Slovák Andrej pracoval na ropnej plošine: Zarábal som 10 000 € mesačne, Nóri nadčasy nechcú robiť

  • Prijatie do Diskusného klubu so Šimonom prijal Andrej Tichý
  • Žil v Nórsku desať rokov a pracoval na ropnej plošine, kde zarábal mesačne viac ako 10 000 €
ropná plošina andrej tichy
YT/startitup
  • Prijatie do Diskusného klubu so Šimonom prijal Andrej Tichý
  • Žil v Nórsku desať rokov a pracoval na ropnej plošine, kde zarábal mesačne viac ako 10 000 €

Hosťom rozhovoru je informatik Andrej Tichý. Keď mal 22 rokov, rozhodol sa zmeniť život, splniť si sen a pracovať na ropnej plošine. Jeho najväčšou motiváciou boli vtedy peniaze. Na ropnej plošine si on osobne zarobil aj viac ako 10-tisíc eur za mesiac.

Finančná motivácia bola obrovská

Andrej tvrdí, že v Nórsku je iné vnímanie práce. Ľudia vraj nie sú ochotní pracovať nadčas. To znamená, že si odpracujú niekoľko hodín a idú domov. 

Raz som sa rozprával s jedným Írom, ktorý pracoval aj v americkom sektore aj v iných krajinách, a on to tak trefne povedal, že v Amerike alebo iných krajinách si svoje peniaze musíte zarobiť, v Nórsku vám ich dajú.

Andrej odišiel zo Slovenska, keď mal 22 rokov. Opisuje, ako sa v jedno ráno zobudil u svojich rodičov v Banskej Bystrici a rozmýšľal nad svojím životom. Zistil, že nie je spokojný a chce si splniť svoje sny. Bohužiaľ, v situácií, v ktorej sa vtedy nachádzal, sa mu to nepodarilo splniť. Uvedomil si, že chce niečo zmeniť a začať na sebe tvrdo pracovať. 

Vtedy sa spojil s kamarátovým známym, ktorý už v Nórsku pracoval. Po pár dňoch sa zbalil, rozlúčil sa so Slovenskom a odišiel do Nórska. 

Dostal sa na ropnú plošinu. Opisuje, že v tej situácií bola preňho finančná motivácia obrovská, ale takisto ho vraj lákalo prostredie. Fascinoval ho napríklad spôsob cestovania do práce. Ľudia na ropnú plošinu chodia helikoptérou do stredu mora na kovovú konštrukciu. To si podľa jeho slov bežný človek nevie predstaviť.

Ropná plošina Nórsko
zdroj: Facebook/Andrej Tichý

Každá doba prináša niečo špeciálne. Možno dnešní ľudia chcú byť známi na Instagrame, ja som vtedy videl v telke ropnú plošinu,“ hovorí Andrej.

Dodal, že výplata závisí od pozície. Či pracujete cez deň alebo cez noc a, samozrejme, ako dlho trvá váš turnus. Záleží na veľa faktoroch. „Človek môže zarobiť rôzne. Ja osobne som zarobil 10 000 eur,“ dodáva Andrej.

Ľudia vidia len zárobok 

Andrej napísal knihu o ropnej plošine a o jeho skúsenostiach v takejto práci. Spomína, že kým sa dostal do Nórska, venoval sa písaniu článkov na blogu, uverejňoval aj fotografie. Vraj ho veľa ľudí oslovilo, či by im vedel nájsť prácu. Opisuje, ako ho zaskočili takéto žiadosti. Podľa neho to ľudia berú na ľahkú váhu.

Startupový lektor žijúci v Nórsku: Slovenskí študenti sa veľmi boja zlyhania a nevedia dosť dobre po anglicky

Keď odcestoval zo Slovenska a kým pristál na ropnej plošine, tento proces ho stál takmer tri roky. Musel sa naučiť po Nórsky, spraviť si rôzne certifikáty, musel dosiahnuť nejakú kvalifikáciu v práci, ktorá mu to umožnila. V práci musel na sebe tvrdo pracovať, aby nadriadení uvážili, že je on tým správnym človekom, ktorému zaplatia kurz, ktorý je potrebný na ropnú plošinu. 

Podľa jeho slov je kurz prvou podmienkou, ktorú musíš splniť, aby si sa dostal na ropnú plošinu. V tomto kurze je potrebné napr. naučiť sa nosiť suchý neoprén, v ktorom musíš vedieť plávať, keby nastalo pristátie helikoptéry na mori. Samozrejme, je toho oveľa viac, čo sa musíš naučiť, avšak až po zvládnutí všetkých týchto vecí ti dajú certifikát o vykonaní kurzu. „Aby si ľudia nemysleli, že tam dostanú 10-tisíc len tak za dva týždne, to nie je reálna predstava,“ dodáva Andrej.

Ropná plošina
zdroj: Facebook/Andrej Tichý

 Nespomína si, že by sa stala nejaká nehoda počas kurzu. Tvrdí, že je všetko úplne bezpečné a riadia sa sa systémom, ktorý je dobre vymyslený.

Andrej robil chemické analýzy kovov. „Pracoval som s prístrojom, ktorý sa volá optický spektrometer. Je to metóda, ktorou sa dá zistiť chemické zloženie materiálu, konkrétne kovu,“ vraví. 

Pracuje sa po turnusoch, všetci na plošine aj bývajú. Pracuje sa dvanásť hodín cez deň alebo cez noc. Pracuje sa totiž nonstop. Počas voľného času sa zabával hraním PlayStation, šípok alebo si zašiel do fitka či sauny. Často aj telefonoval domov z mobilu, ktorý mal len na izbe.

Nemá skúsenosti ako to funguje na Slovensku

V sociálnom systéme vníma rozdiely. V Nórsku je 100 % PN a vyššia materská ako na Slovensku. Človek, ktorý je nezamestnaný získa od štátu podporu. Takisto keď sa niekto nachádza v zlej životnej situácií, štát sa finančne postará o občana. Tvrdí, že nemá skúsenosti ako to na Slovensku funguje, pretože to zatiaľ nepotreboval riešiť.

Vždy budú ľudia, ktorí to budú chcieť zneužiť, ale je takisto veľa ľudí, ktorí to reálne potrebujú. Čiže otázka znie, čo je pre nás dôležitejšie? Pomáhať väčšine ľudí alebo sa sústrediť na to, že to niekto môže zneužiť?“

Práca bol dôvod návratu na Slovensko

V čase ropnej krízy prepustili mnoho ľudí vrátane Andreja. Písal ďalej blogy, točil videá a mal blízko k počítačom, preto sa rozhodol, že sa chce venovať IT viac. Začal vyhľadávať vysoké školy v Nórsku. Keďže potreboval popri škole pracovať, vhodnou alternatívou bola externá forma štúdia. V Nórsku sa vraj IT odbor študovať externe nedá, preto bolo jasnou voľbou rodné Slovensko.

Prešovčan sa niekoľko týždňov plavil na plachetnici za polárny kruh. Bál som sa aj o život, tvrdí

Začal študovať externe aplikovanú informatiku. Stále však býval v Nórsku a musel každý víkend letieť na Slovensko. Popri škole sa snažil nájsť prácu v IT sfére v Nórsku, no Nóri ho odbili s tým, že sa má ozvať až keď dokončí vysokú školu.

Rozhodol sa, že skúsi šťastie s prácou na Slovensku. Čo sa mu aj podarilo a presťahoval sa späť na Slovensko. „Boli to pre mňa lepšie možnosti a pokračovanie v kariére,“ dodáva Andrej. „Na Slovensku sú dobré možnosti, keď človek chce a dokáže ich nájsť. Netvrdím, že sú ľahké, ale myslím si, že aj tu sa dá žiť fajn život,“ tvrdí.

Ropná plošina
zdroj: Facebook/Andrej Tichý

Nórsko veľmi zdraželo

Andrej žil v Nórsku takmer desať rokov a spozoroval, že každým rok zdražuje. Dôvodom sú podľa neho aj mestá, ktoré sa začali vo viacerých smeroch zväčšovať a rozrastať. Mýtne brány hodnotí ako problém. 

Keď si predstavíte, že zaplatíte mesačne 100 až 200 eur za svoje auto, ktoré používate v meste, je to dosť finančne náročné. Keď si to spočítame, zaplatíte 3 000 eur ročne za mýto. Na Slovensku zaplatíte 50 eur za ročnú diaľničnú známku,“ dodáva.

Hodnotí, že to patrí medzi motiváciu ľudí, aby odišli z krajiny. Mnoho ľudí vraj navštevuje Nórsko len za zárobkom a následným vrátením sa do svojej krajiny. 

Ropná plošina Nórsko
zdroj: Facebook/Andrej Tichý

Na Slovensku vie byť človek úspešný

Andrej odporúča odísť do zahraničia pracovne. V Nórsku sa vraj naučil myslieť na budúcnosť. „Verím tomu, že človek svojou vlastnou prácou dokáže veľa vecí, naučí sa veľa vecí a vie sa posunúť niekam. Na Slovensku máme šťastie, že sa môžeme venovať čomu chceme. Môžeme pracovať, študovať a vzdelávať sa. Myslím, že tu vie človek byť úspešný a zároveň sa mať dobre,“ dodáva.

Zdroj: startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech