Unikol tajný dokument Bundeswehru, ktorý kritizuje ukrajinskú protiofenzívu a poukazuje na zlyhania

  • Uniknúť mal tajný dokument nemeckej spolkovej armády, ktorý kritizuje priebeh ukrajinskej protiofenzívy
  • Nemcom sa nepáči, že niektorí Ukrajinci sa nevedia adaptovať na západnú taktiku
counterofenzive
TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Uniknúť mal tajný dokument nemeckej spolkovej armády, ktorý kritizuje priebeh ukrajinskej protiofenzívy
  • Nemcom sa nepáči, že niektorí Ukrajinci sa nevedia adaptovať na západnú taktiku

Nemecká spolková armáda (Bundeswehr) mala kritizovať postup ukrajinskej armády pri prebiehajúcej protiofenzíve. Dokument má poukazovať na zlyhania v rámci protiofenzívy, ktorých súčasťou je neschopnosť prechodu na západnú taktiku. Na tú sa pritom mali preškoliť desaťtisíce vojakov. Nemci tvrdia, že chyba nie je vo vojakoch samotných, ale skôr vo velení.

Informáciu priniesli nemeckí bulvárni novinári z denníku Bild, ktorí sa údajne dostali k tajnému dokumentu Bundeswehru.

Nemci vidia problém vo veľkosti skupín, v akých ukrajinské jednotky operujú. „Jednotky sú rozdelené do takých malých skupín, že hoci každá z nich niečo robí, neexistuje spoločné bojové vedenie,“ píše sa v dokumente.

Problémom je aj fakt, že pri takto roztrúsených jednotkách sa zvyšuje aj riziko takzvanej priateľskej streľby, teda nechcenej streľby do vlastných radov.

Vznikať má aj situácia, keď „v smere hlavného útoku nie je dostatok manévrovacích jednotiek na útok alebo získanie palebnej prevahy“ .

Jednotky majú byť rozdelené do skupín po 10 až 30 vojakov, ktorí sú izolovaní od zvyšku jednotky.

Podľa dokumentu sa týmto rozdeľovaním znižuje výhoda oproti ruskej armáde. Táto chyba však nesúvisí s výcvikom ukrajinských vojakov, ktorí podstupujú výcvik na Západe. Ide skôr o chybu ukrajinskej vojenskej doktríny.

Čím viac skúseností vojak má, tým horšie sa prispôsobuje západnej taktike 

Problém nepredstavujú vojaci, ktorí majú málo skúseností, ale naopak tí skúsení.

„Čím viac bojových skúseností má ukrajinský vojak a čím vyššiu hodnosť, tým horšie sa asimiluje na zásady západného výcviku alebo ich dodržuje menej často,“ uviedla nemecká armáda.

 Nemci vysvetlili, že „bojové skúsenosti“ neznamenajú, že „vojak je dobrý vodca v boji“.

„V mnohých prípadoch bolo pozorované, že vojaci s malými bojovými alebo vojenskými skúsenosťami sa po výcviku výrazne zlepšili v porovnaní s údajne skúsenými a vycvičenými vojakmi,“ píše sa v dokumente nemeckej spolkovej armády.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Dokument uvádza, že hlavne mladí vojaci dobre pochopili „princípy streľby a pohybu“. Problém môže nastať, ak sa vrátia domov a na bojisku budú slúžiť pod veliteľmi, ktorí neuplatňujú princípy západnej taktiky.

Podľa Bildu riadiaci pracovníci na príslušnej úrovni niekedy nachádzajú „výrazné nedostatky“ v uplatňovaní a riadení procesov riadenia, ktoré vedú k „chybným a nebezpečným“ rozhodnutiam.

Západ mal podľa denníka vycvičiť najmenej deväť brigád vojakov, čo je 20-tisíc vojakov. Pentagón ale tvrdí, že Západ vycvičil až 69-tisíc vojakov.

Protiofenzíve chýba aj munícia 

Okrem problémov s adaptáciou na západnú techniku, čelia Ukrajinci aj ďalšiemu problému – nedostatku munície. S tým sa potykajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ukrajina v súčasnosti spotrebuje viac delostreleckej munície, než dokáže Západ vyrobiť. Sklady jednotlivých krajín sa postupne vyprázdňujú. Der Spiegel uvádza, že hlavne ten nemecký je prázdny. Bundeswehru zostalo len približne 20-tisíc 155-milimetrových projektilov.

Aj vojaci na bojisku si všimli, že pribúda krajín, odkiaľ pochádza munícia. Naposledy dostali nórske projektily, ktoré pochádzali ešte zo 60. rokov minulého storočia.

„Ako keby NATO muselo dať dokopy svoje staré zásoby,“ uviedol pre denník delostrelec Molfar, ktorý obsluhuje americkú húfnicu M777.

Americko-britská húfnica M777 bola nasadená už v niekoľkých konfliktoch po celom svete.
zdroj: SITA/AP, Evgeniy Maloletka

Ukrajinci denne minú 4 000 až 5 000 delostreleckých projektilov kalibru 155 milimetrov. Ich výroba na Západe je však veľmi pomalá. USA plánujú do konca roka navýšiť výrobu na 25 000 nábojov mesačne, ale to nepokryje ani pätinu súčasnej spotreby Ukrajiny. Pomalé navyšovanie výrobnej kapacity sa týka aj Európy.

Práve dochádzajúca munícia môže byť dôvodom, prečo sa Biely dom uchýlil k zúfalému kroku, a tým je kazetová munícia. Američania ich majú ešte státisíce.

Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan ich nazval „mostom“, kým sa nerozbehne výroba konvenčných rakiet. Z vojenského hľadiska má použitie kazetovej munície zmysel: granáty M864 sa otvoria vo vzduchu a vypustia 72 malých „bômb“. Tie vybuchnú na ploche niekoľkých futbalových ihrísk.

Ukrajinci tak dokážu zasiahnuť oveľa väčšie územie s menším množstvom munície. Problémom je, že kazetová munícia ohrozuje civilistov, na ktorých môže číhať roky bez povšimnutia.

Zdroje: Bild, Der Spiegel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá