú sa aj plody bazy čiernej, ktoré sú veľmi účinné pri liečbe bolesti nervového pôvodu. Čerstvé, sušené, konzervované alebo inak spracované plody pomáhajú tíšiť bolesti spojené so zápalmi trojklaného nervu alebo sedacieho nervu (ischias) a sú tiež užitočné pri liečbe vysunutých medzistavcových platničiek.

Pri všetkých týchto bolestiach sa odporúča konzumovať trikrát denne šálku bazových plodov, odvaru alebo sirupu, ktorý sa môže rozriediť vodou. Pravidelná liečba plodmi bazy čiernej prináša trvalú úľavu od bolesti, zatiaľ čo bolesti liečené tradičnými tabletkami sa často vracajú.

Plody bazy čiernej obsahujú množstvo prospešných látok, ako sú farbivá, organické kyseliny, cukor, triesloviny, vitamíny A, B a C, minerály, horčiny, silice a ďalšie. Napriek ich liečivým účinkom nesmú byť konzumované surové, pretože sú mierne jedovaté. Dôvodom je prítomnosť sambunigrínu, látky, ktorá môže vyvolať príznaky otravy.

Podobne, kôra a listy bazy obsahujú toxické glykozidy a nie sú vhodné na vnútorné použitie. Otrava sa prejavuje silným zvracaním, hnačkou, nechutenstvom a celkovou slabosťou. Tepelné spracovanie však tieto toxické látky neutralizuje. Plody sa odporúča najprv sušiť na slnku a potom ich dosušiť pri teplote do 45 °C.

Zdroje: Lekár, Zdravý Svet

Najnovšie videá

Trendové videá