Tento Slovák v Gemeri udržuje pri živote tradičné kováčske remeslo. Ručne vyrába kvalitné nože z damaškovej ocele

  • V kováčskej dielni Perunis sa spája tradícia s kvalitou.
  • V kováčskej dielni Perunis sa spája tradícia s kvalitou.

Dušan Klimo sa kováčstvu venuje už od svojich 20 rokov. Pre remeslo sa rozhodol po zistení, že vysoká škola nie je preňho to pravé. Rodina, ktorá z neho podľa jeho slov chcela mať človeka v saku a kravate, ho najprv odhovárala.

No on sa rozhodol ísť za svojim snom. Postupne sa učil od najväčších slovenských majstrov. Medzi nimi aj u Ladislava „Laskyho“ Šántu, ktorý vyrobil štvrtý najlepší nôž na svete.

foto: FB/Kováčska dielňa Perunis

Po štyroch rokoch učenia prišlo rozhodnutie, že je čas sa osamostatniť. Zo starého chlieva v Štítniku teda vytvoril kováčsku dielňu. Dnes v nej už nepracuje sám. V roku 2015 sa Perunis mení na chránenú dielňu, kde pracujú viacerí kováči.

„Naša dielňa sídli v Štítniku, v dedinke s bohatou kováčskou a železospracujúcou tradícou. Vznikol tu prvý kováčsky cech a žilo tu veľké množstvo remeselníkov. Našim snom je nadviazať na tieto tradície a pomôcť udržať historické dediťstvo tohto kraja pre naše deti a vnúčatá,“ tvrdí Dušan Klimo na svojej stránke.

foto: vimeo/Emil Gallík

Hlavným produktom dielne Perunis sú studené zbrane. Ich špecialitou sú najmä nože z damaškovej ocele. Táto metóda výroby má viac ako tisíc-ročnú tradíciu a spočíva vo zváraní minimálne dvoch druhov ocele v ohni. Okrem zbraní sa venujú aj umeleckému kováčstvu a vyrábajú aj šperky, dekoračné predmety alebo ozdobné zábradlia, či mreže.

„Všetky naše výrobky produkujeme na základe vlastných jedinečných návrhov. Pokiaľ sa jedná o zákazkovú výrobu, je pre nás prvoradá spokojnosť zákazníka. Nakoľko je každý výrobok jedinečný, cena výrobku závisí od času potrebného na jeho zhotovenie,“ tvrdí Dušan Klimo na svojej stránke.

foto: FB/Kováčska dielňa Perunis

Správny remeselník spraví všetko preto, aby s ním jeho remeslo nezomrelo. A aj keď je Dušan ešte mladý, má dostatok skúseností na rozdávanie. Perunis teda ponúka aj kováčske kurzy, kde si záujemcovia prejdú všetkým od základov až po náročnejšie úkony.

„Preferujeme individuálne kurzy, aby sme sa mohli každému dostatočne venovať a to, čo na kurze budeme robiť závisí od vašich požiadaviek, čo sa chcete naučiť. Myslite však na to, že kováčske remeslo je pomerne náročné v každom smere a preto mu treba venovať dostatok času,“ tvrdí Dušan Klimo na svojej stránke.

foto: FB/Kováčska dielňa Perunis

Dušan Klimo je dôkazom toho, že v živote nie je nič lepšie, ako živiť sa tým, čo ťa baví a napĺňa. V jeho prípade je to tradičné remeslo, ktoré ovláda na úrovni, akej sa vyrovná iba niekoľko ďalších Slovákov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech