Slováci žiadajú zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov. Na rozdiel od politikov si uvedomujú ich nevyhnutnosť (PRIESKUM)

  • Mnohí Slováci chcú do roku 2035 prestať využívať plyn
  • Nahradiť ho chcú energiou z obnoviteľných zdrojov
BeFunky-collage(520)
Ilustračný obrázok, unsplash/Gonz DDL,Edgar Castrejon
  • Mnohí Slováci chcú do roku 2035 prestať využívať plyn
  • Nahradiť ho chcú energiou z obnoviteľných zdrojov

Takmer 70 percent Slovákov chce do roku 2035 prestať využívať plyn a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Riešenie klimatickej krízy ako jednu z priorít od vlády očakáva 80 percent Slovákov.

Vyplýva to z reprezentatívneho telefonického prieskumu, ktorý pre Greenpeace Slovensko realizovala agentúra AKO na vzorke 1 003 respondentov v období od 16. novembra do 3. decembra.

Obnoviteľné zdroje sú kľúčové

Slnečná, veterná či geotermálna energia je pre väčšinu Slovákov cesta, po ktorej by sa Slovensko do roku 2035 malo vydať. Osemdesiatštyri percent ľudí si myslí, že do energie z obnoviteľných zdrojov by mala krajina začať viac investovať, uvádza Greenpeace. Plyn za čistý zdroj energie podľa prieskumu považuje 39 percent ľudí.

Takmer polovica respondentov (49,2 percenta) sa nevedela vyjadriť, či výroba energie z plynu skôr pomáha riešiť klimatickú krízu alebo k nej prispieva.

„Prieskum jasne ukazuje, že Slováci žiadajú zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie. Ľudia na rozdiel od politikov pochopili, že obnoviteľné zdroje sú z pohľadu riešenia klimatickej krízy kľúčové. Zároveň sú odpoveďou na súčasnú energetickú krízu,“ uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

zdroj: unsplash/Zbynek Burival

Dôverujú Slováci zemnému plynu?

Greenpeace zároveň nesúhlasí s tým, aby sa Slovensko na európskej úrovni snažilo presadiť plyn ako zelenú investíciu. Ľudia podľa koordinátorky klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Doroty Osvaldovej nemajú dostatok informácií o tom, či je plyn príčinou alebo riešením klimatickej krízy.

Napriek tomu sa skoro 70 percent opýtaných jednoznačne vyslovilo za útlm využívania fosílneho plynu do roku 2035 v prospech obnoviteľných zdrojov energie,“ poznamenala Osvaldová.

zdroj: unsplash/Janko Ferlič

Minulý týždeň informoval o prieskume agentúry AKO Slovenský plynárenský a naftový zväz. Z neho vyplynulo, že Slováci dôverujú zemnému plynu, vidia jeho miesto aj pri znižovaní emisií.

Slováci za najväčšie výhody zemného plynu považujú to, že ide o ekologické palivo, pri ktorom sa tvorí menej emisií (38,5 percenta opýtaných) a zároveň má pri vykurovaní jednoduchú obsluhu (38,9 percenta).

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie