Slovák pracoval na najväčších hudobných hitoch, ktoré dobre poznáš. Vlado Meller je stelesnením amerického sna

  • Rodák z Humenného pracuje ako zvukový inžinier vyše 50 rokov
  • Jeho cesta do USA bola ale tŕnistá
  • Vo vtedajšom Československu zanechal svoju rodinu
vlado meller hudba mastering
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/vladomullermastering
  • Rodák z Humenného pracuje ako zvukový inžinier vyše 50 rokov
  • Jeho cesta do USA bola ale tŕnistá
  • Vo vtedajšom Československu zanechal svoju rodinu

Narodil sa v Humennom v roku 1947 a dnes má na konte dve ocenenia Grammy, spolupráce na skladbách od Michaela Jacksona, Beyoncé, The Rolling Stones, Kanyeho Westa, Metallicy, Pink Floydu a mnohých, mnohých ďalších. Zvukový inžinier Vlado Meller je vďaka vyše 50 rokom praxe stelesnením amerického sna.

Rodák z východného Slovenska po invázii v roku 1968 emigroval do USA a vďaka kombinácii náhody, šikovnosti a technických zručností sa dostal do štúdií CBS Records, jednej z najväčších nahrávacích spoločností na svete. Kompletný zoznam projektov, na ktorých pracoval, je nekonečný a časť z neho nájdeš na portáli All Music.

Startitup sa priamo spojil s Vladom Mellerom a prináša exkluzívny rozhovor s človekom, ktorý sa dostal z centra Horného Zemplína až na večere a dovolenky s hviezdami hudobného šoubiznisu. Spomínal na svoju cesto do Spojených štátov, na prvé a najväčšie spolupráce, ale aj na to, ako uvažoval o budúcnosti hudobného priemyslu.

Ako si spomínate na Humenné, mesto, kde ste vyrastal?

Mal som 3 roky, keď sa moji rodičia presťahovali do Košíc, takže moje spomienky na Humenné boli a sú veľmi zahmlené. Moji rodičia ma zobrali späť, keď som bol starší, v roku 2019, keď ma organizátori FMC Košice pozvali, aby som bol porotcom v súťaži.

Páni Vlado Železňák starší a mladší, organizátori súťaže, ma prekvapili návštevou Humenného, čo pre mňa bolo emotívne a nečakané prekvapenie.

Keď sme sa dostali do Humenného, čakalo ma nádherné privítanie v parku historického zámku s vystúpením miestnej strednej školy spolu s veľmi dobrým obedom/recepciou, ktorého sa zúčastnilo mnoho miestnych predstaviteľov vrátane primátora Humenného. Bola to skutočne emotívna a prekvapivá návšteva môjho rodiska. Nikdy na ten deň nezabudnem.

Ako by ste opísali vtedajšiu hudobnú situáciu na Slovensku, teda v Československu? Ktoré skupiny boli populárne, ktoré ste počúvali a ako to bolo s koncertami?

Keď som žil v Košiciach do mojich 21 rokov, hudobná scéna v Košiciach nebola veľmi zaujímavá. Doma sme mali krátkovlnné rádio, takže som počúval týždennú hitparádu z rádia Luxemburg. Tam som sa po prvý raz dostal do kontaktu so západnými kapelami a hudbou.

Raz som v košickom amfiteátri videl naživo koncert vtedajšej veľkej francúzskej hviezdy Johnnyho Hallydaya. Okrem toho tam počas víkendov v okolí Košíc hrávali nejaké regionálne kapely alebo bol raz za čas v miestnych kinách premietaný zahraničný film, ktorý ukazoval západné kapely.

Domácimi veľkými umelcami boli v tom čase Karel Gott, Waldemar Matuška a zopár ďalších českých a slovenských umelcov. Myslím, že som začal prichádzať na chuť západnej hudbe, keď som mal okolo 14 – 15 rokov. Miestne rádio hrávalo 99 % vtedajších československých umelcov.

Taktiež som ich počúval, ale vždy som vedel, že na západe je úplne iná hudobná scéna. Doma sme nemali stereo ani gramofón, dokonca ani televízor, takže mojím hlavným zdrojom počúvania hudby bolo krátkovlnné rádio.

Vtedy som ani nesníval o tom, že sa môj život o pár rokov dramaticky zmení a budem pracovať v hudobnom biznise v New Yorku pre jednu z najväčších nahrávacích spoločností na svete. Život so sebou nesie veľa prekvapení.

Bola pre Vás imigrácia do USA výzvou? Spomínate si na to, čo vás v tomto období poháňalo a motivovalo?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: All Music

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá