K Putinovmu „Z“ sa hlásia prví extrémisti už aj na Slovensku. „Zrejme sa ešte rozšíri,“ hovorí expert rezortu vnútra

  • Symbol vojny Vladimira Putina na Ukrajine sa stal dôležitou témou už aj na Slovensku
  • Liberáli z SaS požadujú, aby sa tajomným písmenom zaoberala prokuratúra, ale aj polícia
  • Symbolika sa postupne začína objavovať aj na slovenských sociálnych sieťach
pjimage (52)
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service, FB/reprofoto
  • Symbol vojny Vladimira Putina na Ukrajine sa stal dôležitou témou už aj na Slovensku
  • Liberáli z SaS požadujú, aby sa tajomným písmenom zaoberala prokuratúra, ale aj polícia
  • Symbolika sa postupne začína objavovať aj na slovenských sociálnych sieťach

Vojna na Ukrajine so sebou okrem krviprelievania a neutíchajúcich bojov priniesla aj fenomén v podobe symbolu „Z“. Tajomné písmeno spočiatku bolo viditeľné najmä na ruských tankoch zdolávajúcich ukrajinské hranice. Postupne záhadná „litera“ ovládla ruský virtuálny priestor a začali sa k nej hlásiť aj oficiálne inštitúcie. 

Teórií, čo písmeno znamená, je viacero, no postupne, najmä ako symbol ruských okupantov, je prirovnávaná k nacistickej svastike. Pre mnohých novodobý ekvivalent hákového kríža ale postupne presiakol aj spoza Ukrajiny a Ruska za slovenské hranice. Zdá sa, že sa s ním začínajú kamarátiť aj domáce radikálne prúdy.

Iniciatíva SaS

Asi najhlasnejšie sa k téme symbolu ruského „zetka“ na Slovensku ozvali liberáli z SaS. Podľa poslanca koaličnej strany písmeno „Z“ v konkrétnom kontexte symbolizuje vojnu a je extrémistickým symbolom. 

VYZÝVAM PROKURÁTÚRU, ABY RUSKÝ OKUPANTSKÝ SYMBOL ZNÁZORŇUJÚCI PÍSMENO…….,,Z"Zaradila medzi extrémistické symboly,…

Posted by Miroslav Žiak on Tuesday, March 8, 2022

„Každý, kto šíri tento symbol, sa podľa nás dopúšťa trestného činu, pretože obhajuje a podceňuje nenávisť a násilie,“ povedal k téme Žiak.

Ohľadom záhadného symbolu sme kontaktovali aj naslovovzatého odborníka na extrémizmus Daniela Mila. Ten v súčasnosti pracuje pre rezort vnútra aj ako expert na hybridné hrozby.

Podčiarkuje, že ohľadom písmena Z“ ide o veľmi komplexnú tému, pretože samotný symbol je nový a musí sa posudzovať v danom kontexte. „Nie je také jednoduché si povedať, že Z je nová svastika a budeme stíhať všetkých, čo ho používajú,“ myslí si Milo.

Zadefinované v zákone

Žiak z SaS zároveň upozorňuje, že extrémistický materiál je v trestnom zákone zadefinovaný ako ten, ktorý ospravedlňuje, schvaľuje, popiera či hrubo zľahčuje genocídu, zločiny proti mieru či zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny.

„Považujem za nesmierne dôležité, aby prokuratúra začala okamžite konať. Pri dokázaní viny hrozí odňatie slobody až na dva roky. Zastavme vojnu a aj jej akúkoľvek podporu,“ podotkol Žiak.

Na ruské Z“ v kontexte celospoločenskej debaty sme sa opýtali aj samotnej polície. Andrea Dobiášová ako vedúca oddelenia komunikácie policajného prezídia prízvukuje, že pri vyhodnocovaní potenciálnych extrémistických symbolov, prejavov a hesiel sa vychádza z definície extrémistického materiálu podľa § 130 ods. 7, ods. 8 Trestného zákona. Taktiež sa prihliada, ako upozorňoval aj Milo, na okolnosti, za akých bol napríklad daný symbol použitý.

„Aktuálne k téme písmena Z, ktorým sú označované ruské vojenské vozidlá a ktoré môže byť v kontexte konfliktu na Ukrajine chápané ako symbolická podpora agresie, prebieha odborná diskusia, ktorej cieľom je ustáliť stanovisko orgánov presadzovania práva,“ povedala pre Startitup Dobiášová.

Portál Topky k téme priniesol aj dlho očakávaný postoj generálnej prokuratúry, na čele ktorej stojí Maroš Žilinka. „Ak má ktokoľvek poznatok o spáchaní takého skutku, je potrebné vo veci podať trestné oznámenie s popisom skutku, teda kedy, kde, za akých okolností a kto ho spáchal, respektíve je z jeho spáchania podozrivý,“ prezradil hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.

Z“ sa rovná hákový kríž

Podľa čerstvých informácií sa ohľadom témy posunuli ďalej naši západní susedia. Česká republika sa totiž rozhodla, že písmeno „Z“ v spojitosti s ruskou inváziou bude posudzovať rovnako ako hákový kríž.

S informáciou prišli české Hospodárske noviny. Upozorňujú, že tamojší rezort vnútra pripravuje k téme aj manuál a bude záležať aj na kontexte, v akom symbol písmena „Z“ bude zasadený.

Žiadny oficiálny zoznam

Ako pre Startitup muži zákona, ale aj Daniel Milo upozornili, neexistuje žiadny „právne záväzný“ zoznam extrémistických symbolov.

„Na Slovensku neexistuje zoznam extrémistických symbolov, ako si to niekto myslí. Pretože aj svastiku môžeme použiť úplne legálne. Napríklad ak niekto nakreslí svastiku, ktorú hádže nejaká postavička do koša, tak logicky sa nemôže dopustiť trestného činu,“ zauvažoval Milo.

Prvé lastovičky

„Z“ sa postupne začína objavovať aj v rozbúrených vodách slovenskej extrémistickej scény. Inklinujú k nej najmä jednotlivci spájaní zo zaužívanými politickými značkami.

„Lovec extrémistov“ a poslanec národnej rady nám prezradil, že na podobný jav už na internete narazil. „Všimol som si toto Z už aj v statuse jedného kotlebovca,“ povedal nám politik. Zároveň sa mal známy symbol objaviť aj na profile jedného z podporovateľov hnutia Republika. 

Rastislav Jakubík, predtým krajský predseda ĽSNS, teraz člen hnutia Republika, by zrejme rád niekoho privítal. Len neviem, či by ho Putlerovi emisári pochválili za ten hakenkrajc.

Posted by Ján Benčík on Wednesday, March 9, 2022

Symbolu „Z“ sa obzvlášť darilo v okolí verejnej facebookovej skupiny Blogerské noviny. Tej sme sa venovali aj v súvislosti s profilom Katalin Tara, ktorý riešila aj stránka polície Hoaxy a podvody.

Práve na stránkach skupiny bolo symboliku ruského „zetka“ vídavať vcelku dosť. Skupina často kritizovala ukrajinskú vládu na čele s prezidentom Volodomyrom Zelenskym. V súčasnosti publikovanie príspevkov stagnuje a zdá sa, ocitla sa v stave hibernácie po tom, čo sociálnu sieť profil Katalin Tara opustil.

zdroj: FB/reporfoto

„V slovenskom priestore sa to ešte až tak nerozšírilo, aj keď sme už zaznamenali prvé lastovičky, no asi sa to rozšíri. Dá sa to očakávať. Tak, ako sa rozšírilo dávanie si ukrajinských vlajok na profily na sociálnych médiách ako vyjadrenie solidarity, tak druhá strana zase môže používať tento symbol. Bude záležať ale na každom jednom prípade, či sa môžeme baviť o nejakej trestnoprávnej zodpovednosti,“ podčiarkol.

Čo sa skrýva za tajomným „Z“

Samotné Z sa dostalo do povedomia spoločnosti práve počas invázie na Ukrajinu. Záhadné písmeno bolo vo väčšine prípadov namaľované na ruskej armádnej technike.

Následne si ľudia začali všímať, že sa „Z“ objavuje aj medzi obyvateľmi Ruska, ktorí ho hrdo propagovali.

Pozadiu samotného symbolu sme sa venovali v tomto článku. Okrem mládeže s ruskými vlajkami sa v takom tričku na Instagrame ukázala aj ruská poslankyňa Maria Butina, neskôr aj so svojimi kolegami, „Z“ znázornili aj smrteľne choré deti pred hospicom a začínajú sa v ňom objavovať ruskí športovci, ako napríklad ruský gymnasta v Katare, o ktorom sme písali

Z má znamenať ‚Za víťazstvo’ (v ruštine: Za pabedu) a V, ktoré tiež majú niektoré vozidlá, má dva významy – ‚Úloha bude splnená’, či ‚Sila pravdy’,“ vysvetľujú symboly podobným štýlom niektorí mladí Rusi na internete. Znak „Z“ však azbuka nepozná, tento zvuk sa píše ako „з“.

Neskôr sa objavilo aj ďalšie vysvetlenie znakov, napríklad, že „Z“ majú ozbrojené sily priamo z Ruska, „O“ vojská, ktoré vstúpili na Ukrajinu z Bieloruska, „X“ Čečenci, „V“ námorná pechota atď. Toto vysvetlenie však podľa niektorých sledovateľov nesedí.

„Vidíme na sociálnych sieťach videá, kde ľudia s týmto písmenom Z vyjadrujú verejne podporu tejto ruskej agresii. Používajú to aj niektoré štátne inštitúcie, napríklad ministerstvo obrany či agentúra na kontrolu internetu si dala toto písmeno do svojho názvu na niektorých postoch. Akoby tento symbol začal naberať svoj význam,“ opísal vplyv symbolu Milo.

Učebnica aj ťahák pre policajtov

Síce oficiálny zoznam zakázaných symbolov neexistuje, monitorovaniu a dokumentovaniu tejto scény sa venuje nenápadné oddelenie rezortu vnútra Odbor prevencie kriminality. Ten sa na čele s Jozefom Halcinom zaoberá najmä troma agendami, a to obchodu s „bielym mäsom“, teda sexuálnym otroctvom, „šmejdmi“ manipulujúcimi seniormi, ale aj extrémistickou scénou.

Nás bude zaujímať najmä tretia spomínaná oblasť, ktorej sa odbor venuje. Ako napísal v roku 2018 Plus 7 Dní, ministerská sekcia prebrala do svojich rúk aj agendu extrémizmu. Odbor tak stojí za špeciálnym knižným materiálom, ktorý je výsostne určený najmä policajným a bezpečnostným zložkám. Mal by im uľahčiť orientáciu v niekedy až chaotickom mori radikálnych skupín a symbolov.

Kniha je určená pre mužov zákona a nie pre verejnosť. „Táto publikácia slúži policajtom, aby vedeli čo najlepšie a najjednoduchšie rozoznávať rôzne prejavy súvisiace s extrémizmom. V publikácii sú zakomponované informácie, ktoré vyplývajú z operatívno-pátracej činnosti príslušníkov policajného zboru, ktoré nie sú prístupné pre širokú verejnosť a určite nie pre extrémistov. Nebolo by dobré, aby vedeli to, čo vieme my,“ povedal Halcin pre časopis.

zdroj: Archiv Startitup

Publikácia nesie názov Symbolika využívaná extrémistickými a radikálnymi skupinami a išlo o jeden z produktov iniciatívy z roku 2015. Poskytli sme ju všetkým bezpečnostným útvarom. Je v nej dokonca aj kapitola o Islamskom štáte,“ dodal šéf odboru.

Obzvlášť kuriózne pôsobí jeden z produktov iniciatívy odboru, ktorý má policajtom umožniť ľahkú a rýchlu orientáciu v toxickej a nebezpečnej symbolike. Pomôcka na prvý pohľad pripomína školský ťahák. Kartička so symbolmi obsahuje napríklad rôzne formy hákových krížov či iné problematické znaky, značky a symboliku.

Putlerov režim našiel svoju svastiku. Podporovatelia vojny majú svoj symbol. Z.Záhadné písmeno Z si ľudia mimo Ruska…

Posted by Sebavedomé Slovensko on Sunday, March 6, 2022

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Plus 7 Dní, HN, Topky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá