Slováci zlanili takmer tisíc metrov vysoký vodopád Tugela. Je jedným z najvyšších na svete!

  • Veľký úspech slovenskej výpravy v Juhoafrickej republike
  • Sedem odvážlivcov si podmanilo jeden z najvyšších vodopádov sveta zvaný Tugela
  • Celý svet teraz vďaka našej expedícii môže uvidieť unikátne zábery
Reziser-Pavol-Barabas
k2studio.sk
  • Veľký úspech slovenskej výpravy v Juhoafrickej republike
  • Sedem odvážlivcov si podmanilo jeden z najvyšších vodopádov sveta zvaný Tugela
  • Celý svet teraz vďaka našej expedícii môže uvidieť unikátne zábery

Vodopád Tugela v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike prednedávnom prešiel novým meraním. Zatiaľ čo jeho najväčším konkurentom bol vodopád Salto Angelvo Venezele s výškou 979 metrov, doposiaľ druhý Tugela mal merať „len“ 948 metrov. Práve nové meranie českých geodetov pomocou špeciálnej laserovej techniky však odhalilo, že Tugela dosahuje počas obdobia dažďov výšku až 983 metrov, čo z neho teda robí nový najvyšší vodopád sveta. Aj toto zistenie bolo impulzom pre skupinku slovenských odvážlivcov, ktorí sa rozhodli ho zlaniť.

Dokopy sedemčlennú skupinku dobrodruhov tvoril vedúci expedície Miro Dušek, ďalej Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga a známy dokumentarista Pavol Barabáš. Ďalšia trojica sa postarala o logistiku, presun materiálov a nosičov, a Juraj Lunter vďaka dronu celú cestu slovenských kaňoningových profesionálov zdokumentoval.

Hoci celé zlaňovanie zvládla expedícia za jeden deň, počas celej cesty sa s nimi počasie zahrávalo. Vo výške 3-tisíc metrov nad morom to boli mínusové teploty, prišli búrky, dážď aj sneženie. Pavol Barabáš, ktorý taktiež priebeh zlaňovania dokumentoval, povedal pre k2studio.sk: „Boli sme dobrý tím, ktorý sa na túto akciu zohral v ťažkých viacdňových kaňonoch na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery, ktoré doteraz nebolo možné inak zdokumentovať.“

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: k2studio.sk/ Pavol Barabáš

Pavol Barabáš, hviezda slovenskej dokumentaristiky, pre teraz.sk priznal: „Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, pre mňa jednoznačným kráľom zostáva SALTO ANGEL vo Venezuele. Bol som pod ním s Beckom Ondrejovičom v roku 2004, keď sme prechádzali stolovú horu Ayuan Tepuy, z okraja ktorej vodopád padá. Voda sa rúti bez kontaktu so skalou 807 metrov a zanecháva pocit výnimočnosti. To som pri Tugele nemal. Práve Becko má zásluhu na tom, že jeho skupina historicky ako prvá zlanila Salto Angel. Dnes domorodí sprievodcovia využívajú jeho líniu na sprevádzanie extrémnych dobrodruhov. Mňa ale teší fakt, že týmito dvoma najvyššími vodopádmi sveta zlanili, a tým otvorili pre ďalších cestu ako prví Slováci. A to nám už hádam nikto nezoberie.“

Do sveta týchto dobrodruhov dnes môžeme vďaka technike nahliadnuť oveľa viac, než tomu bolo kedysi. Často nás ich blogy a fotografie inšpirujú k novým cestám a hoci mne osobne surová krása skál, ktorú milujú horolezci či kaňoningový profesionáli, nie je až taká blízka, byť súčasťou takejto unikátnej výpravy musí byť neopísateľným zážitkom.

Zdroj: k2studio.sk, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK