„Putin sa pripravuje na roky vojny.“ Zemetrasenie vo vojenskom velení Ruska je zlou správou pre Ukrajinu a NATO

  • Podľa expertov má ekonóm na čele ruského ministerstva obrany zaistiť prechod na vojnovú ekonomiku
  • Putin zrejme verí, že tak môže vyhrať vojnu, a pripravuje sa aj na konflikt s NATO
Ruský minister obrany Sergej Šojgu, prezident Vladimir Putin a náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov
SITA/AP, Mikhail Klimentyev
  • Podľa expertov má ekonóm na čele ruského ministerstva obrany zaistiť prechod na vojnovú ekonomiku
  • Putin zrejme verí, že tak môže vyhrať vojnu, a pripravuje sa aj na konflikt s NATO

Ešte minulý týždeň na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve nič nenasvedčovalo tomu, že sa ruský prezident Vladimir Putin chystá urobiť zásadné zmeny vo vedení ministerstva obrany. Putin a minister obrany Sergej Šojgu na prehliadke kráčali usmiati bok po boku.

Kremeľ v nedeľu oznámil, že Šojgu na ministerstve obrany končí a nahradí ho ekonóm Andrej Belousov. Putinov verný spojenec Šojgu ale z verejného života neodchádza a stane sa tajomníkom Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Z tejto funkcie odchádza Nikolaj Patrušev, ktorý sa v minulosti považoval za možného nástupcu Putina. Osud Patruševa bude podľa Kremľa upresnený čoskoro.

Zdá sa, že Bezpečnostná rada je Putinovou obľúbenou metódou, kde „odložiť“ svojich niekdajších spojencov, ktorých aktuálne nepotrebuje. Príkladom toho je aj bývalý prezident a premiér Dmitrij Medvedev, ktorý pôsobí ako podpredseda tejto inštitúcie.

Šojguov koniec prichádza v nečakanom období, prirodzene sa mohlo zdať, že stolička sa pod nim triasla minulý rok. Vtedy sa voči ministrovi ozvali nielen vojenskí blogeri, ale aj šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, ktorý zorganizoval ozbrojený puč a tvrdil, že za neúspechy Rusov na Ukrajine môže zlé vedenie ministerstva obrany. Prigožin tvrdil, že práve Šojgu je zodpovedný za chýbajúcu muníciu a vybavenie, pričom na ministra vulgárne nadával.

Putin sa vtedy svojho spojenca a blízkeho priateľa Šojgua rozhodol podržať a naopak potrestaný bol Prigožin, ktorý za záhadných okolností umrel pri leteckom nešťastí.

Rusko sa môže pripravovať aj na potenciálny konflikt s NATO

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že terajšie odvolanie ministra obrany, ktorý rezortu šéfoval od roku 2012, naznačuje, že vojna na Ukrajine nejde podľa plánov, dôvod to môže mať iný.

Nahradenie Šojgua ekonómom, ktorý nemá žiadne skúsenosti s armádou, môže naznačovať, že Putin verí, že nad Ukrajinou môže vyhrať pomocou jej opotrebovania.

„Nahradenie Šojgua (pomerne skúseným a zjavne kompetentným) ekonómom celkom jasne signalizuje, že Putin verí, že víťazstvo na Ukrajine príde cez prekonanie produkcie Ukrajiny a jej západných spojencov,“ uviedol na sociálnej sieti X analytik Jimmy Rushton.

„(Putin) sa pripravuje na mnoho ďalších rokov vojny,“ dodal expert.

Sergej Šojgu
zdroj: TASR/AP, Gavriil Grigorov

Už teraz Rusko vyrába oveľa viac munície ako Ukrajina a Západ. Problém im ale naďalej robí výroba techniky, ktorej väčšina, čo zíde z výrobnej linky, sú len rekonštruované staršie kusy.

Belousov sa ale osvedčil nielen ako minister hospodárskeho rozvoja či daní, ale aj ako človek, ktorý mal na starosti výrobu dronov, ktoré Rusko používa na Ukrajine.

„Víťaznou stratégiou v tomto prípade nebudú mobilizácie a prielomy, ale pomalý tlak na Ukrajinu s prevahou ruského vojensko-priemyselného komplexu a ekonomiky ako celku, ktorá, ako sa zdá, má fungovať efektívnejšie vpredu aj vzadu,“ uviedol pre agentúru Reuters Alexander Baunov, bývalý ruský diplomat, ktorý teraz pôsobí v Carnegieho nadácii za medzinárodný mier.

Analytici z washingtonského think tanku Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tvrdia, že Putin týmto krokom smeruje k mobilizácii ruskej ekonomiky a obrannej priemyselnej základne, ktorá môže slúžiť nielen na dlhú vojnu s Ukrajinou, ale na prípravu na budúci potenciálny konflikt s NATO.

Najväčším lúzrom je Patrušev, tvrdí expert 

Ďalšou úlohou zrejme bude očistiť ministerstvo obrany od korupcie. Nedávno bol zatknutý Šojguov námestník Timur Ivanov, ktorý je podozrivý z brania úplatku.

„Nepovažuje sa za obzvlášť skorumpovaného, ​​takže by sa dalo predpokladať, že vyčistí Šojguovu korupciu,“ uviedol na sociálnej sieti X ekonóm a autor knihy o ruskej ekonomike Anders Åslund.

Vojenský analytik Rob Lee uviedol, že odchádzajúci minister obrany neobišiel zle.

„Nezdá sa, že by to bolo navrhnuté ako degradácia pre Šojgua, ktorý nielenže získal dôležitú pozíciu ako tajomník Bezpečnostnej rady, ale zachová si aj dohľad nad domácimi a zahraničnými obrannými otázkami, a prevezme novému ministrovi obrany,“ vysvetlil Lee.

Ako najviac porazeného označil expert práve Patruševa, ktorého osud je zatiaľ nejasný. Práve on tiež patril k ľudom, ktorí podporovali plán spustiť inváziu na Ukrajinu.

Nie je tiež vylúčené, že nový minister poverí vedením armády niekoho iného a obľúbenejšieho ako Valerijho Gerasimova.

Zdroje: TASR, Reuters, ISW

Najnovšie videá

Trendové videá