Slovák Richard Zvolánek vybehol 8 tatranských štítov za neuveriteľný čas

  • Ultramaratónec a frutarián Richard Zvolánek sa rozhodol uskutočniť svoju "Tatranskú výzvu". Za 27,5 hodín vybehol 8 štítov. Prešiel 110 km a nastúpal 9 595 m.
riso1
facebook.com/RichardZvolanekFruitarian
  • Ultramaratónec a frutarián Richard Zvolánek sa rozhodol uskutočniť svoju "Tatranskú výzvu". Za 27,5 hodín vybehol 8 štítov. Prešiel 110 km a nastúpal 9 595 m.

Richard je slovenský ultramaratónec, ktorý  behá od svojich 15 rokov. V 17 rokoch zabehol svoj prvý polmaratón na súťaži pre horolezcov „Kubinov memoriál“. Potom to už išlo ako na páse. Presedlal na triatlon (šprint triatlon, olympijský triatlon a half Ironman) a duatlonoch pod taktovkou košického triatlonistu Gregora Fotula. Dnes sa venuje horským ultra trailom na dlhé vzdialenosti (160 km a viac).

Na toto leto si  zaumienil zdolať svoju Tatranskú výzvu. Jeho cieľom bolo prebehnúť Kriváň – Furkotský štít – Predné Solisko – Kôprovský štít – Rysy – Východná Vysoká – Slavkovský štít – Malý Ľadový štít a Jahňací štít, a to v priebehu 30 hodín.

“Už keď som začínal s ultrabehmi pred piatimi alebo šiestimi rokmi, som si povedal, že si musím vybehnúť deväť tatranských štítov, ktoré sú mojimi tréningovými štítmi,” vyjadril sa Richard pre redbull.com.

Pred zdolaním jednej z jeho životných mét spal len 3 hodiny a nevychádzalo ani dokonalé počasie. Ani takéto podmienky ho však neodradili.

“Telo povie človeku: Tak sa na to vyser. Ty aj chceš behať, ale telo ti vysiela signály, aby si sa na to vykašľal. Človeku sa tam dvíha a klesá nálada, takže raz je plný psychickej energie a potom zas padne na dno… Treba ale ostať pozitívny a veriť svojmu tréningu,” povedal Richard pre redbull.com.

Zatiaľ, čo bežnému turistovi trvá výstup na Rysy z Chaty pod Rysmi približne hodinu, Richard to zvládol za 18 minút. Aj Richard je však len človek a stretol sa aj s bežeckou krízou, kedy nešlo všetko podľa plánu.

“Päť sekúnd a išiel som ďalej. Nemá význam čakať, lebo čo by som tým vyriešil. Príde kríza a ide sa ďalej. Doplním nejaké cukry, ale proste to prejde – väčšinou,” povedal Richard pre redbull.com.

Vytrvalý Slovák sa však už za tie roky naučil, ako prekonať vlny únavy. „Najdôležitejšia je hlava. Aj tí najlepší svetoví ultramaratónci, ktorí majú natrénované kvalitne, začnú cítiť svalové bolesti po 80. kilometri a potom to je už iba o hlave. Kto vydrží viac bolesti, tak ten vyhráva,“ dodáva Rišo pre redbull.com.

 

Niekedy sa však veci natoľko skomplikujú, že pokračovanie v ceste je priam nereálne. Rišo si ku koncu výzvy preťažil krížový väz v kolene. V takejto situácii by bol veľmi zlý nápad pokračovať ďalej. Ľahko by sa totiž mohlo stat, že by si kvôli zraneniu musel nechať ujsť vrchol sezóny vo francúzskom Chamonixe. Po zdolaní Malého Ľadového štítu tak nemohol svoju púť dokončiť a definitívne zastavil na Skalnatom plese. Jediný štít, ktorý mu teda tento rok ušiel je ten Jahňací.

 

Ako vyzeral Richardov beh v číslach?

Prebehol 110 km (ako vzdialenosť z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom), zdolal 9 595 výškových metrov (Mt. Everest má 8 848 m. n. m.) a 27,5 hodín v nohách, počas ktorých spálil 13 416 kilokalórií (ako v 52 hamburgeroch).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech