Na letisku v populárnej dovolenkovej destinácii „okradli“ turistov na poplatkoch. Obeťami sa stali aj Slováci

  • Letisko v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov okráda na vízach a poplatkoch
  • Upozornili na to oklamaní Slováci
Žena odovzdáva zamestnankyni letiska letenku.
Ilustračné foto Freepik/@wavebreakmedia_micro
  • Letisko v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov okráda na vízach a poplatkoch
  • Upozornili na to oklamaní Slováci

Slováci už dlhý čas radi navštevujú Egypt, krajinu plnú kultúry, prírody a jedinečného jedla. Nedávno však skupinka Slovákov zažila nepríjemnú skúsenosť pri odchode z turistického strediska Sharm el-Sheikh.

Rodina, ktorá mala zlé skúsenosti na letisku, sa rozhodla o ne podeliť s portálom Pluska. Chceli tým varovať ostatných, „aby sa nedali oklamať tak, ako sa to stalo im a ďalším cestujúcim nielen z ich letu“

Vymyslená „pokuta“

Egypt je krajina plná krás a histórie, ale aj podvodov, na ktoré si musíš dávať pozor. Cestovateľov tu často klamú na rôznych poplatkoch. Od bakšišov, čo sú malé úplatky za služby, až po prehnané ceny na bazároch, všade sa nájdu ľudia, ktorí sa snažia z teba vytiahnuť peniaze.

Pri nákupe na miestnych trhoch si dávaj pozor, aby si nekúpil falošné originály. Veľa obchodníkov ponúka tovar, ktorý sa tvári ako autentický, no ide o lacné napodobeniny. Aj skúsení cestovatelia musia byť ostražití, aby ich v krajine neoklamali. 

„Po troch kontrolách našej príručnej batožiny, keď sme už čakali len na nástup do lietadla, nás zastavil zamestnanec letiska. Oznámil nám, že naša batožina má, bez toho, aby ju nejako premeral či skontroloval, väčšie rozmery,“ opisuje pre Plusku slovenská rodina situáciu s vymysleným poplatkom.

Zistili, že ide o podvod, keď im muž z personálu bez akýchkoľvek dokladov či terminálu na platbu kartou vypýtal príplatok, aby mohli nastúpiť do lietadla. Kvôli stresu a nedostatku hotovosti zaplatili polovicu vymyslenej „pokuty“.

Nie sú jediní

Po zverejnení svojej skúsenosti zistili, že rovnakú nepríjemnosť zažili aj iní. „Boli sme v Egypte už tretíkrát, no po tejto skúsenosti tam už zrejme nepôjdeme. Turistov by si mali vážiť a nie ich okrádať,“ dodali.

Pred pár mesiacmi sa redaktorom portálu Dnes24 na letisku v Hurghade stala podobná situácia. Pri individuálnej ceste sa pracovník pri vízovej priehradke dožadoval 30 eur, hoci víza stáli 25 eur. Na ich argumenty reagoval podráždene, že informácie majú nesprávne a poplatok zvýšili.

Diskusia s ním bola zbytočná, aj keď tvrdili, že ceny sa nezmenili, pretože sú v Egypte často. Pracovník trval na svojom a tvrdil, že bez platby 30 eur ich do krajiny nevpustí.

letisko košice
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Keď sa za nimi tvorila rada a nervózni cestujúci čakali, redaktori si uvedomili, že odporovať nemá zmysel a zaplatili požadovaných 30 eur. Po príchode okamžite pocítili znechutenie, vediac, kam pôjdu tie nadbytočné peniaze. Známi redaktorov zaplatili pri inej priehradke iba 25 eur. Takto ich privítali v Afrike.

Aké sú podmienky vstupu?

Keď priletíš do Egypta, môžeš si vybaviť víza ešte pred pasovou kontrolou na schválených bankových kioskoch v príletových halách letiska. Jednovstupové vízum stojí 25 USD a viacstupové 60 USD. Ak ti víza zamietnu, poplatok ti nevrátia. Zaplatiť môžeš v eurách alebo dolároch, informuje o tom slovenské Ministerstvo zahraničných vecí na svojom webe.

Ak ideš na dovolenku do letovísk na Sinajskom polostrove, ako sú Šarm el-Sheikh, Dahab, Nuweiba alebo Taba, môžeš vstúpiť do krajiny bez víz, ale len na 15 dní. Po prílete dostaneš do pasu špeciálnu pečiatku (SINAI ONLY), ktorá ti umožní vstup iba do týchto letovísk.

Ak máš v pláne cestovať ďalej alebo zostať dlhšie ako 15 dní, budeš potrebovať regulárne víza. Pamätaj, že ak chceš navštíviť pyramídy alebo iné pamiatky mimo týchto letovísk, musíš si víza kúpiť na letisku.

Top destinácie Slovákov

Top destináciami tohto roka sú pre európskych cestovateľov Taliansko, Grécko a Španielsko. Obyvatelia Slovenska plánujú dovolenku najmä pri mori, pričom si ako svoju cieľovú destináciu plánujú zvoliť Chorvátsko. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu európskej banky Revolut, ktorý sa uskutočnil na vzorke 15.000 respondentov vrátane 1000 ľudí na Slovensku.

Tretina opýtaných zo Slovenska plánuje dovolenkovať na Slovensku a 42 % plánuje dovolenku v zahraničí. Okrem Chorvátska (9 %) sa najčastejšie chystajú vycestovať do Talianska, Grécka, Česka a Španielska. Respondenti z iných krajín Európy, a to 47 %, chcú stráviť dovolenku vo vlastnej krajine.

Účastníci prieskumu zo Slovenska plánujú najmä dovolenku pri mori (33 %), s rodinou (25 %) alebo v prírode (15 %). Takmer každý desiaty Slovák chce stráviť tohtoročnú dovolenku vo wellness centre, deväť percent opýtaných chce dovolenkovať doma (9 %) a jedno percento sa plánuje zabaviť na hudobnom festivale.

„Slováci chcú na dovolenke navštíviť miestne pamiatky (44 %), ochutnať miestnu kuchyňu a spoznať miestne tradície (20 %). Pokiaľ ide o miesto pobytu, preferujú all inclusive hotely s nápojmi a stravou v cene (37 %). Slovenskí turisti patrili medzi tých, ktorí si najčastejšie vyberali dovolenky s wellnessovými, zdravotnými a skrášľovacími procedúrami (17 %),“ priblížila európska banka.         

Zdroje: Pluska, TASR, Ministerstvo zahraničných vecí, Dnes24

Najnovšie videá

Trendové videá