Slovák si na svoje luxusné BMW zvolil kontroverzné EČV. Malo by byť trestným činom, hovorí exminister

  • Na luxusnom BMW „svieti“ zvláštne EČV
  • Na prvý pohľad nič neznamená, môže však skrývať nechutný význam
BMW X7
Ilustračná fotografia, Wikimedia Commons/Alexander-93
  • Na luxusnom BMW „svieti“ zvláštne EČV
  • Na prvý pohľad nič neznamená, môže však skrývať nechutný význam

V Košiciach vyvolalo vášne a pobúrenie nové vozidlo značky BMW X7. Jeden z miestnych si naňho totiž zvolil evidenčné číslo vozidla (EČV), ktoré môže skrývať priamy súvis s vojnou na Ukrajine. 

Vďaka minuloročnej zmene pravidiel sa už na poznávacích značkách nemusí uvádzať skratky okresov. Preto si majiteľ vozidla môže vybrať v podstate akúkoľvek kombináciu písmen či čísel. Ak teda nejde o nič hanlivé. Aj v tomto prípade policajti usúdili, že EČV spĺňa požiadavky a nevidia v ňom problém.

Ako informuje košický Korzár, na tamojšom BMW X7 svieti EČV v tvare „MOCKBAZ“. Na prvý pohľad tieto písmená nemajú žiadny význam a v slovenčine rozhodne nič neznamenajú. Ak si ich však prenesieme do azbuky, zistíme, že ide o meno ruského hlavného mesta.

Na značke je teda napísane „MOSKVA“ a dopĺňa ju písmeno „Z“. Ide okrem iného aj o symbol nevyprovokovanej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala už pred takmer dvomi rokmi. Spočiatku bol viditeľný najmä na ruských tankoch, no postupne ovládol ruský virtuálny priestor a začali sa k nemu hlásiť aj oficiálne inštitúcie.

Polícia nevidí problém

Korzár podotýka, že v paragrafe 421 Trestného zákona sa píše: „Kto podporuje alebo propaguje skupinu osôb alebo hnutie, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“

Redakciu na túto skutočnosť, ako aj na existenciu EČV upozornil jeden z miestnych okoloidúcich. Ten sa vzhľadom na znenie paragrafu čudoval, že majiteľovi vozidla bolo vôbec umožnené zvoliť si tento nápis. Policajné prezídium ale tvrdí, že značka je v súlade s ustanoveniami.

„Evidenčné číslo nebolo posúdené ako nesúladné s ustanoveniami zákona o cestnej premávke,“ citoval Korzár hovorkyňu Denisu Bárdyovú.

Majiteľ sa to pokúsil vysvetliť

Majiteľ vozidla pre redakciu košického Korzáru uviedol, že Moskvu vo svojom živote viackrát navštívil, prežil v nej niekoľko rokov a práve toto mesto bolo jeho obľúbeným. Považuje ho za najrozvinutejšie na svete a Rusko mu je blízke.

„Vo svete prebieha množstvo konfliktov a z dôvodu polarizácie spoločnosti sa k tejto téme vyjadrovať nebudem,“ vyjadril sa na otázku, ako vníma vojnu na Ukrajine.

Reagovali aj politici

Podľa Jaroslava Naďa, bývalého ministra obrany, by takéto auto nemalo jazdiť na slovenských cestách. Súčasný minister obrany Robert Kaliňák iba uviedol, že jeho rezort za EČV nezodpovedá.

„Z právneho hľadiska si majiteľ vozidla nepochybne vedel obhájiť tieto akože nič neznamenajúce písmená na evidenčnom čísle. Obhájiť cielené a vedomé propagovanie ruského vojnového režimu je už náročnejšie. Vozidlo s takouto značkou by určite nemalo byť na našich cestách,“ cituje portál vyjadrenie Jaroslava Naďa.

Exminister zahraničných vecí Rastislav Káčer zároveň tvrdí, že takáto značka propaguje agresiu a schvaľuje násilie voči istej skupine ľudí. A schvaľovanie niečoho takého označuje ako trestný čin.

Zdroj: Korzár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá