Slovenskí penzisti si prilepšia o 300 eur. Sociálna poisťovňa oznámila, kedy vyplatí nový 13. dôchodok

  • Tento rok v decembri poberatelia dôchodkov dostanú nový 13. dôchodok vo vyššej sume ako v minulosti
  • Suma bude závisieť od typu dôchodku
dôchodcovia majú nárok na odstupné
Ilustračné foto Freepik/@Drazen Zigic, Freepik/@freepik
  • Tento rok v decembri poberatelia dôchodkov dostanú nový 13. dôchodok vo vyššej sume ako v minulosti
  • Suma bude závisieť od typu dôchodku

Tento rok v decembri poberatelia dôchodkov dostanú nový 13. dôchodok vo vyššej sume ako v minulosti.

Suma bude závisieť od typu dôchodku, pričom najmenej dostanú 300 eur. Starobní dôchodcovia obdržia 606,30 eura. O 13. dôchodok nie je potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa ho automaticky vyplatí v decembri 2024 spolu s bežným dôchodkom.

Informáciu poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr: „Sumy 13. dôchodku budú predstavovať priemerné mesačné sumy jednotlivých druhov dôchodkov vykázané Sociálnou poisťovňou za kalendárny rok 2023. Ak bude priemerná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude vo výške 300 eur.“ 

Vyplatený bude iba najvyšší 13. dôchodok

Poberatelia dôchodku, ktorí majú v decembri tohto roka nárok na starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský alebo sociálny dôchodok, získajú 13. dôchodok.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ak má niekto nárok na viacero 13. dôchodkov, dostane len ten s najvyššou sumou.

Pri určovaní sumy 13. dôchodku neberie Sociálna poisťovňa do úvahy iné dôchodkové príjmy. Ide napríklad o dôchodky zo zahraničia alebo z osobného sporenia.

Novela zákona o sociálnom poistení schválená v apríli umožnila vyplácanie 13. dôchodku ako plnohodnotnej dôchodkovej dávky. Nový 13. dôchodok nahradil predchádzajúci, ktorý sa vyplácal ako štátna sociálna dávka.

Spravodlivé nastavenie

Trináste dôchodky sú nastavené spravodlivo, keďže starobní dôchodcovia dostanú rovnakú sumu bez ohľadu na to, akú majú výšku dôchodku.

Uviedol to v nedeľu minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusnej relácii. Poslanec Národnej rady (NR) SR a šéf KDH Milan Majerský na to reagoval tým, že ľudia s nižšími dôchodkami by mali dostať viac.

erik tomáš
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Keby sme chceli striktne dodržať línie 13. dôchodku, tak by sme potom opäť museli vyplatiť tým s vyššími dôchodkami viac, čo by nebolo spravodlivé. Preto dávame 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok,“ uviedol Tomáš.

KDH podľa Majerského podporilo 13. dôchodky, avšak je za adresnú pomoc. „Znamená to, že ten, čo má nízky dôchodok, aby mu bolo pridané viac. Máme 1,5 milióna dôchodcov a takmer 500 000 po zaplatení služieb spojených s bývaním ostane na deň 0,50 eura,“ priblížil.

Vydávanie štátnych dlhopisov

Ako sme ťa informovali, celkový výdavok na 13. dôchodky je 830 miliónov eur, no podľa Tomáša je už 300 miliónov rozpočtovaných pravidelne každý rok na malý 13. dôchodok. 

„Samotná Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) skonštatovala že sa minimálne 100 miliónov eur vráti do rozpočtu naspäť cez DPH. takže výdavok navyše oproti predchádzajúcemu roku je na úrovni asi 400 miliónov eur,“ objasnil s tým, že konsolidácia bude na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

„Takže, nielenže vyplácame sociálne benefity, ale aj konsolidujeme,“ dodal. Podľa šéfa rezortu by celospoločenská dohoda mala dosiahnuť dohodu, že druhý pilier bude v ústave zakotvený ešte silnejšie.

„Strana Hlas-SD by mala veľký problém, keby sa mali odvody opäť znižovať,“ podotkol s tým, že ak je už v ústave, mal by byť funkčný.

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) podľa Tomáša hovorí len o tom, či by sa úspory v druhom pilieri nedali využiť ako investície, a to tak, že by štát vydával dlhopisy.

„Štát by si požičal peniaze a s primeraným výnosom by ich vrátil. Nevidím na tom nič zlé, nie je to branie peňazí,“ priblížil svoj postoj Tomáš. Výhodnosť druhého piliera sa podľa Majerského znížila, pretože Fico doň podľa jeho slov už trikrát zasiahol.

„S vydávaním štátnych dlhopisov KDH nemá problém, pokiaľ to bude pre občanov výhodné a dobrovoľné,“ uzavrel Majerský.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá