Slováci zachraňujú zvieratá z cirkusov a dávajú im nový domov vo svojom jedinečnom parku

  • Takzvaná cirkusová kultúra sa na Slovensku drží už mnohé roky a nie a nie sa jej zbaviť. Keď prišiel do mesta cirkus, vedelo o tom každé dieťa a každé dieťa doň túžilo ísť.
mall
facebook.com/malkiapark
  • Takzvaná cirkusová kultúra sa na Slovensku drží už mnohé roky a nie a nie sa jej zbaviť. Keď prišiel do mesta cirkus, vedelo o tom každé dieťa a každé dieťa doň túžilo ísť.

Rodičia, ktorím sa nechcelo plytvať energiou na vysvetlovanie deťom o zle, skrývajúcom sa za týmto biznisom, radšej kúpili lístok za pár eur. To všetko v znamení pokoja v domácnosti a úsmevov na tvárach detí.

Zvieratá, ktoré v cirkusoch vystupujú, zväčša putujú dlhé kilometre z mesta do mesta v tesných klietkach. Len kvôli ľudskej chamtivosti a vidine zárobku sú z nich nedobrovoľní klauni pre krátkodobé pobavenie verejnosti. Za každým jedným splneným povelom sú dlhé hodiny bolestivého výcviku plného utrpenia a potláčania prirodzenosti zvieraťa.

Časy sa však menia a čoskoro nebude tak jednoduché ísť sa pozrieť na zvieraciu šou.  K Zmene príde aj vďaka novele zákona prijatej na Slovensku, ktorá zakazuje vystupovanie zvierat v cirkusoch.

Kde však skončia zvieratá, ktoré už nebudú plniť peňaženky cirkusantov? Na Slovensku myslí na život neobyčajných zvierat, ponechaných na pospas osudu, záchranná stanica MALKIA Park. Tá po prvýkrát otvorila svpje brány 3.júna 2016.

„Naším prvoradým cieľom je vytvorenie čo najoptimálnejších životných podmienok pre zvieratá, ktoré zachraňujeme z cirkusov a z nevhodných pomerov v domácich chovoch,“ píše na svojej stránke tím MALKIA parku.

Žijú tu zástupcovia mnohých rodov mačkovitých šeliem (levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy). Zvlášť sa tešia zo vzácneho hosťa – samičky leoparda snežného menom Hima, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Zblízka môžeš vidieť gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty či korytnačky.

V areáli MALKIA Parku však nájdeš aj mobilné akvárium so živými žralokmi, ktoré boli zachránené po ropnej havárii v Mexickom zálive v roku 2010.


„Žraloky absolvovali takmer rok trvajúcu liečbu a adaptáciu na nové prostredie. Ich záchranca už nemal ďalšie prostriedky na pokračovanie v starostlivosti, a tak sú od konca roka 2016 v našej opatere. (…) V rámci možností a rešpektu k zvieratám sme v MALKIA Parku vytvorili aj priestor, kde sa s niektorými druhmi môžete dostať aj do bližšieho kontaktu,“ prezrádza tím parku.

Vstup k vybraným druhom zvierat je však len v prítomnosti ošetrovateľa a len v určených hodinách. Nejde predsa o cirkus. Okrem iného sa v MALKIA Parku môžeš stať na jeden deň ošetrovateľoma aj ty sám a pod vedením tak spoznať niektoré druhy zvierat bližšie.

Viac o MALKIA parku sa dozvieš tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech