Slovák pokoril so psíkom Cestu hrdinov SNP: Vytvoril „dogseller“, ktorým plánuje zlepšiť životy chlpáčov

  • Matej a Hektor sa rozhodli pokoriť Cestu hrdinov SNP
  • Matej Stacho zvečnil toto dobrodružstvo v knihe, podľa ktorej chystá aj film
Matej a Hektor sú nerozlučná dvojka, ktorá pomáha všetkým psíkom v núdzi
Matej a Hektor sú nerozlučná dvojka, ktorá pomáha všetkým psíkom v núdzi Pes cez les/Matej Stacho Instagram/Pes cez les
  • Matej a Hektor sa rozhodli pokoriť Cestu hrdinov SNP
  • Matej Stacho zvečnil toto dobrodružstvo v knihe, podľa ktorej chystá aj film

Matej Stacho sa jedného dňa rozhodol zmeniť svoj život. V roku 2017 si zobral z útulku svojho parťáka Hektora, do ktorého sa zamiloval na prvý pohľad. Celú ich spoločnú cestu nielen životom, ale aj rôznymi dobrodružstvami, opisuje na svojom blogu Pes cez les.

Vďaka Hektorovi Matej kompletne zmenil svoj dovtedajší životný štýl, keďže veľký pes v malom byte príliš dlho neobsedí. Po množstve prechádzok, ktoré postupne z peších výletov prerástli aj do turistických dobrodružstiev, sa Matej rozhodol so svojím štvornohým najlepším priateľom v roku 2022 pre cestu naprieč celým Slovenskom.

Cesta hrdinov SNP s jednou dušou a šiestimi nohami

Vydali sa teda na nezabudnuteľnú 42-dňovú cestu plnú nezabudnuteľných zážitkov. Rozhodli sa zdolať, podľa Matejových slov, až 821-kilometrovú Cestu hrdinov SNP. Oficiálne nájdeš kilometráž cesty hrdinov vyrátanú na 770 km, samozrejme, nik však nemôže tušiť, koľko kilometrov navyše sa napokon na ceste pridá.

Vo svojom článku na blogu Matej píše o tom, ako to celé začalo. Myšlienka vydať sa na takúto cestu spolu so svojím miláčikom mu napadla už v roku 2021, keď na jeseň spolu s Hektorom a najlepším kamarátom zdolali päťdňovú turistiku cez hrebeňovku Nízkych Tatier.

Prostredie hôr, počasie a príroda ich natoľko očarili, že sa im ani nechcelo ísť naspäť domov. Sídliskový svet zrazu pre oboch predstavoval skôr hrôzu, ako pocit domova, preto Matej okamžite uvažoval nad tým, na aké ďalšie dobrodružstvo sa s Hektorom vydajú.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený PesCezLes (@pescezles)

Odvahu na túto cestu mu vraj dodalo to, že počas zdolávania hrebeňovky postretávali množstvo SNP-čkarov. Prekvapilo ho, že medzi turistami bolo omnoho viac žien než mužov, a tak si povedal, že ak to zvládne toľko nežných stvorení, mladý zdravý chlap a jeho štvornohý parťák to musia dať tiež.

Ich plán bol jasný – pokoriť náročnú Cestu hrdinov SNP, pokúsiť sa prežiť ju bez väčších zranení, vstrebávať silu prítomného okamihu a pomôcť najlepším priateľom človeka, píše na stránke Startlab, kde je otvorená zbierka na podporu dogselleru „Cesta s Hrdinom“.

Ich neopakovateľné zážitky museli byť zvečnené

Počas putovania zbierali dobrovoľné príspevky pre psie útulky, pričom zažili veľa absurdných a nečakaných situácií, na ktoré nechceli nikdy zabudnúť, a tak sa Matej rozhodol zvečniť všetky tieto momenty na papieri. Z týchto zápiskov neskôr vyskladal knihu.

Na blogu prezradil, že cestu zvládli v plnom zdraví, podarilo sa im vyzbierať peniaze pre 14 útulkov, počas čoho spoznali množstvo úžasných ľudí, ktorí sa všemožne snažia nemým psím miláčikom pomôcť.

Knihu pôvodne Matej plánoval napísať v podobe cestopisu, nakoniec však kniha nadobudla interaktívne črty. Okrem príbehu v nej nájdeš aj užitočné informácie o plánovaní cesty, o turistickom vybavení, možnostiach stravovania sa počas putovania, ako aj niekoľko trikov a rád pre každého cestovateľa.

Príbeh je doplnený unikátnymi fotografiami slovenských prírodných krás, tajnými súradnicami a QR kódmi, ako aj tipmi na najkrajšie výletné miesta na Slovensku. Dôležitým aspektom knihy je aj osveta verejnosti, aby sa predchádzalo zbytočnému týraniu a utrpeniu zvierat, hovorí sa v nej o najčastejších problémoch a o tom, ako sa dajú jednoducho vyriešiť.

Cesta s Hrdinom má nielen upozorniť na tieto problémy, ale aj pobaviť, motivovať k pohybu a pobytu v prírode, inšpirovať čitateľov k poznávaniu krás Slovenska a najmä pomáhať trpiacim psom a ľuďom, ako aj zastaviť masívny prísun psíkov do útulkov. Podľa knihy sa pripravuje aj celovečerný film, ktorý čoskoro uzrie svetlo sveta.

Zdroje: Pes cez les, Instagram, Startlab

Najnovšie videá

Trendové videá